Тиждень підтримки грудного вигодовування
- 01.08.2024
Щороку, в перший тиждень серпня, світ об’єднується навколо Тижня підтримки грудного вигодовування, наголошуючи його важливість для виживання, здоров’я та розвитку дітей.
Грудне вигодовування – це більше, ніж просто спосіб харчування немовлят. Це основа здоров’я на все життя і підтримка психічного та емоційного благополуччя. Грудне вигодовування забезпечує немовлят необхідними поживними речовинами навіть в умовах обмежених ресурсів, сприяє психосоціальному та розумовому розвитку, заспокоює та втішає, захищає від інфекцій, а також надає довгостроковий захист від багатьох захворювань на все життя. Також грудне вигодовування важливе і для здоров’я матерів, знижуючи ризик розвитку депресії, онкологічних захворювань, діабету другого типу, серцево-судинних захворювань, інфарктів та інсультів.
В умовах війни, природних або техногенних катастроф грудне вигодовування стає справжньою стратегією порятунку. Воно не тільки забезпечує немовля поживними речовинами, але й знижує ризик недоїдання, затримки росту та смерті
Факти про грудне вигодовування
- До півроку малюк не потребує жодної їжі та пиття, окрім грудного молока. Навіть в спеку рідини в молоці достатньо. Виключно грудне вигодовування захищає дитину від інфекцій.
- Антитіла в молоці весь час підлаштовуються під оточення малюка, оскільки імунна система матері наче «сканує» дитину і її оточення під час звичайного догляду, поцілунків, обіймів та спілкування.
- після 6 місяців, коли дитині вводять прикорм, потрібно продовжувати грудне вигодовування, бажано до двох років та, за бажанням матері і дитини, навіть довше. Концентрація захисних речовин в молоці в цей період зростає, захищаючи малого дослідника, який набагато більше контактує з оточенням, рухаючись та вивчаючи світ.
- Калорійність молока, концентрація жиру та білків в грудному молоці після року також збільшується.
- Харчування матері годувальниці має бути звичним та здоровим, включати всі групи продуктів. Навіть в умовах обмежених ресурсів молоко буде поживним і корисним, містячи все необхідне для розвитку дитини.
- Гормони грудного вигодовування, що виділяються в кров під час годування, заспокоюють і мати, і дитину, знижують рівень стресу, покращують адаптацію та навіть мають деякий знеболювальний ефект. Процес годування грудьми сприяє встановленню тісного емоційного зв’язку між матір’ю та дитиною, що важливо для психічного здоров’я обох.
- Молоко не пропадає від стресу. Так, інколи при сильному стресі може тимчасово сповільнитися його витікання з грудей, але продукція молока працюватиме, і потік також скоро відновиться, якщо продовжити часто прикладати малюка до грудей. Варто пам’ятати, що мати може відновити лактацію навіть після повного припинення грудного вигодовування і навіть годувати грудьми прийомну дитину.
Підтримка грудного вигодовування, відповідальність за його успіх – це справа не тільки матері, це – відповідальність всього суспільства від сім’ї до громади та держави, особливо в умовах надзвичайних ситуацій. Ось кілька ключових аспектів підтримки:
- Освіта та інформування: медичні працівники мають надавати матерям інформацію про переваги грудного вигодовування та техніки його здійснення, навіть у складних умовах.
- Підтримка на робочому місці: роботодавці мають створювати умови для матерів-годувальниць, включаючи надання перерв та спеціально обладнаних місць для годування.
- Громадська підтримка: громади мають створювати дружнє середовище для матерів, які годують грудьми, включаючи доступ до громадських місць для годування, навіть у тимчасових притулках та зонах евакуації.
4. Політична підтримка: державні програми та політики мають сприяти грудному вигодовуванню через законодавчі ініціативи та фінансування програм підтримки, навіть у кризових умовах.
Гасло Всесвітнього Тижня Грудного вигодовування 2024 року – «Заповнюємо прогалини: підтримка грудного вигодовування для всіх» – підкреслює необхідність забезпечення рівного доступу до підтримки грудного вигодовування для всіх матерів, незалежно від їхнього соціального та економічного статусу. Це включає:
- Рівний доступ до медичних послуг: забезпечення всіх матерів доступом до якісних медичних послуг та консультацій з питань грудного вигодовування.
2. Підтримка вразливих груп: особлива увага повинна приділятися підтримці матерів з вразливих груп населення. - Інклюзивні програми: розробка програм, які враховують культурні та соціальні особливості різних груп населення.
Грудне вигодовування – це інвестиція у здоров’я та благополуччя наступних поколінь. Пропонуємо разом заповнювати прогалини та підтримувати грудне вигодовування для всіх, навіть у найскладніших умовах!