Що треба знати про туберкульоз
- 21.03.2024
Туберкульоз – смертельно-небезпечна хвороба, спричинена мікобактерією туберкульозу, яка найчастіше вражає легені. Туберкульоз передається переважно повітряно-крапельним шляхом, а також може передаватися повітряно-пиловим, контактно-побутовим та аліментарним (харчовим) шляхами. Внутрішньоутробне зараження відноситься до дуже рідкісних випадків. На туберкульоз може захворіти кожний !
На території Фастівської міської громади епідемічна ситуація щодо захворюваності на туберкульоз має тенденцію до зниження . За 12 місяців 2023 року в порівнянні з аналогічним періодом 2022 року захворюваність на туберкульоз знизилася в 2,7 рази. Відсоток захворілих на туберкульоз органів дихання складає 88,2%. В порівняні з 2022 роком знизився відсоток хворих з бактеріовиділенням мікобактерій туберкульозу, які є небезпечними для оточуючих, з 60% (в 2022 році) до 40% (в 2023 році). Не зареєстровано випадків туберкульозу серед дітей.
Основне джерело інфекції – хвора на туберкульоз людина з так званою «відкритою» формою туберкульозу, коли збудник туберкульозу виділяється у повітря разом із крапельками мокротиння або слини. З метою профілактики туберкульозу кожен з нас (у тому числі діти з 15 років) повинен регулярно здійснювати флюорографічні обстеження. Важливе значення мають своєчасне виявлення та лікування хворих на туберкульоз.
На ранніх стадіях симптоми захворювання на туберкульоз є схожі з симптомами, які характерні для інших респіраторних вірусних інфекцій – це кашель, підвищення температури, слабкість, втомлюваність тощо. Але при туберкульозі кашель частіше сухий, незначний, що триває понад 2-3 тижні, супроводжується тривалим незначним підвищенням температури (37,2-37,8С), значним схудненням, пітливістю, особливо вночі, погіршенням або відсутністю апетиту, присутнє відчуття задухи, постійна слабкість, підвищена втомлюваність, а згодом – кровохаркання. Якщо ви маєте подібні симптоми негайно зверніться до лікаря !
Як же захистити себе та своїх близьких від туберкульозу? Найдієвішим протитуберкульозним заходом є імунопрофілактика: в Україні щеплення вакциною БЦЖ є обов’язковим. Вакцинація вакциною БЦЖ проводиться на 3-5 добу життя дитини (не раніше 48-ї години після народження), недоношених дітей щеплять після досягнення дитиною маси тіла 2500г.
Важливо також вести здоровий спосіб життя (не палити, не зловживати спиртним), бути фізично активним, повноцінно і раціонально харчуватися. Для профілактики захворювання необхідно уважно ставитися і до санітарних умов, в яких ви проживаєте: стежити за чистотою і порядком у приміщенні та за його межами. Загартування зміцнить імунітет, який не допускає проникнення в організм збудників хвороб. Піклуйтеся про своє здоров’я! Адже туберкульоз – це одна із тих хвороб, які легше попередити, аніж потім тривалий час лікувати!
Завідувач Фастівського підрозділу,
лікар-епідеміолог
Віра ТКАЧЕНКО