5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища

• 24.12.2019

5 червня світова громадськість відзначає Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Витоки дати сягають 1972 року, коли у Стокгольмі, на конференції ООН з довкілля, делегації Японії та Сенегалу запропонували щорічно відзначати цей день, щоб привернути увагу людства до проблем використання природних ресурсів планети.

У міжнародному програмному документі «Порядок денний на ХХІ століття», який прийняли 179 країн світу, відзначено: «…у наш час світ прагне відійти від нераціональних моделей і стати на шлях екологічно безпечного розвитку». Ця програма, спрямована на досягнення навколишнього середовища високої якості та здорової економіки, залишається актуальною і сьогодні.

Екологічні проблеми входять до переліку найактуальніших і визначають рівень благополуччя як всієї світової цивілізації, так і кожної країни зокрема.

Природоохоронну політику нашої країни визначає цілий ряд нормативно-правових документів. Адаптацію українського екологічного законодавства до європейських стандартів, становлення екологічно орієнтованого бізнесу, економічне стимулювання природоохоронної діяльності, ефективне використання екологічних видатків  передбачає прийнятий у 2011 році закон України “Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики на період до 2020 року”.  Стратегія охоплює усі важливі аспекти природоохоронної діяльності,  її глобальним завданням є підсилення ролі економічних інструментів екологічного управління.

У 2017 році почала діяти процедура оцінки впливу на довкілля  (ОВД), яка оцінює діяльність, що планується, та охоплює об’єкти будівництва, промисловості, розчистку водойм, реконструкцію та демонтаж об’єктів тощо.

Відкритість забезпечує Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля, що розміщений на веб-сайті Мінприроди України. Інформація реєстру відкрита, вільний доступ через мережу Інтернет. Також створені більш досконалі механізми участі громадськості у прийнятті рішень щодо висновку ОВД.

У 2018 році введений в дію Закон “Про стратегічну екологічну оцінку”, з метою оцінювання наслідків виконання документів державного планування для довкілля та здоров’я населення, врахування результатів громадського обговорення.

Цей день є прекрасною нагодою нагадати кожному про необхідність зробити хоча б крок до покращення стану довкілля – інколи відмовлятися від поїздки на власному автотранспорті, посадити дерево чи прибрати сміття на своєму подвір’ї.

Пам’ятаймо, що лише разом ми зможемо зробити довкілля чистішим, адже наше майбутнє залежить саме від нас!