Про затвердження та введення в дію оновленої  інструкцію з охорони праці № 1 « Під час роботи на персональному комп’ютері» для працівників апарату Фастівської міської ради  та її виконавчих органів

  • 20.05.2021

ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА

 Київської області

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

                Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я

                       Від 19.05.2021                                                                      № 139од

                               м. Фастів                                         

Про затвердження та введення

в дію оновленої  інструкцію з охорони праці

№ 1 « Під час роботи на персональному комп’ютері»

для працівників апарату Фастівської міської ради  та

її виконавчих органів

     З метою безумовного  забезпечення в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів виконання вимог  ЗУ « Про охорону праці»,  підтвердження в подальшому стандарту ISO 9001:2015, на підставі:  ч. 1 ст. 13, п.8 ч. 2 ст. 13 ЗУ « Про охорону праці», наказу Державного комітету України по нагляду за охороною праці № 132 від 21.12.1993    « Про Порядок опрацювання і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві» ( із змінами та доповненнями), ДНАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці»( із змінами та доповненнями ), розпоряджень міського голови: № 79од. від 18.03.2021 « Про затвердження Положення про розробку інструкцій з охорони праці в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів,  № 99 од. від 07.04.2021 « Про перегляд та оновлення діючих інструкцій з охорони праці, які діють в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів», керуючись пунктами 1,  20 частини 4 статті 42 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні»,

 1.      Затвердити та ввести в дію оновлену інструкцію з охорони праці № 1 « Під час роботи на персональному комп’ютері» для працівників Фастівської міської ради та її виконавчих органів ( Додається).2.    Службі охорони праці апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів: 2.1. Забезпечити реєстрацію введеної в дію  оновленої інструкції з охорони праці     № 1 « Під час роботи на персональному комп’ютері» в журналі реєстрацій інструкцій з охорони праці.2.2. Забезпечити тиражування та видачу оновленої інструкції з охорони праці   № 1 « Під час роботи на персональному комп’ютері» відповідним керівникам структурних підрозділів апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів.3. Контроль за виконанням цього розпорядження залишаю за собою.

Міський голова                                                                                       М.В. Нетяжук     

 

 

 Додаток    до розпорядження 

міського голови  

 №139од від 19.05.21

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ №1

ПІД ЧАС РОБОТИ НА ПЕРСОНАЛЬНОМУ КОМП’ЮТЕРІ

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Дія цієї  інструкції поширюється на всіх  працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів, які в своїй роботі використовують ПЕОМ ( користувач).

1.2. Інструкція розроблена на основі наказу Державного комітету України по нагляду за охороною праці № 132 від 21.12.1993 « Про Порядок опрацювання і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві»                      ( із змінами та доповненнями), ДНАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці»( із змінами та доповненнями відповідно до наказу Міністерства соціальної політики № 526 від 30.03.2017), розпоряджень міського голови: № 79од. від 18.03.2021 « Про затвердження Положення про розробку інструкцій з охорони праці в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів»,                                  № 99 од. від 07.04.2021 « Про перегляд та оновлення діючих інструкцій з охорони праці, які діють в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів» та інших нормативно – правових актів з охорони праці.

1.3. До самостійної роботи на персональних комп’ютерах  допускаються працівники, які ознайомлені з даною інструкцією,  мають навики роботи на ПЕОМ,  пройшли інструктажі з питань охорони праці та пожежної безпеки.

1.4. За даною інструкцією  користувач персонального комп’ютеру  інструктується перед початком роботи (первинний інструктаж), а потім через кожні 6 місяців (повторний інструктаж). Результати інструктажу заносяться в «Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці». В журналі після проходження інструктажу повинен бути підпис особи, яка інструктує, та  користувача.

1.5. За невиконання вимог даної інструкції користувач несе дисциплінарну, матеріальну, адміністративну та кримінальну відповідальність.

1.6. Основним обладнанням робочого місця користувача комп’ютера є монітор,системний блок, клавіатура, комп’ютерна  миша, принтер,  робочий стіл, стілець (крісло).

1.7. Користувач повинен:

1.7.1. Виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, норми і правила з  електробезпеки, охорони праці, пожежної безпеки.

1.7.2. Не допускати до роботи на комп’ютері колег, які не беруть участь в роботі або інших осіб.

1.7.3. Не виконувати роботи, які суперечать правилам охорони праці, електробезпеки та пожежної безпеки.

1.7.4. Пам’ятати про особисту відповідальність за виконання правил охорони праці та безпеку колег  по роботі.

1.7.5. Вміти надавати першу медичну допомогу потерпілим від нещасних випадків.

1.7.6. Вміти користуватись первинними засобами пожежогасіння.

1.7.7. Дотримуватись правил особистої гігієни.

1.8. Основні небезпечні і шкідливі виробничі фактори, що можуть впливати на користувача:

а) фізичні:

  • підвищений рівень електромагнітного випромінювання;
  • підвищений рівень статичної електрики;
  • підвищений рівень запиленості  повітря робочої зони;
  • знижена чи підвищена вологість повітря робочої зони;
  • знижена чи підвищена рухомість повітря робочої зони;
  • підвищений чи знижений рівень освітленості;
  • підвищений рівень засліпленості;
  • нерівномірність розподілу яскравості в поле зору;
  • підвищена яскравість світлового зображення;
  • підвищений рівень пульсації світлового потоку;
  • ураження електричним струмом;

б) хімічні:

  • підвищений вміст у повітрі робочої зони двоокису вуглецю, озону, аміаку, фенолу, формальдегіду;

в) психофізіологічні:

  • напруга зору;
  • напруга уваги;
  • інтелектуальні навантаження;
  • емоційні навантаження;
  • тривалі статичні навантаження;
  • монотонність праці;
  • великий обсяг інформації, оброблюваної в одиницю часу;
  • нераціональна організація робочого місця;

г) біологічні:

  • підвищений вміст у повітрі робочої зони мікроорганізмів.

1.9. Основним обладнанням робочого місця користувача ПК є монітор, системний блок, комп’ютерна миша,  клавіатура, принтер,  робочий стіл, стілець (крісло); допоміжним –   шафи, полиці та інше.

1.10. При розташуванні елементів робочого місця слід враховувати:

1.10.1. Робочу позу користувача.

1.10.2. Простір для розміщення користувача.

1.10.3. Можливість огляду елементів робочого місця.

1.10.4. Можливість огляду простору за межами робочого місця.

1.10.5. Можливість робити записи, розміщення документації і матеріалів, які використовує користувач.

1.11. Взаємне розташування елементів робочого місця не повинно заважати виконанню всіх необхідних рухів та переміщень для експлуатації ПК; сприяти оптимальному режиму праці і відпочинку, зниженню втоми користувача.

1.12. Розташовувати ПК  на робочому місці необхідно так, щоб поверхня екрана знаходилась на відстані 500-600 мм від очей користувача, в залежності від розміру екрана.

1.13. Необхідно розташовувати клавіатуру на робочому столі, не допускаючи її хитання, або на окремому столі на відстані 100-300 мм від краю ближче до працюючого. Положення клавіатури та кут її нахилу повинен відповідати побажанням користувача – кут нахилу в межах 5°‑15°.

1.14. Принтер треба розташовувати так, щоб доступ до нього  був зручним; щоб максимальна відстань до клавіш управління принтером не перевищувало довжину витягнутої руки .

1.15. Конструкція робочого столу повинна забезпечувати можливість оптимального розміщення на робочій поверхні обладнання, що використовується, з урахуванням його кількості, розмірів, конструктивних особливостей (розмір клавіатури, принтера, ПК та інше) та характеру його роботи.

1.16.  Користувач, при користуванні ПК,  повинен виконувати інструкцію з безпечної експлуатації ПК заводу-виробника.

1.17. Забороняється вживати спиртні напої, а  також приступати до роботи на ПК в стані  алкогольного чи наркотичного сп’яніння.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

Перед початком роботи користувач повинен:

2.1. Забезпечити провітрюваність і (вентиляцію) приміщення.

2.2. Оглянути робоче місце і привести його в порядок; впевнитись, що на ньому відсутні сторонні предмети; все обладнання і блоки ПК з’єднані з системним блоком за допомогою з’єднувальних шнурів.

2.3. Перевірити надійність встановлення апаратури на робочому столі.

2.4. Перевірити загальний стан апаратури, перевірити справність електропроводки, з’єднувальних шнурів, штепсельних вилок, розеток.

2.5. Перевірити відсутність пилу на екрані дисплея й правильність установки паперу в прийомний лоток принтера.

2.6.  Відрегулювати освітленість робочого місця.

2.7. Відрегулювати та зафіксувати висоту крісла, зручний для користувача нахил його спинки.

2.8. У разі необхідності приєднати до процесора необхідну апаратуру (принтер, сканер тощо).

2.9. Ввімкнути апаратуру комп’ютера вимикачами на корпусах в послідовності вказаними у вказівках ( рекомендаціях) підприємств – виготовлювачів.

Усі кабелі, що з’єднують системний блок (процесор) з іншими пристроями, слід вмикати та вимикати тільки при вимкненому комп’ютері.

2.10. Відрегулювати яскравість свічення екрана, мінімальний розмір світної точки, фокусування, контрастність.

Не слід робити зображення занадто яскравим, щоб не втомлювати очей.

2.11. У разі виявлення будь-яких несправностей роботу не розпочинати, повідомити про це безпосереднього керівника.

2.12. Забороняється:

  • експлуатація кабелів та проводів з пошкодженою або такою, що втратила захисні властивості за час експлуатації  ізоляцією; залишення під напругою кабелів та проводів з неізольованими провідниками;
  • застосування саморобних подовжувачів, які не відповідають вимогам Правил будови електроустановок до переносних електропроводок;
  • користування пошкодженими розетками, з’єднувальними коробками, вимикачами;
  • використання ПЕОМ  в умовах, що не відповідають вказівкам (рекомендаціям) підприємств-виготовлювачів.
  • підключати ПЕОМ через трійники разом з іншими електроприладами.
  • класти на блоки ПЕОМ папір, книги, документи й інші предмети.
  1.       ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС  РОБОТИ:

3.1. Користувач повинен, вмикати  і вимикати  комп’ютер  тільки вимикачами. Забороняється проводити вимкнення витягуванням вилки з розетки.
3.2. Забороняється знімати захисні пристрої з обладнання і працювати без них.
3.3. Користувач повинен, не допускати до комп’ютера осіб, які не беруть участі в роботі.
3.4. Забороняється переміщати та переносити системний блок, монітор, принтер, будь-яке обладнання, яке знаходиться під напругою.
3.5. Забороняється під час роботи пити будь-які напої, приймати їжу.
3.6. Забороняється будь-яке фізичне втручання у пристрій комп’ютера під час його  роботи.
3.7. Забороняється залишати включене обладнання без нагляду.
3.8. Забороняється класти предмети на комп’ютерне обладнання, монітори, екрани та оргтехніку.
3.9. В процесі роботи забороняється, самостійно,  розбирати та проводити ремонт електронної та електронно-механічної частини комп’ютера.
3.10. Тривалість безперервної роботи з персональним комп’ютером  без  перерви не повинна перевищувати 2-х годин. Через кожну годину роботи слід робити перерву тривалістю 15 хв.
3.11. Під час  перерв, з метою зниження нервово-емоційного напруження, стомлення зорового аналізатора, усунення впливу гіподинамії та гіпокінезії, запобігання розвитку познотонічного стомлення, слід виконувати комплекси вправ для очей або організовувати фізкультурні паузи.
3.12. Комп’ютер необхідно використовувати у суворій відповідності з експлуатаційною документацією до нього.
3.13. Під час виконання роботи необхідно бути уважним, не звертати уваги на сторонні речі.
3.14. Про всі виявлені несправності та збої в роботі апаратури необхідно повідомити спеціалістів відділу інформаційних технологій  та  комп’ютерного забезпечення виконавчого комітету Фастівської міської ради  або відділу з питань забезпечення автоматизованої обробки інформації ( для працівників управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради) та безпосереднього керівника.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

Після закінчення роботи користувач повинен:

4.1. Закрити  працюючі програми,  всі каталоги, підготувати комп’ютер до вимикання.

4.2. Вимкнути принтер, інші периферійні пристрої, вимкнути монітор і процесор. Вимкнути стабілізатор, якщо комп’ютер підключений до мережі через нього. Штепсельні вилки витягнути з розеток.

4.3. Прибрати робоче місце.

4.4. Ретельно вимити руки теплою водою з милом.

4.5. Вимкнути кондиціонер ( при наявності), освітлення і загальне електроживлення .

4.6. Переконатися у відсутності пожежної небезпеки.

4.7. Доповісти безпосередньому   керівнику  про закінчення роботи і про виявлені під час роботи несправності й інші недоліки.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. Аварійна ситуація чи нещасний випадок можуть статися в разі: ураження електричним струмом, загорання апаратури тощо.

5.1.1. Ознаками аварійної ситуації на робочому місці оператора ПЕОМ є:

  • поява збоїв у роботі ПЕОМ, заїдання паперу в принтері, зникнення зображення на екрані дисплея,
  • коротке замикання, іскріння, появи запаху гару, підвищене нагрівання корпусу, штепсельних рознімань, сполучних проводів, зниження або зникнення напруги в мережі і т.п.

5.2.  Якщо на металевих частинах обладнання виявлено напругу (відчуття струму), необхідно вимкнути обладнання, негайно доповісти безпосередньому  керівникові про несправності електрообладнання і без його вказівки до роботи не приступати.
5.3. При появі незвичного звуку, запаху паленого, мимовільного відключення комп’ютера та оргтехніки, необхідно негайно припинити роботу і поставити до відома безпосереднього  керівника.
5.4. При виникненні пожежі необхідно  негайно вимкнути обладнання, повідомити про пожежу всім працюючим, оперативно-рятувальну службу цивільного захисту України за номером телефону 101  ( при необхідності)  і приступити до гасіння осередку пожежі наявними засобами пожежогасіння.
5.5. При нещасному випадку необхідно, насамперед, звільнити потерпілого від травмуючого фактора, повідомити керівника, викликати швидку медичну  допомогу за номером 103( при необхідності), зберегти, по можливості, місце травмування в тому стані, в якому воно було на момент травмування.

5.6. Надання першої медичної допомоги:

5.6.1. Надання першої медичної допомоги при ураженні електричним струмом:

У разі ураження електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від дії електричного струму, відключивши електроустановку від джерела живлення, а при неможливості відключення – відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційний матеріал.

У разі відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані необхідно негайно приступити до оживлення потерпілого і викликати швидку медичну допомогу за номером 103.

5.6.2. Перша допомога при пораненні.

Для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев’язочний матеріал, що міститься у ньому на рану і зав’язати її бинтом.

Якщо індивідуального пакету якимсь чином не буде, то для перев’язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку і т. ін. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька капель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після нього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.

5.6.3. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах.

При переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластикою, палицею, картоном або іншим подібним предметом.

Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев’язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.

При переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку.

При підозрінні перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку.

При переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

5.6.4. Надання першої допомоги при теплових опіках.

При опіках вогнем, парою, гарячими предметами, ні в якому разі не можна відкривати пузирі, які утворюються, та обв’язувати опіки бинтом.

При опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом.

При опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом, 3%-ним марганцевим розчином або 5%-ним розчином таніну.

При опіках третього ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану стерильною пов’язкою та викликають лікаря.

 

5.6.5. Перша допомога при кровотечі.

            Для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно:

  • підняти поранену кінцівку вверх;
  • кровоточиву рану закрити перев’язочним матеріалом;
  • при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов’язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, при допомозі згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

 

Керуючий справами ( секретар)                                                        Л.О. Тхоржевська

виконавчого комітету Фастівської

міської ради

 

РОЗРОБЛЕНО:

 

Начальник відділу з питань праці                                    Ю.М. Болілий

 

УЗГОДЖЕНО:

Перший заступник міського голови                                 О.Б. Зикова

з питань діяльності виконавчих органів

ради

 

Керуючий справами ( секретар)                                        Л.О. Тхоржевська

виконавчого комітету  Фастівської

міської ради

 

Заступник міського голови з питань                                А.М. Снігур

діяльності виконавчих органів ради,

з питань розвитку територій 

 

Начальник управління освіти                                           Н.Л. Єриш

виконавчого комітету  Фастівської

міської ради

 

 

Начальник управління соціального                                О.С. Папко

захисту населення  виконавчого комітету 

Фастівської  міської ради

 

В.о.  начальника   фінансового                                          М.А. Лазоренко

управління  населення  виконавчого

комітету  Фастівської  міської ради

 

Начальник управління регіонального                             В.В. Куценко

розвитку і житлово – комунального

господарства Борівського, Оленівського,

Мотовилівського, Мотовилівськослобідського

старостинських округів

 

Начальник управління культури,                                    Н.М. Савченко

молоді та туризму виконавчого комітету 

Фастівської  міської ради

 

Заступник голови ПК                                                          Л.А.Змаженко  

 

Начальник юридичного управління                                А. В. Мельниченко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ