Чим небезпечний кашлюк

  • 17.04.2024

В Україні росте захворюваність на кашлюк. 515 випадків зафіксували за два місяці 2024 року, що в 19 разів вище аналогічного періоду минулого року (27 випадків). 95,9% усіх хворих – діти переважно дошкільного та раннього шкільного віку. На території Фастівської громади зареєстровано 2 випадки кашлюка у дітей віком 1 рік і 13 років, які не щеплені. Кашлюк – це бактеріальне інфекційне захворювання, є дуже заразним, він легко поширюється від людини повітряно-крапельним шляхом при розмові, кашлі чи чханні. Кашлюк дуже небезпечний для немовлят, він може викликати апное – тимчасову зупинку дихання, про що може свідчити посиніння обличчя, хвороба може протікати важко, є високий ризик ускладнень та смерті. Старші діти та дорослі зазвичай одужують, але хвороба виснажує і сильно ослаблює організм.

Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів), і протікає як звичайна застуда. У цей час хворий дуже заразний. Через 5-8 днів з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, з характерним свистом при вдиханні, який триває понад 2 тижні. Напади кашлю стаються частіше вночі, ніж у день, і за тижні хвороби дуже виснажує хворого. Кашель може супроводжуватися гарячкою, нежиттю, та іншими ознаками ГРВІ. У немовлят кашель може не проявлятися, у них можуть виникати періоди «без дихання». Крім того, у новонароджених і немовлят хвороба може протікати важко, є високий ризик ускладнень та смерті. Одужання починається через 4-8 тижнів, а іноді кашель може тривати від 2-х до 6-ти місяців.

В осередках кашлюку проводиться вологе прибирання та провітрювання. Діти до 7 років , які були в контакті з хворим, підлягають роз’єднанню на 14 днів з моменту ізоляції хворого. Діти старше 7 років і обслуговуючий персонал дитячого колективу роз’єднанню не підлягає, за ними встановлюється медичне спостереження протягом 14 днів. У дошкільних установах контактним дітям та персоналу проводять 2 бактеріологічних досліджень слизу із носоглотки.

Хворого на кашлюк госпіталізують, ізоляція носіїв – на 25 днів. Виписка із стаціонару проводиться після 2-х негативних бактеріологічних досліджень слизу носоглотки.

Щоб захиститися – треба вакцинуватися! Усі діти повинні отримати від кашлюку чотири щеплення – у віці 2,4,6 та 18 місяців. Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, треба наздогнати його якнайшвидше.

Усім вагітним жінкам варто робити щеплення від кашлюку, дифтерії та правцю у термін від 16 до 32 тижнів вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення.

Бережіть себе і рідних! Для детальнішої інформації, як отримати щеплення, звертайтеся до сімейного лікаря!

 

 За інформацією завідувачки

Фастівського підрозділу Фастівської районної філії ДУ

«Київський ОЦКПХ МОЗ»,

лікарки-епідеміологині Віри ТКАЧЕНКО

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ