Як уберегтися від укусів кліщів та не заразитися хворобою Лайма

  • 23.04.2024

Напруженою залишається ситуація із захворюваністю на хворобу Лайма на території Фастівської громади

В 2023 році серед населення  зареєстровано 29 випадків захворюваності.

Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) – це природно-осередкова інфекційна хвороба, яка супроводжується ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також опорно-рухового апарату, нервової системи та серця.  Джерелом збудника інфекції є багато видів диких тварин, птахів та гризунів, переносники – іксодові кліщі .  Збудник передається людині   під час укусу зараженого  кліща (трансмісивний механізм передачі). Також збудник бореліозу може потрапити через пошкоджену шкіру у разі розриву кліща при неправильному його видаленні. Тривалість інкубаційного періоду (тобто з моменту укусу кліща до виникнення перших ознак хвороби варіює від 1 до 30 діб і більше,   у середньому 14 днів.

Основною клінічною ознакою хвороби Лайма є мігруюча еритема : місце, куди вкусив кліщ, червоніє, і пляма постійно збільшується . У середньому  розміри почервоніння становлять  1-10 см, іноді значно більше.

Щеплення від Лайм-бореліозу не існує.

Пацієнт із хворобою Лайма безпечний для оточуючих, кліщовий бореліоз не передається від людини до людини. Імунітет після перенесного Лайм-бореліозу нестерильний, можлива реінфекція із повторним розвитком захворювання. .

Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами.

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий колір на довгий рукав, щільно прилягаючий до тіла, щоб                                                                                                                  було легше помітити кліщів; одягати закрите взуття, голову слід покривати головним убором; використовувати засоби для відлякування кліщів – сучасні репеленти.

При сумісному перебуванні на природі з хатніми тваринами – їх теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити в помешкання.

При укусі кліщем потрібно щонайшвидше звернутися до лікаря-інфекціоніста для проведення екстреної профілактики, а для зняття кліща з тіла людини – до травматолога чи хірурга!!! Не намагайтеся самостійно видаляти кліща, так як існує великий ризик залишити частину його тіла у шкірі, що збільшить вірогідність інфікування.

Своєчасне звернення до лікаря, виявлення хвороби за ранніми клінічними проявами відіграє важливу роль в подальшому лікуванні та одужанні, дозволяє уникнути важких пізніх ускладнень!    

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ