Електромагнітне випромінювання – безпечно чи ні ?

  • 08.06.2023

Електромагнітні поля (ЕМП) – це електричні та магнітні поля, що поширюються у просторі у формі хвиль із швидкістю світла. На даний час ЕМП антропогенного походження суттєво перевищують природний фон і є несприятливим чинником , вплив якого на людину зростає.

Джерелами, що генерують ЕМП антропогенного походження є телевізійні і радіотрансляційні станції, високовольтні лінії електропередач, пристрої, що забезпечують мобільний та стільниковий зв’язки і т. ін..

Загалом вплив електромагнітного поля на людину можна розділити на декілька категорій:

  • Вплив електромагнітного поля промислової частоти (ЛЕП, електрична мережа квартири, електричні і електронні прилади)
  • Вплив електромагнітного поля високої частоти ( СВЧ, радіотелефони, стільникові телефони, передавачі вайфай, радіопередавачі стільникового зв’язку )

Найбільш поширеним джерелом електромагнітного випромінювання в населених місцях України є стільниковий мобільний зв’язок. В центрі кожної робочої зони розташована базова станція що здійснює зв’язок по радіоканалах з багатьма абонентськими станціями. Базові станції з’єднані телефонними лініями зв’язку з центральною станцією. Базова станція системи стільникового зв’язку , що становить собою будівлю, вежу, фіксовану антену, тощо ,за принципом дії є джерелом електромагнітного випромінювання, яке вносить вагомий вклад в стан електромагнітної ситуації населених пунктів.

Електромагнітні поля , які продукуються базовими станціями негативно впливають на організм людини, яка безпосередньо працює з джерелом випромінювання , а також на населення, яке мешкає поблизу таких джерел. На теперішній час за даним лікарів та екологів відомо , що всі діапазони електромагнітного випромінювання мають вплив на здоров’я і працездатність людей, окрім того мають віддалені наслідки. Людина нездатна фізично відчувати електромагнітне поле , що її оточує, проте воно викликає зменшення її адаптивних резервів, зниження імунітету, розвивається сидром хронічної втоми, збільшується ризик захворювань. Для захисту від електромагнітних випромінювань існують норми, що регламентують максимально дозволений рівень електромагнітного випромінювання. В Україні відповідно до «Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітного випромінювання» максимально дозволені рівні інтенсивності ЕМ випромінювання –  2,5мкВт/см2 .

Відповідно до вимог Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів

№173 від 19.06.1996р., зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.07.1996 р. №379/1404, майданчики для розміщення передавальних радіотехнічних засобів необхідно вибирати з урахуванням потужності об’єкту , конструктивних особливостей антен, рельєфу місцевості з такою умовою, щоб рівень електромагнітної енергії на території житлової забудови та інших місцях перебування людей не перевищував допустимого. Розміщення житлових і громадських будівель на технічній території (службова зона) радіотехнічних об’єктів , що є джерелами випромінювання електромагнітних хвиль не допускається. Розміри санітарно-захисних зон радіотехнічних об’єктів визначаються розрахунковими методами для кожного конкретного об’єкта в залежності від його складу і призначення, потужності, робочої частоти , типу і висоти установки антен над рівнем землі, рельєфу місцевості, поверховості і планувального рішення існуючої забудови. Результати розрахунку після введення в експлуатацію передавального радіооб’єкта перевіряються інструментальними вимірами. Земельні ділянки, що входять в санітарно-захисну зону можуть використовуватись, як сільськогосподарські угіддя , а також для розміщення на них виробничих споруд, що належать радіотехнічному об’єкту .

Для того щоб захистити себе від ЕМП в побуті варто :

  • обмежити тривалість перебування у місцях із підвищеним рівнем електромагнітного поля;
  • якщо в приміщені є електричні шафи, щитки проконтролюйте щоб вони були якомога далі від жилих приміщень, дитячої кімнати, місця відпочинку, ліжка;
  • під час користування мікрохвильовими пічками обмежте тривалість приготування їжі в них, розмістіть пічку задньою поверхнею до стіни або вікна;
  • під час користування мобільним телефоном не тримайте його постійно біля вуха, використовуйте гучний зв’язок ; не варто розмовляти по мобільному в маршрутних таксі та в машинах бо випромінювання мобільного телефону відбивається від металевого корпусу машин , збільшуючи потужність у кілька разів; тримайте телефон не ближче 2 метрів від ліжка щоб віддалити себе від випромінюваного ним поля;
  • у тих кімнатах де людина проводить найбільше часу, можна використати сучасні екрануючі засоби захисту такі як : екрануючі фарби, екрануючі металеві сітки, екрануючі тканини тощо.

Повністю уникнути впливу електромагнітного випромінюванні на організм практично неможливо. Однак можна значно зменшити його шкідливий вплив у побуті дотримуючись цих простих порад .

Бережіть своє здоров’я та життя !

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ