Єдиний засіб вберегтись від кору – вакцинація

  • 22.05.2019

За інформацією Фастівського  міжрайонного відділу лабораторних досліджень, яку на апаратній нараді оприлюднила завідувач сектору охорони здоров’я Інна Костюк, епідемічна ситуація  щодо захворюваності на кір на території  міста Фастова та Фастівського району залишається неблагополучною.

Станом на 20.05.2019 року у Фастові захворіло на кір 27 фастівчан (серед них 12 дітей). Всього у Фастівському районі (включаючи м. Фастів) захворіло на кір   81 особа, серед них 46 дітей. Інтенсивний показник на 100 тис. населення складає 105,5,  що в 1,14 раз нижче аналогічного періоду 2018 року та нижче середньообласного показника в  1,2 рази ( 123,9 на 100 тис. нас.). Серед захворілих 91,3 % не захищених проти кору (тобто не отримали два щеплення). Ускладнення від кору мали 6 осіб (бронхіти, бронхопневмонії, пневмонії). Смертельних випадків серед жителів, які захворіли на кір  за період 2019 року не зареєстровано.

У Фастові випадки кору зареєстровані у 7 дитячих навчальних закладах (в школах №2 та № 5 по два випадки кору, в школах №1, №7, №9 та ДНЗ №5 та №7 по одному випадку кору). З 4059 учнів у цих п’яти школах, які мали контакт з хворими учнями  підлягало екстренній імунопрофілактиці – 1474  осіб,  але щеплення з дозволу батьків проведено лише 37 учням; з 330  дітей, що відвідують дитячі дошкільні заклади №5 та №7 та мали контакт з хворими на кір – підлягало екстренній імунопрофілактиці – 34. Проведено щеплення з дозволу батьків – лише шістьом. Зважаючи на те, що на кір хворіють особи не захищені проти кору, – зазначена ситуація щодо низького охоплення вакцинацією дітей проти кору сприяє подальшому розповсюдженню захворюваності на кір у місті.

В процесі доповіді Інна Михайлівна нагадала, що кір – заразне інфекційне захворювання, яке передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час чхання, кашлю або розмови хворого. Вірус кору може жити в повітрі й на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. Специфічного лікування від кору немає. Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору – вакцинація.

Міністерство охорони здоров’я України скасувало вікові обмеження на безоплатну вакцинацію від кору. Досі безоплатно вакцинуватися проти кору могли дорослі до 30 років, що контактували з хворими, і люди з груп професійного ризику (медики, освітяни, військові, студенти). Зараз безоплатно щепитися від кору зможуть дорослі будь-якого віку відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України №958 від 23 квітня 2019 року «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 25.04.2019 р. за №442/33413, та який набув чинності. Дорослі будь-якого віку тепер теж можуть безоплатно вакцинуватися від кору, паротиту та краснухи вакциною КПК.

Вакцинація гарантована всім дорослим, які:

– контактували з хворими (вакцинацію рекомендовано зробити впродовж 72 годин);

– не хворіли на кір і не мають підтверджених даних про щеплення у медичній карті;

– за результатами аналізів на наявність антитіл IgG не мають імунітету проти кору.

Також можна вакцинувати немовлят віком від 6 місяців, для яких кір особливо небезпечний.

За Календарем щеплень першу дозу вакцини проти кору, паротиту та краснухи дитині роблять у віці 12 місяців. Саме тоді організм дитини може виробити достатній імунітет від інфекції. До 12 місяців дитину має захищати колективний імунітет (якщо принаймні 95% населення вакциновані). В умовах спалаху і постійного зростання захворюваності на кір через недостатній рівень вакцинації українців для немовлят існує ризик захворіти. Кір для малюків дуже небезпечний і може призвести до смерті.

Відтепер немовлятам дозволили робити безоплатне щеплення від кору вже з 6 місяців (до 6 місяців вакцину КПК не застосовують). У цьому випадку така доза вакцини не зараховується як перша, а вважається «нульовою», подальші планові щеплення потрібно проводити за Календарем профілактичних щеплень: в 12 місяців (перша доза вакцини КПК) і 6 років (друга доза).

Важливо: інтервал між щепленнями має бути не менше одного місяця.

Як і раніше, безоплатною залишається вакцинація за Календарем щеплень.

Зробити щеплення можна в комунальному медзакладі, де пацієнт підписав декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. На початку літа вакцинувати безоплатно будуть також у приватних медзакладах та лікарів-ФОПів, які підписали договір з Національною службою здоров’я України.

Для надійного захисту від хвороби усі діти мають отримати (бажано вчасно) як першу, так і другу дозу вакцини проти кору. Міністерство охорони здоров’я закликає всіх дотримуватися Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію.

Вакцинуватися за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років (навіть ті, які мають фальшиву довідку про щеплення, але насправді не були вакциновані), а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни й медики.  Направляти на щеплення можуть сімейні лікарі, терапевти і педіатри.

Тож запрошуємо батьків захистити своїх дітей від хвороби, звертайтесь до педіатра з яким ви заключили декларацію. Додатково повідомляємо для більшої зручності дітям, які обслуговуються у лікарів  міського центру первинної медичної допомоги, вакцинацію можливо зробити також у суботу. Черговий лікар здійснювати прийом з 8.00-12.00 в каб. № 12 в амбулаторії загальної практики сімейної медицини № 2 по вул. Івана Ступака, 11.

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ