Щодо е-цигарок: зміни в законодавстві, які вступили в силу з 11 липня

  • 18.07.2023

11 липня в Україні набуває чинності закон №1978 “Про внесення змін до деяких законів України про охорону здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну”. Нові заборони стосуватимуться електронних сигарет, а також ароматизованого тютюну та рідин.

Норми закону забороняють виробництво, гуртову і роздрібну торгівлю та імпорт для реалізації на території України сигарет та тютюну для самокруток зі смако-ароматичними добавками.

Смако-ароматичні добавки не можна додавати у жоден компонент виробу: фільтр, папір, пакування, капсула тощо. Сигарети та тютюн для самокруток не може мати будь-яких технічних характеристик, що дозволяють змінювати їхній запах, смак або інтенсивність диму.

Винятком є лише ароматизовані тютюнові вироби, які призначені для експорту. Тобто в Україні не заборонено виробляти ароматизовані сигарети та тютюн для самокруток, але тільки для закордонних ринків.

Також заборонені електронні сигарети, заправні контейнери та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які мають характерний запах та/або смак. Тобто будь-який запах/смак, окрім власне тютюнового.

Окрім продажу заборонена і будь-яка реклама цих виробів (білборди, інтернет, друкована продукція, спонсорство на радіо- і телебаченні, у спорті тощо). Штраф за реалізацію зазначених виробів особам, які не досягли 18 років — 1 020 грн, а в разі повторного протягом року порушення — 10 200 грн;

Також закон встановлює відповідальність щодо заборони куріння з використанням пристроїв для нагріву в усіх громадських місцях та приміщеннях за аналогією з курінням звичайних цигарок.

Водночас електронні сигарети можна буде придбати ще рік, до 11 липня 2024 року. Продавці мають право розпродавати залишки.

Такі нововведення покликані захистити здоров’я дітей, уберегти їх від початку куріння та зменшити поширеність куріння серед молоді.

«Саме внаслідок ароматичних добавок та агресивної реклами електронних пристроїв для куріння в Україні кожна п’ята дитина у віці від 13 до 15 років курить е-сигарети.

Разом з рекламою забороняється стимулювання продажів е-сигарет, рідин до них та пристроїв для нагрівання тютюну: їхні виробники не зможуть бути спонсорами жодних заходів чи спільнот. Забороняється безоплатна роздача та обмін таких виробів, адже такі дії мають на меті покращення впізнаваності брендів. Не можна буде продавати електронні пристрої для куріння у наборах з іншими товарами. Реклама під час розважальних заходів, на транспорті, в інтернеті тепер також поза законом.

Порушення вимог закону каратиметься штрафом 30 тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу. У разі повторного порушення протягом року — штраф сягатиме 50 тисяч гривень. Щодо продажу ароматизованих сигарет або рідин до е-сигарет зі смаками, то через рік штраф за це становитиме 20 тисяч гривень.

Контролюватиме дотримання заборони реклами та правил маркування тютюнових виробів Держпродспоживслужба. Повідомити про порушення може кожен за допомогою електронної форми https://consumer.dpss.gov.ua/e-form/.

Або за телефоном: (044) 406 38 13, ГУ Держпродспоживслужби в Київській області

Нагадаємо, що держпродспоживслужба з квітня 2023 року відновила контроль за дотриманням заборони куріння у приміщеннях кафе, барів і ресторанів.

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ