Мінімальне податкове зобов’язання вперше визначається у 2023 році (за 2022 рік)

• 18.08.2023

Головне управління ДПС у Київській області нагадує платникам податків, що мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ), відповідно до п.п.14.1.114 прим.2 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України – мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов’язанням.

Іншими словами, МПЗ – це розрахунковий мінімальний обсяг податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної с/г продукції та з власністю або користуванням земельними ділянками, віднесеними до сільгоспугідь.

Сільськогосподарські угіддя – рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги – п.п. «а» част.2 ст. 22 Земельного кодексу України, п.п. 14.1.233 п. 14.1 ст. 14 ПКУ

Платниками МПЗ є ЮО або ФО – власники та користувачі с/г угідь, не переданих такими особами в оренду чи інше користування на підставі договорів, зареєстрованих відповідно до законодавства

МПЗ визначається за період володіння/користування земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік

Вперше МПЗ  визначається за 2022 рік

Формула розрахунку МПЗ:

– МПЗ щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена

МПЗ = НГОд х К х М / 12,  де:

МПЗ – мінімальне податкове зобов’язання;

НГОд – нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації

К – коефіцієнт, який становить 0,05*

М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності/користуванні платника податків.

– МПЗ щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена:

МПЗ = НГО х S х К х М / 12, де:

МПЗ – мінімальне податкове зобов’язання;

НГО – нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по АР Крим або по області з урахуванням коефіцієнта індексації

S – площа земельної ділянки, га

К – коефіцієнт, що становить 0,05*

М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

*Тимчасово для розрахунку МПЗ за 2022 та 2023 роки застосовується знижений коефіцієнт “К”, із значенням 0,04

Фермери платники ЄП ІУ групи – ФОПи застосовують коефіцієнт «К» у половинному розмірі: під час визначення МПЗ за 2022 та 2023 рр – 0,02, а за наступні роки – 0,025

До бюджету платником сплачується позитивне значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків/зборів,   пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної с/г продукції та/або з власністю/користуванням с/г угідь

Комунікаційна платформа: kyivobl.ikc@tax.gov.ua