Впровадження земельної реформи: обговорення з КСОНами

  • 15.10.2019

На виконання протокольного доручення голови Київської обласної державної адміністрації 15 жовтня 2019 року відбулася зустріч із комітетами самоорганізації населення мікрорайонів міста Фастова щодо впровадження земельної реформи.

В ході зустрічі було повідомлено, що ще у жовтні 2001 року Верховна Рада України ухвалила Земельний кодекс України, яким, відповідно до Конституції України, були закріплені гарантії набуття та реалізації права власності на землю. Водночас, було запроваджено заборону відчуження земель окремих видів земель сільськогосподарського призначення. Передбачалося, що це буде тимчасовий акт, який дозволить підготувати відповідну законодавчу базу для формування повноцінного ринку земель. Натомість, Верховна Рада України кілька разів продовжувала термін дії заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення. В результаті продовжує діяти мораторій (заборона на відчуження та зміну цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення), який обмежує права власників земельних ділянок, закріплені частиною першою статті 90 Земельного кодексу України та статтею 41 Конституції України.

Наприкінці 2018 року мораторій був продовжений до 1 січня 2020 року. Тривала відсутність вільного обігу земель має певні негативні наслідки. Громадяни України, які відчувають негативний вплив обмеження їх конституційного права на землю, намагаються захистити порушене право у судах, в тому числі і у Європейському суді з прав людини.
22 травня 2018 року Європейський суд з прав людини ухвалив рішення за зверненням двох громадян України, яким визнав мораторій таким, що порушує їх права, передбачені статтею 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини та фундаментальних свобод, а також виніс припис щодо вжиття урядом України у розумні строки необхідних законодавчих заходів щодо скасування заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення чи істотного зменшення його негативного впливу на правовий статус громадян-власників сільськогосподарських земель.

Зважаючи на існуючу гостру соціальну, економічну та правову необхідність скасування заборони на відчуження землі сільськогосподарського призначення, а також наявність достатніх базових технічних передумов для функціонування в Україні цивілізованого обігу земель, прийняття відповідного Закону є актуальним та доцільним.

Кабінет Міністрів України розробив законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» і передав його на розгляд до Парламенту 25 вересня 2019 року. Зазначений проєкт Закону за №2178 розроблений з метою формування законодавчого поля для запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення, забезпечення конституційних прав громадян України на вільне розпорядження своєю власністю, створення прозорих умов для набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянами та юридичними особами України.

Окрім вказаного законопроєкту, наразі у Верховній раді зареєстровано ще 10 альтернативних законопроєктів з приводу обігу земель сільськогосподарського призначення та триває їх обговорення.

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ