Зміни в законодавстві щодо декларування та реєстрації місця проживання
- 26.07.2022
Важливі зміни до законодавства, які вступили в дію з 14 березня.
- Задеклароване/зареєстроване місце проживання більше не є умовою виплати пенсії, отримання спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги. Тепер ці послуги можна отримати за місцем звернення.
- Мешканці тимчасово окупованих територій України можуть додатково задекларувати чи зареєструвати місце проживання на підконтрольній території без зняття з реєстрації свого попереднього проживання.
- Власник житла отримує право самостійно звернутися до органу реєстрації для зняття третьої особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання. Раніше це можна було зробити лише на підставі рішення суду.
- Факт декларування/реєстрації місця проживання не надає особі права володіння, користування чи розпорядження житлом (у- тому числі права на проживання та/або користування житлом). Таким чином гарантується захист прав власників житла від недобросовісних осіб.
- Запроваджується взаємодія реєстрів територіальних громад з державними реєстрами. Тобто обмін інформації щодо задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб між органами місцевого самоврядування та державної влади буде здійснюватися автоматично, що значно спростить роботу.
- З’явилася можливість електронного повідомлення про своє місце проживання, не витрачаючи час на відвідування органу реєстрації.
1 грудня 2021 року набрав чинності Закон України від 05.11.2021 №1871-ІХ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в України». 14 березня 2022 року набрала чинності Постанова КМУ №265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад»