Заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки документу державного планування «Програма соціально-економічного та культурного розвитку Фастівської міської територіальної громади на 2025-2027 роки»
- 15.10.2024
- Замовник СЕО
Замовник – Виконавчий комітет Фастівської міської ради, пл. Соборна, 1, м. Фастів, Київська обл., 08500, (04565) 6-02-16, e-mail: info_fastiv-rada@ukr.net.
- Вид та основні цілі документа державного планування, його зв’язок з іншими документами державного планування
Програма соціально-економічного та культурного розвитку Фастівської міської територіальної громади на 2025-2027 роки (далі – Програма) є документом державного планування місцевого рівня, яким визначаються пріоритетні напрями розвитку та відбудови громади задля підвищення стандартів життя населення, вжиття заходів цивільного захисту населення, забезпечення оборони та громадської безпеки, створення умов для розвитку конкурентоспроможної та інноваційної економіки, модернізації соціальної сфери та забезпечення гармонійного розвитку регіону. Програма спрямована на виконання основних напрямів розвитку громади задля покращення добробуту її мешканців.
Зв’язок з іншими документами державного планування:
– Державна стратегія регіонального розвитку на 2021-2027 роки (постанова Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 №695, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2024 р. № 940);
– Національна економічна стратегія на період до 2030 року (постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 №179);
– Цілі сталого розвитку України до 2030 року (Указ Президента України від 30.09.2019 №722/2019);
– Стратегія регіонального розвитку Київської області на 2021-2027 роки та проєкти регіонального розвитку, які визначені Планом заходів з її реалізації;
– Про схвалення основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2025-2027 роки (постанова Кабінету Міністрів України від 28.06.2024 №780).
Підготовка проєкту Програми здійснюється з врахуванням пропозицій виконавчих органів Фастівської міської ради, підприємств, установ та організацій громади, проте негативний вплив воєнних дій на території України, постійні загрози з боку країни-агресора та можливі негативні наслідки, ускладнюють розроблення реалістичного прогнозу соціально-економічного та культурного розвитку громади. Тому у разі необхідності, до Програми можуть бути внесені зміни та доповнення, які затверджуються Фастівською міською радою.
Програма соціально-економічного та культурного розвитку є головним плановим документом в громаді і передбачає акумулювання усіх ресурсів громади та координування дій усіх учасників щодо реалізації Програми.
- Те, якою мірою документ державного планування визначає умови для реалізації видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (у тому числі щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів)
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України „Про оцінку впливу на довкілля”, здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності та проводиться до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.
Програма соціально-економічного та культурного розвитку Фастівської міської територіальної громади на 2025-2027 роки охоплює основні види господарської діяльності: промисловий, та агропромисловий комплекси, житлово-комунальне, транспортне та дорожнє господарство, енергозбереження та енергоефективність, інвестиційну, міжнародну, містобудівну діяльність, енергоефективність, житлово-комунальне господарство, освіту, охорону здоров’я, фізичну культуру та спорт, культуру і туризм, екологічну безпеку, а також цивільний захист населення і території. За кожним розділом Програми визначені заходи та проекти, серед яких можуть бути такі, що відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», повинні підлягати оцінці впливу на довкілля.
- Ймовірні наслідки
а) для довкілля, у тому числі для здоров’я населення
в ході здійснення стратегічної екологічної оцінки (далі – СЕО) мають бути оцінені ймовірні наслідки реалізації Програми. Зокрема, мають бути оцінені наслідки для таких складових довкілля: атмосферне повітря, водні та природні ресурси, поводження з відходами, операції щодо збирання, зберігання, транспортування та утилізації відходів з дотриманням норм екологічної безпеки та законодавства України, земельні ресурси, благоустрій території, у т.ч. озеленення, біорізноманіття та рекреаційні зони, наслідки для здоров’я населення.
В результаті реалізації можливих заходів Програми по капітальному будівництву, модернізації та експлуатації інфраструктурних об’єктів, створенню нових високотехнологічних виробництв, ймовірний вплив на довкілля не буде перевищувати нормативно допустимих рівнів. Це має бути забезпечено застосуванням сучасних технічних рішень, дотримання норм законодавства, проходженням процедури оцінки впливу на довкілля (ОВД), та/або інших інструментів публічного обговорення планованої діяльності.
Внаслідок врахування у Програмі національних та міжнародних зобов’язань, зокрема тих, що стосуються Цілей сталого розвитку для України, можливі ризики будуть зведені до прийнятного рівня.
б) для територій з природоохоронним статусом
В Фастівській міській територіальній громаді налічується 3 об’єкти природно-заповідного фонду. Під час здійснення стратегічної екологічної оцінки, ймовірні наслідки від заходів та проектів, що пропонуються відповідно до Програми, для територій та об’єктів природно-заповідного фонду відсутні.
в) транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення
Транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення в результаті виконання Програми відсутні.
- Виправдані альтернативи, які необхідно розглянути, у тому числі, якщо документ державного планування не буде затверджено
Зважаючи на комплексність рішень проєкту Програми, що обумовлюється необхідністю виконання пріоритетних напрямів, основних заходів і проектів Програми, призначених для різних видів оборонної, промислово-виробничої, соціальної, рекреаційної, комунікаційної діяльності, здійснюється розгляд виправданих альтернатив планованих рішень.
При впровадженні заходів Програми, порівняно із існуючим станом, очікується позитивний вплив на навколишнє природне середовище, у тому числі на здоров’я населення.
Найсприятливішим варіантом буде затвердження запропонованої Програми.
- Дослідження, які необхідно провести, методи і критерії, що використовуватимуться під час стратегічної екологічної оцінки
Для проведення СЕО проекту Програми буде використана наступна інформація за умови, що вона буде доступною чи наданою): доповіді про стан довкілля; статистична інформація щодо стану довкілля; інформація, яка включена в інші акти законодавства, які мають відношення до проекту ДДП; дані моніторингу стану довкілля; експертні оцінки; інша доступна інформація.
Під час проведення СЕО будуть застосовані такі методи: збір та аналіз інформації про поточний стан, порівняльний аналіз та аналіз тенденцій розвитку відповідної галузі (сфери діяльності); оцінка ймовірних наслідків; інформування, консультування, опитування громадськості, проведення обговорень тощо.
- Заходи, які передбачається розглянути для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документа державного планування
Під час здійснення СЕО передбачається розглянути заходи із запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків для довкілля, визначені законодавством. Так, Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначає загальні вимоги в галузі охорони навколишнього середовища. Законом встановлено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов’язкових екологічних вимог:
а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;
б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;
в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;
г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров’я населення;
д) збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;
е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб;
є) здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов’язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.
Заходи, спрямовані на запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків для здоров’я населення, визначатимуться відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (розділ ІІІ).
- Пропозиції щодо структури та змісту звіту про стратегічну екологічну оцінку
Звіт про СЕО розробляється відповідно до статті 11 Закону України „Про стратегічну екологічну оцінку”.
Пропонується така структура Звіту із СЕО:
- Зміст та основні цілі Програми, її зв’язок з іншими документами державного планування.
- Характеристика поточного стану довкілля, у тому числі здоров’я населення, та прогнозні зміни цього стану, якщо Програма не буде затверджена (за адміністративними даними, статистичною інформацією та результатами досліджень).
- Характеристика стану довкілля, умов життєдіяльності населення та стану його здоров’я на територіях, які ймовірно зазнають впливу (за адміністративними даними, статистичною інформацією та результатами досліджень).
- Екологічні проблеми, у тому числі ризики впливу на здоров’я населення, які стосуються Програма, зокрема щодо територій з природоохоронним статусом (за адміністративними даними, статистичною інформацією та результатами досліджень).
- Зобов’язання у сфері охорони довкілля, у тому числі пов’язані із запобіганням негативному впливу на здоров’я населення, встановлені на міжнародному, державному та інших рівнях, що стосуються ДДП, а також шляхи врахування таких зобов’язань під час підготовки ДДП.
- Опис наслідків для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, у тому числі вторинних, кумулятивних, синергічних, коротко-, середньо- та довгострокових (1, 3-5 та 10-15 років відповідно, а за необхідності – 50-100 років), постійних і тимчасових, позитивних і негативних наслідків.
- Заходи, що передбачається вжити для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання Програми.
- Обґрунтування вибору виправданих альтернатив, що розглядалися, опис способу, в який здійснювалася стратегічна екологічна оцінка, у тому числі будь-які ускладнення (недостатність інформації та технічних засобів під час здійснення такої оцінки).
- Заходи, передбачені для здійснення моніторингу наслідків виконання Програми для довкілля, у тому числі для здоров’я населення.
- Резюме нетехнічного характеру інформації, передбаченої вищезазначеними пунктами, розраховане на широку аудиторію.
- Орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, та строки їх подання
Зауваження та пропозиції до заяви про визначення обсягу СЕО проєкту Програми соціально-економічного та культурного розвитку Фастівської міської територіальної громади на 2025-2027 роки надсилати до Виконавчого комітету Фастівської міської ради, пл. Соборна, 1, м.Фастів, Київська обл., 08500, (04565) 61670, e-mail: economika101@ukr.net .
Строки подання: 10 днів з дня, наступного після внесення до Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки (відповідно до ст. 10 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку»), тобто з 09.01.2024 по 18.01.2024 включно.
- Повідомлення про оприлюднення Заяви про визначення обсягу СЕО:
Офіційний веб-сайт Фастівської міської ради ____________________від 21.01.2024
Замовник/Уповноважена особа замовника:
Виконавчий комітет Фастівської міської ради/ Форосенко Наталія Володимирівна