Проєкт регуляторного акту «Про затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади»

  • 15.06.2022

ОГОЛОШЕННЯ ПРО ОПРИЛЮДНЕННЯ ПРОЄКТУ РЕГУЛЯТОРНОГО АКТУ

Відповідно до ст.9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» повідомляємо, що 15.06.2022 року оприлюднюється проєкт регуляторного акту та аналіз регуляторного впливу проєкту рішення Фастівської міської ради «Про затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади».

Проєкт регуляторного акта передбачає затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади, яке розробене з метою регулювання надання якісних ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади та забезпечення конкурентного середовища на ринку ритуальних послуг.

Проєкт регуляторного акта та відповідний АРВ оприлюднено на офіційному сайті міської ради та її виконавчих органів в розділі «ЕКОНОМІКА / Регуляторна політика / 7. Оприлюднення нових проєктів регуляторних актів для проведення обговорень за участю представників громадськості» (http://fastiv-rada.gov.ua/7-opryliudnennia-novykh-proektiv-rehuliatornykh-aktiv-dlia-provedennia-obhovoren-za-uchastiu-predstavnykiv-hromadskosti/).

Зауваження та пропозиції приймаються у письмовому вигляді від фізичних та юридичних осіб їх об’єднань в місячний термін з дня опублікування проєкту регуляторного акту за адресою: 08500, м.Фастів пл.Соборна,1                       відділ звернення громадян – 04565 6-02-14, загальний відділ – 04565 6-13-95.

 

 

15.06.2022 року

 

 

Аналіз регуляторного впливу

проекту рішення Фастівської міської ради

«Про затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади»

  1. Визначення проблеми

На даний час на території міста діє Положення про порядок надання ритуальних послуг і поховання на кладовищах міста Фастова, затверджене рішенням Фастівської міської ради від 03.09.2015 р. № 18-LXX-VI (далі Положення). Це Положення розроблене відповідно до ст. 23 Закону України «Про поховання та похоронну справу» та чинних нормативно – правових актів, затверджених наказом Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 № 193.

У зв’язку зі створенням Фастівської міської територіальної громади виникла необхідність у затвердженні та введенні в дію нового рішення «Про затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади», яке буде діяти на території всієї громади.

Метою прийняття регуляторного акта є визначення взаємовідносин між громадянами, ритуальною службою, суб’єктами господарювання, незалежно від форми власності, що займаються похованням та ритуальним (похоронним) обслуговуванням населення, їх права, обов’язки та відповідальність у сфері надання ритуальних послуг.

Відповідно до регуляторного акту – проекту рішення Фастівської міської ради «Про затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади» організацію поховання померлих, надання передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та ритуальних послуг, не передбачених цим переліком, а також реалізацію предметів ритуальної належності здійснюють Ритуальні служби при комунальних підприємствах, засновником яких є Фастівська міська рада, а саме:

  1. КП ФМР «Фастівський ККП» на території м.Фастів;
  2. КП ФМР «Борівський ККП» на території Борівського, Оленівського, Мотовилівського, Мотовилівськослобідського старостинських округів (смт. Борова, с.Велика Мотовилівка, с.Вишняки, с.Тарасенки, с.Мотовилівка, с.Мотовилівська Слобідка, с.Оленівка);
  3. КП ФМР «Господар» на території Великоснітинського, Веприківськького, Малоснітинського, Фастівецького старостинських округів (с.Велика Снітинка, с.Мала Снітинка, с.Велика Офірна, с.Мала Офірна, с. Бортники, с. Веприк, с.Фастівець, с.Клехівка, с.Гвардійське).

Надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого п. 2 ч.2 ст. 8 Закону України «Про поховання та похоронну справу», здійснюється Ритуальними службами або за договором суб’єктами господарювання інших форм власності.

Основні групи, на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи) Так Ні
Громадяни +
Держава, у т.ч.:
орган місцевого самоврядування +
Суб’єкти господарювання, +
у тому числі суб’єкти малого підприємництва +

 

Враховуючи те, що відповідно до Закону України «Про поховання і похоронну справу» організацію діяльності в галузі поховання на місцевому рівні здійснюють органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції, зазначена проблема може бути розв’язана за допомогою прийняття відповідного регуляторного акту – «Про затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади».

Ці проблеми не вирішуються ринковими механізмами, а вирішуються шляхом прийняття регуляторного акту.

Ринковий механізм не повністю визначає сферу дії ритуальної служби та суб’єктів господарювання, які працюють на ринку ритуальних послуг, а прийняття цього акту дозволить упорядкувати відносини між ритуальною службою та суб’єктами господарювання, які працюють на ринку ритуальних послуг, шляхом укладання відповідних договорів.

Також, затвердження нового Положення визначить порядок організації поховання та надання послуг, чітко зазначить обов’язки надавачів ритуальних послуг та прав замовника цих послуг, допоможе покращити обслуговування населення в галузі похоронної діяльності шляхом інформування про суб’єктів господарювання, які працюють на ринку ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади. Прийняття запропонованого регуляторного акту надасть можливість затвердити порядок надання ритуальних послуг при організації поховань, розміщення, облаштування, утримання та охорону місць поховань та забезпечить виконання на території громади вимог чинного законодавства.

  1. Цілі державного регулювання

Цілями державного регулювання є: врегулювання правових відносин у сфері надання ритуальних послуг між органами місцевої влади, ритуальною службою, суб’єктами господарювання та громадянами.

У разі прийняття запропонованого регуляторного акта очікуються наступні результати:

  • чітке визначення сфери дії суб’єктів господарювання, які працюють на ринку ритуальних послуг;
  • упорядкування відносин між ритуальною службою та суб’єктами господарювання, які працюють на ринку ритуальних послуг, громадянами;
  • визначання порядку організації поховання та надання зв’язаних з ним ритуальних послуг;
  • зазначення обов’язків надавачів ритуальних послуг та прав замовника цих послуг;
  • затвердження порядку розміщення, облаштування та утримання місць поховань;
  • підвищення якості похоронного обслуговування.

Прийняття зазначеного рішення дозволить упередити можливість виникнення непрозорих ситуацій між суб’єктами господарювання, громадою та органами місцевого самоврядування при наданні ритуальних послуг.

  1. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення визначених цілей

Під час розробки проекту регуляторного акта було розглянуто такі альтернативні способи досягнення визначених цілей:

Вид альтернативи Опис альтернативи
Альтернатива 1:

Не прийняття регуляторного акту, тобто залишити існуючу ситуацію без змін

Альтернатива 1 є неприйнятною, адже діюче Положення про порядок надання ритуальних послуг і поховання на кладовищах міста Фастова, затверджене рішенням Фастівської міської ради від 03.09.2015 р. № 18-LXX-VI поширюється тільки на територію міста Фастова, а з урахуванням приєднання до міста сіл та селища та відповідного збільшення кола суб’єктів господарювання частина території Фастівської МТГ залишиться без діючого регулювання.

Буде втрачено можливість встановлення загального порядку щодо організації і порядку поховань на території Фастівської міської територіальної громади відповідно до Закону України «Про поховання та похоронну справу» від 10.07.2003 року № 1102-IV.

А тому, така альтернатива є неприйнятною та не відповідає вимогам законодавства.

Альтернатива 2: Очікування вирішення існуючої ситуації на загальнодержавному рівні Альтернатива 2 є неприйнятною, так як на державному рівні вже визначено, що організація діяльності в галузі поховання померлих та надання ритуальних послуг, в порядку і в межах, встановлених законодавством, забезпечується органами місцевого самоврядування.
Альтернатива 3: Прийняття міською радою регуляторного акту, спрямованого на затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади Альтернатива 3 забезпечує досягнення цілей державного регулювання, визначених у розділі 2 даного аналізу регуляторного впливу.

Прийняття зазначеного проекту регуляторного акта визначить основні організаційно-правові засади щодо:

– удосконалення роботи комунальних підприємств, суб’єктів господарювання, працюючих у теперішній час, та тих, що можуть працювати в подальшому на ринку ритуальних послуг;

– захисту споживачів від неякісного та несвоєчасного надання ритуальних послуг і контролю за додержанням вимог законодавства у галузі похоронної справи;

– визначення механізму взаємодії ритуальної служби і суб’єктів господарювання у вирішенні питань щодо надання населенню ритуальних послуг

 

Таким чином, даний регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики.

Затвердження регуляторного акта забезпечить поступове досягнення встановлених цілей та надасть суб’єктам господарювання однаково прозорі можливості для підприємницької діяльності.

 

Оцінка впливу на сферу інтересів держави (органу місцевого самоврядування)

Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 Відсутні Відсутні
Альтернатива 2 Чіткий порядок та механізм буде визначений на державному рівні, і не потребуватиме прийняття рішення на місцевому рівні Відсутні
Альтернатива 3 Створення конкурентного середовища у сфері надання ритуальних послуг на території всієї Фастівської міської територіальної громади. Відсутні

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 Є недоцільним з огляду на те, що така ситуація порушує права територіальної громади, що може привести до виникнення конфліктних ситуацій в процесі здійснення поховань та надання ритуальних послуг на території громади. Необґрунтовані витрати на отримання ритуальних послуг, погіршення якості надання послуг
Альтернатива 2 Відсутні Відсутні
Альтернатива 3 Ухвалення вказаного регуляторного акта врегулює правові відносини, що виникають між органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання, призведе до упорядкування поховань на кладовищах, визначення чіткого та прозорого механізму надання ритуальних послуг на території громади, зменшення кількості скарг громадян у даній сфері. Відсутні

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

Показник Великі Середні Малі Мікро Разом
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць 10 10
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків 100 100

 

 

Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 Стан речей залишається незмінним. Суб’єкти господарювання, будуть і надалі надавати ритуальні послуги за Положенням про порядок надання ритуальних послуг і поховання на кладовищах міста Фастова, затвердженим рішенням Фастівської міської ради від 03.09.2015 р. № 18-LXX-VI, але його дія поширюватиметься тільки на місто Фастів, а з урахуванням приєднання до міста сіл та селища та відповідного збільшення кола суб’єктів господарювання частина території Фастівської МТГ залишиться без діючого регулювання. Тобто суб’єкти господарювання будуть надавати ритуальні послуги із порушенням чинного законодавства. Відсутні
Альтернатива 2 Відсутні Відсутні
Альтернатива 3 Поширення можливості співпрацювати у галузі похоронної справи та бути конкурентоспроможними на ринку надання ритуальних послуг. Додаткових витрат не матимуть

 

Під час проведення оцінки впливу регуляторного акту на сферу інтересів суб’єктів господарювання великого і середнього підприємництва необхідно окремо обрахувати та кількісно визначити витрати, які будуть виникати внаслідок дії регуляторного акта (згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, додається).

 

Сумарні витрати за альтернативами* Сума витрат, грн.
Альтернатива 1 Сумарні витрати для суб’єктів

господарювання великого і середнього підприємництва

згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу

регуляторного акта

*
Альтернатива 2 Сумарні витрати для суб’єктів

господарювання великого і середнього підприємництва

згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу

регуляторного акта (рядок 11 таблиці «Витрати на одного

суб’єкта господарювання великого і середнього

підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного

акта»)

*

* На території Фастівської громади відсутні великі та середні підприємства, що працюють у сфері надання ритуальних послуг.

  1. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

У ході визначення альтернативних способів досягнення встановлених цілей розглянуто наступні:

  1. Залишити чинне регулювання і зберегти дану ситуацію без змін.
  2. Очікування вирішення існуючої ситуації на загальнодержавному рівні
  3. Прийняття запропонованого регуляторного акта.

На підставі проведеного аналізу вищезазначених альтернативних способів за допомогою нижченаведених таблиць здійснено вибір оптимального альтернативного способу з урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення визначених цілей.

Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:

4 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);

3 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже  повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);

2 – цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);

1 – цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) Коментарі щодо присвоєння відповідного бала
Альтернатива 1 1 В подальшому можуть порушуватись вимоги законодавства про поховання та похоронну справу, державні санітарні норми і правила, земельне законодавство.
Альтернатива 2 2 Не забезпечує досягнення цілей державного регулювання, отже проблема залишиться невирішеною.
Альтернатива 3 4 Ця альтернатива забезпечує досягнення цілей державного регулювання та майже повною мірою дозволяє вирішити проблему.

 

Рейтинг результативності Вигоди (підсумок) Витрати (підсумок) Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу
Альтернатива 3 – здійснення організації поховання померлих;

– надання передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та ритуальних послуг, не передбачених цим переліком.

– запобігання порушення вимог земельного законодавства на території Фастівської міської територіальної громади, своєчасного їх виявлення і усунення, недопущення самовільного зайняття земельних ділянок на кладовищах.

Відсутні Буде впорядковано процедуру поховання та надання ритуальних послуг на території всієї громади.
Альтернатива 2 Відсутні Відсутні Ринковий механізм не повністю визначає сферу дії ритуальної служби та суб’єктів господарювання, які працюють на ринку ритуальних послуг
Альтернатива 1 Відсутні Відсутні Надалі буде відсутній чіткий прозорий механізм поховання та надання ритуальних послуг на території Фастівської міської  територіальної громади

 

Рейтинг Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта
Альтернатива 1 Відсутність Порядку, що буде регулювати відносини, які виникають у сфері ритуальних послуг на територіях населених пунктів, що увійшли до складу Фастівської МТГ Зовнішні чинники відсутні
Альтернатива 2 ОМС не зможе повною мірою виконувати надані діючим законодавством повноваження у сфері ритуальних послуг на  територіях населених пунктів, що увійшли до складу Фастівської МТГ Внесення змін до діючого законодавства у сфері поховання та похоронної справи
Альтернатива 3 – цілі прийняття проєкту рішення будуть досягнуті у повній мірі;

– відповідає вимогам чинного законодавства;

– упорядковує відносини між органом місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання та громадянами у сфері надання ритуальних послуг на території всієї громади

Внесення змін до діючого законодавства у сфері поховання та похоронної справи

 

  1. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

Механізм дії регуляторного акта.

Основними завданнями запропонованого проекту є удосконалення правових засад щодо здійснення в Фастівській міській територіальній громаді діяльності з поховання померлих та надання ритуальних послуг, регулювання договірних відносин між комунальним підприємством та суб’єктами господарювання, що виявили бажання працювати на ринку ритуальних послуг, між суб’єктами господарювання та населенням громади, між комунальними підприємствами та населенням, щодо проведення процедури поховання у відповідності до діючих нормативно-правових актів у цій галузі.

Організаційні заходи для впровадження регулювання:

Зазначеним регуляторним актом визначається обов’язкове виконання ритуальною службою та суб’єктами господарювання вимог щодо надання ритуальних послуг та здійснення поховання померлих у громаді.

Прийняття запропонованого регуляторного акту надасть можливість затвердити порядок надання ритуальних послуг при організації поховань, розміщення, облаштування, утримання та охорону місць поховань та забезпечить виконання на території громади вимог чинного законодавства.

Запропонований механізм дії даного проєкта регуляторного акта відповідає принципам державної регуляторної політики, а саме: доцільності, адекватності, ефективності, прозорості та передбачуваності.

  1. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги

Даний регуляторний акт мотивує ритуальні служби та суб’єктів господарювання виконувати встановлені вимоги при наданні ритуальних послуг на території громади. Без виконання вказаних у регуляторному акті вимог ритуальні служби та суб’єкт господарювання не зможуть здійснювати надання ритуальних послуг та улаштування місць поховань на території Фастівської міської територіальної громади. Контроль за виконанням вимог акта здійснюють Ритуальні служби при комунальних підприємствах, засновником яких є Фастівська міська рада, а саме:

  1. КП ФМР «Фастівський ККП» на території м.Фастів;
  2. КП ФМР «Борівський ККП» на території Борівського, Оленівського, Мотовилівського, Мотовилівськослобідського старостинських округів (смт. Борова, с.Велика Мотовилівка, с.Вишняки, с.Тарасенки, с.Мотовилівка, с.Мотовилівська Слобідка, с.Оленівка);
  3. КП ФМР «Господар» на території Великоснітинського, Веприківськького, Малоснітинського, Фастівецького старостинських округів (с.Велика Снітинка, с.Мала Снітинка, с.Велика Офірна, с.Мала Офірна, с. Бортники, с. Веприк, с.Фастівець, с.Клехівка, с.Гвардійське).

Даним Положенням не встановлюються тарифи на надання ритуальних послуг, а затверджується порядок їх надання, тому, для впровадження та виконання вимог регуляторного акта органи місцевого самоврядування, суб’єкти господарювання та громадяни не будуть нести додаткові витрати.

  1. Обгрунтування строку дії регуляторного акта

Рішення міської ради є регуляторним нормативно-правовим актом, обов’язковим до виконання на всій території Фастівської міської територіальної громади.

Строк дії цього регуляторного акта встановлюється з моменту затвердження його на засіданні сесії Фастівської міської ради, на необмежений термін, що співвідноситься з цілями запровадження цього регуляторного акта та із механізмами його впровадження. Але, у випадку прийняття нормативно-правових актів вищого рівня, які регулюють дане питання, рішення міської ради буде переглянуто або скасовано.

  1. Показники результативності регуляторного акта

Виходячи з цілей державного регулювання, які визначені у другому розділі АРВ, для відстеження результативності цього регуляторного акта обрано такі показники:

Якісні показники:

– забезпечення та покращення якості надання споживачам ритуальних послуг;

– забезпечення належних умов для здійснення поховання;

– врегулювання правових відносин між комунальним підприємством, суб’єктами господарювання та споживачами ритуальних послуг;

– запровадження заходів щодо вдосконалення роботи ритуальної служби та здійснення контролю за організацією і наданням ритуальних послуг з поховання та улаштування місць поховань на території кладовищ;

– покращення стану благоустрою та підвищення якості утримання кладовищ, які знаходяться на території громади.

Кількісні показники:

 

п/п

Показник 6 міс. 2021 р. 6 міс.2022 р.
1 Кількість суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта, од.
2 Кількість укладених договорів профільним комунальним підприємством з суб’єктами господарювання на виконання робіт на кладовищах територіальної громади
3 Надходження коштів від сплати за надані послуги 1 248 111,98 1 313 604,37
4 Розмір коштів і час , що витрачається суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта, грн./год.
5 Рівень поінформованості суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акту, % 100 100

 

  1. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта

Базове відстеження результативності даного регуляторного акта буде проведено до дня набрання ним чинності.

Повторне відстеження буде здійснено через рік після набуття чинності регуляторним актом, за результатами якого можна зробити порівняння показників базового та повторного відстежень. Періодичне відстеження планується здійснювати один раз в три роки, з дня виконання заходів з повторного відстеження.

З огляду на показники результативності, визначені в попередньому розділі аналізу регуляторного впливу, відстеження буде здійснюватись статистичним методом шляхом моніторингу стану укладення договорів ритуальними службами комунальних підприємств з суб’єктами господарювання, проведення аналізу їх фінансово-економічної діяльності і здійснення контролю за своєчасним та повним надходженням коштів від споживачів, яким надаються ритуальні послуги, а також кількості скарг щодо якості наданих послуг.

 

 

Міський голова                                                             Михайло НЕТЯЖУК

 

 

Начальник відділу

внутрішнього фінансового контролю та аудиту                                  Наталія СВИРИДЕНКО

виконавчого комітету Фастівської міської ради

 

Звіт про базове відстеження результативності регуляторного акта

проекту рішення Фастівської міської ради

«Про затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади»

 

Виконавець заходів з відстеження – відділ внутрішнього фінансового контролю та аудиту виконавчого комітету Фастівської міської ради.

 

Мета прийняття акта: Даний проект рішення міської ради є нормативно-правовим документом, який спрямований на врегулювання правових відносин у сфері надання ритуальних послуг між органами місцевої влади, ритуальною службою, суб’єктами господарювання, громадянами.

 

Строк виконання заходів з відстеження – 3 дні (06.06.2022 – 08.06.2022 р.).

 

Тип відстеження – базове.

 

Метод одержання результатів відстеження результативностіаналіз статистичних даних.

 

Кількісні та якісні значення показників результативності:

 

Для відстеження результативності регуляторного акта були визначені такі показники результативності:

 

п/п

Показник 6 міс. 2021 р. 6 міс.2022 р.
1 Кількість суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта, од.
2 Кількість укладених договорів профільним комунальним підприємством з суб’єктами господарювання на виконання робіт на кладовищах територіальної громади
3 Надходження коштів від сплати за надані послуги 1 248 111,98 1 313 604,37
4 Розмір коштів і час , що витрачається суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта, грн./год.
5 Рівень поінформованості суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акту, % 100 100

 

 

 

Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей

 

Прийняття рішення Фастівською міською радою «Про затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади» визначить порядок організації поховання та надання послуг, чітко зазначить обов’язки надавачів ритуальних послуг та прав замовника цих послуг, допоможе покращити обслуговування населення в галузі похоронної діяльності шляхом інформування про суб’єктів господарювання, які працюють на ринку ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади. Прийняття запропонованого регуляторного акту надасть можливість затвердити порядок надання ритуальних послуг при організації поховань, розміщення, облаштування, утримання та охорону місць поховань та забезпечить виконання на території громади вимог чинного законодавства.

Оцінку результатів реалізації регуляторного акта та ступінь досягнення визначених цілей буде здійснено при проведені повторного та періодичного відстежень результативності регуляторного акта згідно вимог ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

 

 

Міський голова                                                             Михайло НЕТЯЖУК

 

 

Начальник відділу

внутрішнього фінансового контролю та аудиту                                  Наталія СВИРИДЕНКО

виконавчого комітету Фастівської міської ради

 

ПРОЄКТ

 

ФАСТІВСЬКА  МІСЬКА  РАДА  КИЇВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

 

Про затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади

 

З метою врегулювання відносин при наданні ритуальних послуг та функціонування кладовищ на території Фастівської міської територіальної громади, відповідальності ритуальної служби, суб’єктів господарювання, які працюють на ринку ритуальних послуг, порядку організації поховань і ритуального обслуговування населення, відповідно до Закону України “Про поховання та похоронну справу”, постанов Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 № 1445 «Про затвердження Порядку проведення  безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій і інвалідів війни», від 31.01.2007 № 99 «Про затвердження Порядку надання допомоги на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особи, яка зобов’язалася поховати померлого”,  з урахуванням наказів Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 № 193 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону України «Про поховання та похоронну справу», від 19.11.2003 р № 194 «Про затвердження Єдиної методики вартості надання необхідного мінімального переліку окремих видів комунальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності» та керуючись ст.25 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,

міська рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади (далі – Положення, додається).
  2. Комунальному підприємству Фастівської міської ради «Фастівський ККП», Комунальному підприємству Фастівської міської ради «Борівський ККП», Комунальному підприємству Фастівської міської ради «Господар» забезпечити реалізацію та контроль за виконанням Положення.
  3. Оприлюднити дане рішення у порядку, встановленому чинним законодавством.
  4. Вважати таким, що втратило чинність рішення Фастівської міської ради від 03.09.2015 р. № 18-LXX-VI «Про затвердження Положення про порядок надання ритуальних послуг і Порядку поховання на кладовищах міста Фастова».
  5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови з питань житлово-комунального господарства.

 

 

Міський голова                                                                  Михайло НЕТЯЖУК

 

 

Додаток

до рішення міської ради

№ _______ від ________

 

 

Положення

про порядок надання ритуальних послуг на території

Фастівської міської територіальної громади

 

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

1.1. Положення про порядок надання ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади (надалі – Положення) розроблено відповідно до Закону України “Про поховання та похоронну справу”, Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 №1445 „Про затвердження Порядку проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності і осіб з інвалідністю внаслідок війни”, з урахуванням Наказів Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 №193 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону України «Про поховання та похоронну справу»”, від 19.11.2003 р № 194 «Про затвердження Єдиної методики вартості надання необхідного мінімального переліку окремих видів комунальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності» (зі змінами), від 03.03.2009 року № 52 «Про затвердження норм часу на надання ритуальних послуг та виготовлення предметів ритуальної належності», Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.06.2006 № 208 „Про запровадження ритуальної символіки на автотранспортних засобах суб’єктів господарювання, що надають ритуальні послуги з перевезення тіла померлого”, з метою врегулювання відносин при наданні ритуальних послуг на території Фастівської міської територіальної громади.

1.2. Положення регулює взаємовідносини між громадянами, юридичними особами (далі – Замовниками), Ритуальною службою, суб’єктами господарювання, незалежно від форми власності, що займаються похованням та ритуальним (похоронним) обслуговуванням населення, їх права, обов’язки та відповідальність  у сфері надання ритуальних послуг.

Це Положення є обов’язковим до виконання для всіх підприємств, установ, організацій і приватних осіб, які здійснюють супровід тіла померлої особи з моменту смерті до поховання або надають ритуальні послуги на території Фастівської міської територіальної громади.

1.3. Організацію поховання померлих, надання передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг одаток № 1 до даного Положення) та ритуальних послуг, не передбачених цим переліком, а також реалізацію предметів ритуальної належності здійснюють Ритуальні служби при комунальних підприємствах, засновником яких є Фастівська міська рада, а саме:

1.3.1 КП ФМР «Фастівський ККП» на території м.Фастів,

1.3.2 КП ФМР «Борівський ККП» на території Борівського, Оленівського, Мотовилівського, Мотовилівськослобідського старостинських округів (смт. Борова, с.Велика Мотовилівка, с.Вишняки, с.Тарасенки, с.Мотовилівка, с.Мотовилівська Слобідка, с.Оленівка)

  • КП ФМР «Господар» на території Великоснітинського, Веприківськького, Малоснітинського, Фастівецького старостинських округів (с.Велика Снітинка, с.Мала Снітинка, с.Велика Офірна, с.Мала Офірна, с. Бортники, с. Веприк, с.Фастівець, с.Клехівка, с.Гвардійське).

1.4. Надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого п. 2 ч.2 ст. 8 Закону України “Про поховання та похоронну справу”, здійснюється Ритуальними службами або за договором суб’єктами господарювання інших форм власності.

 

  1. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРМІНІВ

 

2.1. У цьому Положенні відповідно до Закону України «Про поховання та похоронну справу» наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

– волевиявлення громадянина щодо ставлення до його тіла після смерті – бажання, виражене в усній (у присутності свідків) або в письмовій формі, завіреній в установленому законодавством порядку;

– місце поховань – кладовище, крематорій, колумбарій або інша будівля чи споруда, призначена для організації поховання померлих;

– місце почесного поховання – спеціально відведена земельна ділянка на території кладовища чи за його межами, призначена для організації почесних поховань;

– могила – місце на кладовищі, у крематорії, колумбарії або в іншій будівлі чи споруді, призначеній для організації поховання померлих, де похована труна з тілом померлого чи урна з прахом;

– намогильні споруди – пам’ятні споруди, що встановлюються на могилах та увічнюють пам’ять про померлих;

– наруга над могилою, іншим місцем поховання: – самовільне утворення надписів, малюнків, символів або інших зображень на кладовищенських спорудах, що використовуються для церемонії поховання та поминання померлих, намогильних спорудах, склепах, урнах з прахом, могилах чи інших місцях поховання, або самовільне пошкодження, розкопування, руйнування або в інший спосіб знищення кладовищенських споруд, що використовуються для церемонії поховання та поминання померлих, намогильних споруд, огорож, склепів, урн з прахом, могил чи інших місць поховання, або використання з метою, не передбаченою чинним законодавством, чи самовільне використання кладовищенських споруд, що використовуються для церемонії поховання та поминання померлих, намогильних споруд, склепів, урн з прахом, могил чи інших місць поховання або вчинення інших дій, що мали на меті зневажити родинну чи суспільну пам’ять про померлого, продемонструвати зневажливе ставлення до місця поховання та суспільних, релігійних принципів і традицій в цій сфері;

– наруга над тілом (останками, прахом) померлого – вчинення непристойних умисних дій над тілом (останками, прахом) померлого, самовільне знімання одягу з тіла (останків, праху) померлого, переміщення в інше місце або розчленування чи знищення тіла (останків, праху) померлого, здійснення акту некрофілії, використання частин похованого тіла з ритуальними чи іншими, не передбаченими чинним законодавством цілями, або вчинення інших дій, що мали на меті зневажити родинну чи суспільну пам’ять про померлого, продемонструвати негативне ставлення до померлого, завдати образи рідним та близьким померлого, виявити зневагу до суспільних, релігійних принципів та традицій в цій сфері;

– склеп – підземна або заглиблена в землю капітальна споруда, призначена для поховання, в межах місця поховання, відведеного у встановленому порядку;

– урна з прахом – ємність, призначена для збереження праху померлого;

– кладовище – відведена в установленому законом порядку земельна ділянка з облаштованими могилами та/або побудованими крематоріями, колумбаріями чи іншими будівлями та спорудами, призначеними для організації поховання та утримання місць поховань;

– колумбарій – сховище для урн із прахом померлих;

– колумбарні ніші – спеціально обладнані місця на колумбарії для поховання урн із прахом померлих, що облаштовуються в мурованих стінах або на підготовлених ландшафтних ділянках;

– крематорій – спеціальна інженерна споруда з устаткуванням, призначеним для спалювання трун із тілами померлих;

– поховання померлого – комплекс заходів та обрядових дій, які здійснюються з моменту смерті людини до поміщення труни з тілом або урни з прахом у могилу або колумбарну нішу, облаштування та утримання місця поховання відповідно до звичаїв та традицій, що не суперечать законодавству;

– предмети ритуальної належності – вироби, що є атрибутами поховання та облаштування могили (колумбарної ніші);

– користувач місця поховання (місця родинного поховання) – особа, яка здійснила перше поховання на відведеному місці поховання (родинного поховання) та/або має відповідне свідоцтво про смерть похованого і свідоцтво про поховання;

– ритуальні послуги – послуги, пов’язані з організацією поховання та облаштуванням місця поховання.

 

  1. ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ В ГАЛУЗІ ПОХОВАННЯ

 

3.1. Організацію поховання померлих і надання ритуальних послуг відповідно до статей 9, 10, 12 Закону України “Про поховання та похоронну справу” здійснює Ритуальна служба.

3.2. Ритуальна служба – це структурний підрозділ комунальних підприємств, засновником яких є Фастівська міська рада визначених в пунктах 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3 даного Положення (далі Ритуальна служба) створена з метою здійснення організації поховання померлих осіб і надання ритуальних послуг, передбачених мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, будівництва, благоустрою та охорони місць поховань та здійснення інших адміністративних функцій щодо утримання і діяльності кладовищ.

3.3. Ритуальна служба у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про поховання та похоронну справу», іншими законами України, нормативно-правовими актами, що приймаються на виконання законів України, а також цим Положенням.

3.4 Основними завданнями Ритуальної служби є:

– здійснення організації поховання померлих;

– надання передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та ритуальних послуг, не передбачених цим переліком;

– реалізація предметів ритуальної належності.

3.5. Ритуальна служба відповідно до покладених на неї завдань зобов’язана:

3.5.1. укладати договори-замовлення на організацію та проведення поховання (далі договір-замовлення);

3.5.2. організовувати поховання померлих згідно з договорами-замовленнями;

3.5.3. створювати рівні умови для поховання померлого незалежно від раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак;

3.5.4. розширювати номенклатуру ритуальних послуг для громадян з різними фінансовими можливостями;

3.5.5. забезпечувати конфіденційність інформації про померлого;

3.5.6. організовувати виконання робіт із благоустрою місць поховань (окрім на території м. Фастів);

3.5.7. забезпечувати функціонування місць поховань згідно зі статтею 23 Закону України “Про поховання та похоронну справу” (окрім на території м. Фастів);

3.5.8. безоплатно виділяти місця для поховання померлого чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії в разі його створення);

3.5.9. реєструвати поховання (підпоховання), перепоховання в Книзі реєстрації поховань та перепоховань померлих громадян, намогильні споруди – в Книзі обліку намогильних споруд;

3.5.10. видавати користувачу місця поховання свідоцтво про поховання та на замовлення громадян довідки про наявність поховання померлого на кладовищах міста;

3.5.11. укладати із суб’єктом господарювання договори про надання ритуальних послуг;

3.5.12. надавати ритуальні послуги передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг виключно за цінами встановленими виконавчим комітетом Фастівської міської ради.

3.5.13 здійснювати інші функції відповідно до Закону України “Про поховання та похоронну справу”.

3.6 Ритуальна служба має право:

3.6.1. надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, виготовляти та реалізовувати згідно з чинним законодавством предмети Ритуальної належності.

3.6.2. вимагати від суб’єктів господарювання, які уклали договір про надання послуг з Ритуальною службою, незалежно від їх форм власності, виконання встановлених правил та рішень Фастівської міської ради.

3.7. Організація місць приймання замовлень на ритуальні послуги та поховання громадян здійснюється у приміщеннях Ритуальної служби, де проводиться оформлення договору-замовлення .

3.8. Ритуальна служба забезпечує у доступному для огляду місці, у якому проводиться оформлення замовлень на організацію та проведення поховання померлого, надання замовнику наочної інформації стосовно:

– виконавців послуг, з якими укладені договори про надання послуг, їх адреси та режиму роботи;

– переліку ритуальних послуг із зазначенням вартості, особливостей та термінів виконання замовлення;

– необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг із зазначенням вартості, особливостей та термінів виконання;

– необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання та ритуального обслуговування населення;

– порядку утримання кладовищ, а також інших місць поховань;

– вимог щодо утримання та охорони місць поховань;

– реєстрації поховань померлих та перепоховань;

– організації поховань за рахунок державного та місцевого бюджету;

– пільгового обслуговування населення (витяги з положень Закону України “Про поховання та похоронну справу, інших нормативно-правових актів);

– режиму роботи організації, що виплачує допомогу на поховання, відповідно до чинного законодавства України;

– режиму роботи та номерів телефонів місцевих органів виконавчої влади та територіального органу у справах захисту прав споживачів;;

– книги заяв, пропозицій та скарг.

3.9. Ритуальна служба за умови дотримання суб’єктами господарювання норм, стандартів та правил надання ритуальних послуг забезпечує укладання договорів з ними на виконання послуг. Укладання договорів відбувається в такому порядку:

3.9.1. Суб’єкт господарювання, що виявив бажання працювати на ринку ритуальних послуг, має подати до ритуальної служби відповідну заяву щодо укладання договору про надання ритуальних послуг на ім’я її керівника та долучити до заяви (засвідчені у встановленому порядку копії) такі документи:

а) копію довідки про включення до ЄДРПОУ для юридичної особи або про присвоєння ідентифікаційного номера для фізичної особи-підприємця;

б) копію свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності;

в) перелік послуг, які пропонуються для надання суб’єктом господарювання із зазначенням їх вартості (тарифу), визначеної (визначеному) згідно «Єдиної методики визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів Ритуальної належності», затвердженої наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 р. №194;

г) режим роботи, номер телефону та місце знаходження.

3.9.2. Протягом 14 робочих днів від дня отримання заяви Ритуальна служба укладає з суб’єктом господарювання Договір про надання ритуальних послуг при наявності всього переліку документів, передбачених цим пунктом. (Форма примірного договору про надання ритуальних послуг наведена в додатку до Типового положення про ритуальну службу в Україні затвердженого Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 №193)

Безпідставна відмова в укладенні договору не допускається, вона повинна бути аргументована та надана письмово.

3.9.3. Договір про надання ритуальних послуг між Ритуальною службою та суб’єктом господарювання укладається терміном на 3 роки, але за згодою сторін цей термін може бути іншим.

При зміні будь-яких відомостей, зазначених у документах, що додаються до заяви, суб’єкт господарювання повинен у 10-денний термін письмово повідомити про це Ритуальну службу.

3.9.4. Забороняється здійснення діяльності з надання ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності у житловому фонді.

3.10. Суб’єкт господарювання, який уклав з Ритуальною службою договір про надання ритуальних послуг, забезпечує у доступному для огляду місці надання наочної інформації, а саме:

– перелік якої зазначено в пункті 3.8 цього Положення;

– про місце знаходження Ритуальної служби, її адресу, телефон, режим роботи;

– про державну реєстрацію (копія свідоцтва).

3.11 У приміщеннях моргів, РАЦСів на видному, доступному для громадян місці розміщується інформація про місце знаходження Ритуальної служби або суб’єктів господарювання, номери телефонів та режим роботи.

3.12 Ритуальна служба та суб’єкт господарювання несуть відповідальність за відмову в реалізації прав Замовника та ненадання інформації, яка передбачена чинним законодавством.

3.13. Відповідальність за організацію похоронного обслуговування, благоустрою місць поховання і санітарного стану території кладовища покладається на підприємства, засновником яких є Фастівська міська рада (згідно п. 1.3 Положення), які зобов’язані забезпечити:

3.13.1 своєчасну підготовку могил, поховання померлих, встановлення табличок;

3.13.2 своєчасне і якісне виконання заявок на послуги, які надаються на кладовищі;

3.13.3 надання дозволів на встановлення намогильних споруд;

3.13.4 дотримання встановлених норм і правил поховання;

3.13.5 збереження механізмів, інвентарю підприємства;

3.13.6 здійснення благоустрою території кладовища (окрім на території м. Фастів);

3.13.7 роботу колодязів, туалетів, систематичного прибирання території кладовища, за винятком могил (окрім на території м. Фастів);

3.13.8 надання послуг по прибиранню та догляду за могилою (окрім на території м. Фастів);

3.13.9 утримання у належному стані військових і братських меморіалів, могил та пам’ятників воїнів, які загинули під час Другої світової війни 1939-1945 р.р, інших могил і пам’ятників, які мають історичну або художню цінність та занесених до державного реєстру нерухомих пам’яток історії та культури відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадини» (окрім на території м. Фастів);

3.13.10 виконання інших вимог, передбачених чинним законодавством.

3.14 На території м. Фастів обов’язки визначені  п.3.13.6, п. 3.13.7, п.3.13.8, п.3.13.9 даного Положення покладаються на Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастів-Благоустрій».

 

  1. ПОХОВАННЯ ПОМЕРЛОГО

 

4.1. Поховання померлого – це комплекс заходів і обрядових дій, які здійснюються з моменту смерті людини до опускання труни з тілом або урни з прахом у могилу, обладнання та утримання місць поховань згідно із звичаями і традиціями, які не суперечать законодавству.

4.2. Поховання померлих чи їх праху після кремації дозволяється проводити на діючих кладовищах.

4.3.Поховання тіла померлого покладається на виконавця волевиявлення померлого. Якщо у волевиявленні померлого немає вказівки на виконання волевиявлення чи в разі відмови виконавця від виконання волевиявлення померлого поховання здійснюється чоловіком (дружиною), батьками (усиновителями), дітьми, сестрою, братом, дідом або бабою, онуком (правнуком), іншою особою, яка зобов’язалася поховати померлого (далі – Замовник).

Зазначені особи можуть доручити здійснення поховання відповідно до чинного законодавства іншій фізичній чи юридичній особі на підставі письмового договору, істотними умовами якого є: найменування сторін; предмет договору; перелік послуг, їх вартість, особливості та терміни виконання; порядок розрахунків; права, обов’язки та відповідальність сторін; умови зміни або припинення дії договору; порядок вирішення спорів; дата і місце укладання договору.

4.4. Виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язалася поховати померлого, в установленому законодавством порядку в день звернення видаються:

– лікарське свідоцтво про смерть – закладом охорони здоров’я;

– свідоцтво про смерть та довідка про смерть – органом реєстрації актів цивільного стану.

Зазначені документи можуть надаватися за дорученням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов’язалася поховати померлого, іншій юридичній чи фізичній особі.

4.5. На підставі свідоцтва про смерть замовник звертається до Ритуальної служби  щодо укладання відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання не пізніше ніж за 24 години до його проведення. Форма договору встановлюється відповідно Додатку №2 до даного Положення

Укладання договору-замовлення на підпоховання померлого в родинну могилу проводиться на підставі:

  • свідоцтва про смерть померлого,
  • згоди користувача місця родинного поховання,
  • оригіналу свідоцтва про смерть чи свідоцтва про поховання першого похованого.

4.6. Для оформлення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності і осіб з інвалідністю внаслідок війни Замовник подає Ритуальній службі свідоцтво про смерть померлого (загиблого), копію посвідчення, що підтверджує особливі заслуги чи особливі трудові заслуги перед Батьківщиною.

4.7. У разі смерті громадянина на території іноземної держави та за наявності письмового волевиявлення про поховання його тіла на території України, посвідченого належним чином, поховання здійснюється у відповідних місцях поховань на території України виконавцем волевиявлення померлого або особою, яка зобов’язалася поховати померлого, за сприяння консульської установи чи дипломатичного представництва України.

4.8. Поховання померлих іноземців та осіб без громадянства здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про поховання та похоронну справу» для громадян України, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.

4.9.У разі смерті одинокого громадянина або громадянина, від поховання якого відмовилися рідні, на території іноземної держави та за наявності письмового волевиявлення про поховання його тіла на території України, посвідченого належним чином, поховання здійснюється у відповідних місцях поховань на території України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

4.10. Поховання померлих здійснюється з дотримання вимог санітарно-епідеміологічного законодавства не раніше ніж через 24 години після настання смерті. У разі наявності відповідних підстав поховання, як виняток, може бути проведено в день оформлення.

4.11. Час поховання за погодженням із замовником установлюється при оформленні договору – замовлення.

 

  1. ПЕРЕПОХОВАННЯ ОСТАНКІВ ПОМЕРЛИХ

 

5.1. Перепоховання останків померлих допускається у виняткових випадках за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі письмового звернення особи, яка здійснила поховання, висновку органу санітарно-епідеміологічної служби, лікарського свідоцтва про смерть, дозволу виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради на поховання останків на іншому кладовищі. Перепоховання останків померлих може здійснюватися в інших випадках згідно із законодавством України.

Перепоховання останків померлих допускається у виняткових випадках при наявності обґрунтованої причини.

5.1.1. Для прийняття рішення щодо здійснення перепоховання останків померлого особа, яка здійснила поховання, звертається до ЦНАП Фастівської міської ради та подає такі документи:

– заява з обґрунтуванням причин перепоховання;

– погодження Управління Держпродспоживслужби у Фастівському районі;

–  лікарське свідоцтво про смерть;

– якщо ексгумація тіла померлого відбувається поза межами міста, відповідно надається дозвіл виконавчого органу на території якого відбувається ексгумація останків померлого.

За результатами розгляду поданих документів Виконавчий комітет Фастівської міської ради приймає рішення про перепоховання останків померлого на інше місце поховання чи, у разі відсутності підстав, видається користувачу обґрунтована письмова відмова.

5.2. Ритуальна служба забезпечує оформлення договору-замовлення на перепоховання та призначають термін його проведення.

5.3. Ексгумація.

5.3.1. Ексгумація здійснюється, як правило, у зимовий період, не раніше ніж через рік після поховання в піщаних ґрунтах і через три роки – при похованні у зволожених ґрунтах важкого механічного складу та глиняних ґрунтах.

5.3.2. Ексгумація проводиться в присутності медичного працівника, участь якого при проведенні перепоховання забезпечує користувач. Винятком з правил є перепоховання урни з прахом, а також ексгумація трупа, яка здійснюється згідно із статтею 192 Кримінально-процесуального кодексу України

5.3.3. Після ексгумації могила повинна бути засипана, поверхня ґрунту розрівняна та засіяна травою.

5.3.4. Про виймання останків із могили робиться запис у Книзі реєстрації, а при похованні в іншому місці робиться новий запис до Книги реєстрації.

5.4. Перепоховання останків померлих здійснюється за рахунок коштів особи, яка ініціює перепоховання.

5.5. Підпоховання труни, урни з прахом у родинну могилу дозволяється на підставі письмової заяви користувача місця родинного поховання при пред’явленні паспорту, свідоцтва на поховання та оригіналу чи повторного свідоцтва про смерть похованого і тільки після закінчення повного періоду мінералізації. Поховання урни з прахом у родинну могилу дозволяється незалежно від часу попереднього поховання.

 

  1. НАДАННЯ РИТУАЛЬНИХ ПОСЛУГ

 

6.1. Надання ритуальних послуг відповідно до Необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг здійснюється Ритуальними службами або за договором суб’єктами господарювання інших форм власності.

Вартість ритуальних послуг розробляється Ритуальною службою, розраховується відповідно до Єдиної методики визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, затвердженої Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства 19.11.2003 р. № 194 та затверджується рішенням виконавчого комітету Фастівської міської ради.

Надання ритуальних послуг, не передбачених зазначеним переліком, а також виготовлення предметів ритуальної належності здійснюється за цінами, встановленими за згодою сторін.

Надання ритуальних послуг та виготовлення предметів ритуальної належності здійснюється з дотриманням вимог норм і правил, встановлених законодавством.

6.2. Ритуальні послуги надаються за плату згідно з цінами, що діють на момент оформлення договору-замовлення про їх надання.

6.3. Ритуальною службою, чи іншим суб’єктом господарювання із Замовником укладається договір-замовлення. Договір-замовлення заповнюється в двох примірниках, з яких один передається Замовнику, другий – Виконавцю послуг.

6.4. Забороняється надання послуг без оформлення договору-замовлення.

6.5. У разі виникнення потреби в додаткових ритуальних послугах, не передбачених укладеним договором-замовленням, їх виконання погоджується із Замовником і оформляється окремим договором-замовленням.

6.6. Замовник має право у процесі виконання замовлення внести до нього часткові зміни, які повинні бути прийняті Виконавцем за умови, що їх виконання технічно і технологічно можливе та до оформленого договору-замовлення внесено відповідні зміни вартості послуг.

6.7. У разі надання неякісних ритуальних послуг із поховання та ритуального обслуговування, тобто таких, що не відповідають умовам договору-замовлення, Замовник має право вимагати від ритуальної служби або суб’єкта господарювання безоплатного надання послуги належної якості або відшкодування завданих збитків.

6.8. У разі придбання неякісних товарів ритуальної належності, тобто таких, що неможливо використовувати відповідно до його цільового призначення, Замовник має право вимагати від продавця (виробника предметів ритуальної належності):

– безоплатного усунення недоліків товару;

– відшкодування зазначених збитків;

– заміни на аналогічний товар належної якості (якщо ціна на товар змінилася, перерахунок вартості не проводиться) або на такий самий товар іншої марки (моделі, артикулу, модифікації) з відповідним перерахуванням купівельної ціни, що діяла на момент обміну;

– відповідного зменшення купівельної ціни зазначених товарів.

Ритуальна служба, суб’єкт господарювання або продавець (виробник предметів ритуальної належності) не несе відповідальності за недоліки в наданих послугах (товарах), якщо доведе, що вони виникли з вини самого Замовника чи внаслідок непереборної сили – дії надзвичайної ситуації техногенного, природного або екологічного характеру, яка унеможливлює надання відповідної послуги.

6.9. Суб’єкти господарювання можуть самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов’язалися поховати померлого, виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам та затвердженій вартості, де це передбачено законодавством.

6.10. Організація поховання одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, осіб, від поховання яких відмовилися рідні, знайдених, невпізнаних трупів, у разі відсутності родичів або осіб чи установ, які можуть взяти на себе організацію поховання, покладається на Ритуальну службу підприємств визначених п.1.3 даного Положення згідно з замовленням медичного закладу, виконавчого комітету Фастівської міської ради чи відповідного управління на території якого виявлено даних осіб.

6.11. Поховання одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, осіб, від поховання яких відмовилися рідні, знайдених, невпізнаних трупів, у разі відсутності родичів або осіб чи установ, які можуть взяти на себе організацію поховання, здійснюється відповідно до статті 16 Закону України «Про поховання та похоронну справу» та у порядку наведеному в Додатку №4 даного Положення. Встановлення норм витрат на поховання померлих вищевказаних осіб, здійснюється виходячи з діючих цін/тарифів на ритуальні послуги з оплатою їх за рахунок коштів місцевого бюджету.

6.12. Перевезення тіла в морг для встановлення причин смерті цієї категорії осіб здійснюється органами внутрішніх справ.

6.13. В період воєнного стану поховання військовослужбовців, осіб рядового, начальницького складу, працівників утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів України, які брали безпосередню участь в російсько-українській війні здійснюється за рішенням Комісії з матеріально-технічного забезпечення територіальної оборони Фастівської міської територіальної громади, яка створена Фастівською міською радою.

Оплата за надані послуги з поховання осіб, зазначених в цьому пункті, проводиться за рахунок коштів міського бюджету згідно з міською Програмою підтримки заходів з мобілізаційної підготовки та територіальної оборони Фастівської міської територіальної громади на 2021-2023 роки, затвердженої рішенням міської ради від 23.12.2020 р. №23-ІV-VІІІ (з урахуванням внесених змін) в межах коштів передбачених на відповідний бюджетний рік.

6.14. При організації поховання і ритуального обслуговування осіб визначених в п. 6.13 даного Положення необхідно враховувати умови зазначені у п.п.2 п.3 проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності і осіб з інвалідністю внаслідок війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004р. № 1445 (зі змінами) з урахуванням необхідного мінімального переліку, а саме:

— оформлення договору – замовлення на організацію та проведення поховання;

— доставка предметів похоронної належності (завантаження на складі, перевезення, вивантаження на місці призначення та перенесення до місця знаходження тіла померлого);

— надання транспортних послуг (один катафалк та один автобус супроводження);

— перенесення труни з тілом померлого до будинку (квартири, до моргу, з будинку ( квартири), моргу до місця поховання;

— організація поховання і проведення ритуалу;

— надання труни;

— надання вінків похоронних з траурними стрічками (з написом чи без нього);

— копання могили (викопування ручним чи механізованим способом, опускання труни у могилу, закопування, формування намогильного насипу).

6.15. Ритуальні послуги та товари ритуальної належності надаються за цінами, що діють на момент поховання, але не можуть бути вищими, ніж середні ціни на відповідні послуги, що склалися по Фастівській територіальній громаді.

Послуги вказані в п.6.14 даного Положення та входять до мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг (Додаток №1 до Положення), надаються Ритуальною службою або за договором суб’єктами господарювання інших форм власності в розмірі затвердженому рішенням виконавчого комітету Фастівської міської ради .

Додаткові ритуальні послуги (що не вказані в п.6.14 даного Положення) оплачуються особою, яка зобов’язалася поховати загиблого (померлого) без відповідного відшкодування з міського бюджету.

6.16. Час проведення кожного окремого поховання визначає Ритуальна служба за погодженням із Замовником послуг.

 

  1. МІСЦЕ ПОХОВАННЯ

 

7.1. Для розміщення місця поховань відповідно до вимог земельного законодавства та гігієнічних вимог щодо облаштування і утримання кладовищ у населених пунктах України (ДСанПіН 2.2.2.028.99) надається земельна ділянка.

7.2. На вході до кладовища на спеціальному інформаційному щиті вивішуються для населення основні положення Закону України «Про поховання та похоронну справу», інші нормативно-правові акти та режим роботи кладовища. Установлюється щит із зображенням схематичного плану кладовища, зазначенням секторів з номерами, місць почесного поховання, напрямку головної алеї та основних доріг, розташування будівельних споруд, допоміжних будівель, громадського туалету тощо.

7.3. Поховання померлих чи їх праху після кремації здійснюється лише на підставі свідоцтва про смерть та оформленого в установленому порядку договору-замовлення на організацію та проведення поховання.

7.4. За зверненням Виконавця волевиявлення чи особи, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, на території кладовища безоплатно виділяється місце на земельні ділянці кладовища для поховання померлого.

На бажання Виконавця волевиявлення чи особи, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, для поховання двох чи більше померлих безоплатно виділяється місце для родинного поховання.

7.5. Кожне поховання померлого здійснюється в окремій могилі.

7.6. Довжина могили для дорослого повинна бути не менше два метра, ширина – 1 м, глибина – не менше 1,5 м від поверхні землі до кришки труни, з урахуванням місцевих ґрунтово-кліматичних умов. У разі поховання померлих дітей розміри могили можуть бути відповідно зменшені.

Відстань від дна могили до рівня стояння ґрунтових вод повинна бути не менше 0,5 м, висота намогильного горбка – 0,5 м.

У разі поховання тіла померлого в сидячому положенні товщина ґрунту над тілом померлого від поверхні землі має бути не меншою за 1 метр.

7.7. Для поховання урни з прахом у землю виділяється місце на земельній ділянці кладовища розміром 0,8 x 0,8 м, де можливе розташування декількох урн, виходячи з розрахунку встановлення їх по вертикалі. Глибина поховання не нормується.

7.8. Під кожну могилу надається місце на земельній ділянці таких розмірів:

Назва

 

поховання

Розмір
Місця на земельній ділянці кладовища Могили
площа, кв.м довжина, м ширина, м довжина, м ширина,м
Родинне 6,6 2,2 3,0 2,0 1,0
Подвійне 4,8 2,2 2,2 2,0 1,0
Одинарне 3,3 2,2 1,5 2,0 1,0
Урна з прахом 0,64 0,8 0,8 0,8 0,8

Примітка: У разі поховання померлого в нестандартній труні викопується могила залежно від довжини труни.

7.9. Рішенням виконавчого органу міської ради на кладовищах визначаються сектори для почесних поховань, поховання померлих (загиблих) військовослужбовців (сектори військових поховань), а також сектори для поховання померлих за національною чи релігійною ознакою.

Для почесних поховань можуть визначатися земельні ділянки поза територією місць поховання, на яких створюються меморіальні бульвари, сквери, парки і кургани Слави (стаття 23 Закону України «Про поховання та похоронну справу»).

Рішення про почесне поховання приймається в кожному конкретному випадку виконавчим органом міської ради.

7.10. Для поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, невпізнаних трупів надається місце на земельній ділянці кладовища під одинарне поховання.

7.11. Кожне поховання та перепоховання реєструється в спеціальній Книзі реєстрації поховань та перепоховань померлих громадян (далі – Книга реєстрації), форму якої наведено в Додатку 1 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого Наказом Держжитлокомунгоспом України 19.11.2003  №193.

7.12. Забезпечення ведення Книги реєстрації на території Фастівської територіальної громади здійснюють підрозділи комунальних підприємств ФМР – «Ритуальна служба».

7.13. Записи до Книги реєстрації здійснюється за роками, у цілому по кладовищу чи, де це необхідно, окремо за кожним сектором. Усі графи Книги реєстрації обов’язково заповнюються чорним або фіолетовим чорнилом. Виправлення написаного в Книзі реєстрації не допускається. Книга реєстрації має бути прошнурованою, пронумерованою та скріпленою печаткою. Книга реєстрації зберігається в у приймальника замовлень Ритуальної служби постійно, а в разі ліквідації кладовища – передається на зберігання до архіву органу місцевого самоврядування.

7.14. Після здійснення поховання Виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, як користувачу місця поховання видається відповідне свідоцтво про поховання (Додаток 3 до даного Положення), яке дає право на встановлення намогильної споруди в межах місця на земельній ділянці кладовища, яке визначене під поховання, вирішення питання про проведення підпоховання, облаштування місця поховання, здійснення інших дій, які не суперечать чинному законодавству.

 

  1. НАМОГИЛЬНІ СПОРУДИ

 

8.1. На могилах (місцях родинного поховання) у межах наданого місця на земельній ділянці можуть установлюватися намогильні споруди і елементи благоустрою могили.

8.2. Споруди, установлені за межами наданого місця на земельній ділянці, підлягають зносу.

8.3. Всі роботи на кладовищі, пов’язані з установкою намогильних споруд, можуть здійснюватися тільки після повідомлення про це Ритуальну службу

8.4. Для установлення намогильної споруди користувач місця поховання подає до Ритуальної служби наступні документи:

– оригінал свідоцтва про смерть похованого;

– свідоцтво про поховання;

– документи, що підтверджують придбання намогильної споруди, її ціну, матеріал, з якого виготовлене дане спорудження і дату реалізації;

– реквізити виробника намогильної споруди.

8.5 Намогильні споруди (пам’ятники, огорожі, квітники, цоколі та ін.) на могилах заміняються на інші з дозволу Ритуальної служби при пред’явленні документів на їхнє виготовлення (придбання).

8.6. Установлені громадянами (організаціями) намогильні споруди (пам’ятники, квітники та ін.) є їхньою власністю.

8.7. Установлені пам’ятники та інші деталі намогильних споруд реєструються Ритуальною службою у Книзі обліку намогильних споруд.  Форма  Книги  обліку наведена  в Додатку 3 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого Наказом Держжитлокомунгоспом України 19.11.2003  №193. Книга ведеться в одному екземплярі. Термін зберігання Книги обліку намогильних споруд – постійний.

8.8. Надписи на намогильних спорудах повинні містити достовірну інформацію щодо похованих у даному місці померлих. Допускається нанесення написів на намогильних спорудах і підготовка їх до майбутніх поховань.

8.9. Всі намогильні споруди, що встановлюються на могилах, повинні відповідати встановленим стандартам і технологіям.

8.10. Намогильні споруди, виготовлені з порушенням встановлених стандартів та технологій, виготовлені з порушенням розмірів та установлені  без дозволу адміністрації кладовища у наданому місці на земельній ділянці кладовища для поховання, після відповідного попередження власника у двомісячний термін підлягають демонтажу, після чого зберігаються на господарчому подвір’ї кладовища з метою передачі власнику для приведення у відповідність. Демонтаж здійснюється за рахунок коштів порушників. Порушник в обов’язковому порядку повинен відшкодувати витрати, що були понесені Ритуальною службою у зв’язку із демонтажем .

8.11. Після виконання робіт з облаштування могили користувач зобов’язаний забезпечити прибирання території біля могили та винесення сміття до спеціально відведених місць на кладовищі.

8.12. Утримання кладовищ, військових кладовищ, військових ділянок на кладовищах, військових братських та одиночних могил, земельних ділянок для почесних поховань, братських могил, а також могил померлих одиноких громадян, померлих осіб без певного місця проживання, померлих, від поховання яких відмовилися рідні, місць поховань знайдених невпізнаних трупів забезпечується підприємствами, установами, засновником яких є Фастівська міська рада за рахунок коштів місцевого бюджету.

8.13. У разі осквернення могил, місць родинного поховання, навмисного руйнування чи викрадення колумбарних ніш, намогильних споруд та склепів відшкодування матеріальних збитків користувачу (власнику) здійснюється за рахунок винних осіб згідно із законом. У разі природного руйнування намогильних споруд, гарантійний термін яких скінчився, їх відновлення здійснюється за рахунок користувача. У разі крадіжок, осквернення чи пошкодження намогильної споруди, яка не зареєстрована в установленому порядку, відшкодування Власникам матеріальних збитків не здійснюється.

 

  1. ПОРЯДОК ВІДВІДУВАННЯ КЛАДОВИЩ

 

9.1. Міські кладовища відкриті для відвідування щоденно з 8.00 до 19.00.

9.2. На території кладовищ забороняється:

– встановлення намогильних споруди та елементи благоустрою на могилах (місцях родинного поховання) поза межами наданого місця для поховання на земельній ділянці кладовища;

– заїзд автотранспорту на територію кладовищ без відповідного дозволу Ритуальної служби  та паркування його на проїздах та пішохідних доріжках, без забезпечення проїзду спеціалізованого транспорту;

– проведення робіт з благоустрою та впорядкування могил за межами наданого місця для поховання на земельній ділянці кладовища;

– порушення тиші та правопорядку;

– здійснення обрізання, висадження і пересадження дерев, кущів без згоди адміністрації кладовища;

– спалювання залишків вінків, сухої природної рослинності на території кладовищ та в контейнерах для збору відходів;

– перебування на території кладовища після його закриття;

– здійснення добування грунту, піску, глини, нарізання дерну на території кладовищ та прилеглих ділянках для проведення робіт з облаштування місць поховань;

– складування після впорядкування та прибирання могил (місць родинного поховання) будівельних та побутових відходів, залишків вінків, квітів трави, гілок, снігу у не відведених для цього місцях;

– осквернення могили, пошкодження та викрадення елементів намогильних споруд, предметів ритуальної належності.

9.3. Зайняття комерційною діяльністю (торгівля квітами, предметами похоронного ритуалу й матеріалами благоустрою могил та ін.) може здійснюватися тільки на підставі договору згідно чинного законодавства.

9.4. Право безперешкодного проїзду на територію кладовищ має спеціальний транспортний засіб (автокатафалк), а також транспорт, який його супроводжує, що утворює похоронну процесію.

 

  1. ПОРЯДОК ПРИПИНЕННЯ ПОХОВАННЯ ПОМЕРЛИХ ОСІБ НА КЛАДОВИЩІ

 

10.1. Часткове або повне припинення поховання померлих осіб (закриття) кладовища здійснюється за рішенням міської ради, якщо на території кладовища немає вільних місць для обладнання нових.

10.2. Після закриття кладовища земельний покрив, всі намогильні споруди та надписи залишаються в цілковитій недоторканості.

10.3. Існуючі кладовища не підлягають знесенню і можуть бути перенесені тільки за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування у випадку постійного підтоплення, зсуву, землетрусу або іншого стихійного лиха.

 

 

Секретар міської ради                                                            Людмила РУДЯК

 

Додаток 1

до Положення про порядок

надання ритуальних послуг на території

Фастівської міської територіальної громади

 

 

 

НЕОБХІДНИЙ МІНІМАЛЬНИЙ ПЕРЕЛІК

окремих видів ритуальних послуг, які можуть надаватися Ритуальною службою підприємств, засновником яких є Фастівська міська рада.

 

 

  1. Оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання.

 

  1. Оформлення свідоцтва про поховання.

 

  1. Копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу, встановлення хреста та одноразове прибирання території біля могили).

 

  1. Монтаж та демонтаж намогильних споруд при організації під поховання в існуючу могилу.

 

  1. Поховання та підпоховання урни з прахом померлих в існуючу могилу, у землю.

 

 

 

Секретар міської ради                                                             Людмила РУДЯК

Додаток 2

до Положення про порядок

надання ритуальних послуг на території

Фастівської міської територіальної громади

 

ДОГОВІР-ЗАМОВЛЕННЯ №

на організацію та проведення поховання

 

Цей договір-замовлення відповідно до положень Закону України ”Про поховання та похоронну справу” укладено між

Замовником _________________________________________________________________ та

Виконавцем (ритуальною службою, суб’єктом господарської діяльності – (необхідне підкреслити) ________________________________________________________________________

(повна назва підприємства)

Предметом укладання договору – замовлення є:

– організація та проведення поховання померлого, облаштування місця поховання (потрібне підкреслити) ________________________________________________________________________

(прізвище, ім’я та по батькові померлого)

_______________________________________________________________________

(номер та дата видачі свідоцтва про смерть, ким видано)

на кладовищі ____________________________ по вул. _____________,

(назва населеного пункту)

ряд ___________, сектор __________, місце_____  о ____ годині дня „_____” числа __________________ місяця 20 ___ року.

  Розмір могили: стандартний, нестандартний (потрібне підкреслити).

Вид поховання: /потрібне підкреслити/

– закопування в могилі труни з тілом померлого;

– поховання та підпоховання урни з прахом померлих в існуючу могилу, у землю;

– розвіювання праху померлого.

Виконавець зобов’язаний:

  1. Організувати у визначені Замовником терміни надання у зазначених ним обсягах таких послуг з поховання, облаштування місця поховання:
 № з/п Найменування послуг Кількість Ціна однієї

послуги

ПДВ Загальна сума Примітка ***
             
             
             
  1. Ознайомити Замовника з порядком організації поховання, надання пільг при організації поховання та отримання необхідних послуг, інформацією про захист прав споживачів.
  2. Забезпечити доставку предметів похоронної належності (додому, до моргу, лікарні, залу прощання тощо) ________________________________________________________________________

о ______ годині „_____” числа ________________ місяця 20 ___ року.

  1. Подати транспортні засоби для перевезення труни з тілом померлого за такою адресою _______________________________________________________

о _____ годині „_____” числа _____________ _____місяця 20 ___ року.

  1. Забезпечити прибуття транспорту для обслуговування поховання та організатора обряду за адресою__________________________________________________

о _____ годині „_____” числа __________________ місяця 20 ___ року.

  1. Забезпечити напис тексту на намогильній (тимчасовій) споруді такого змісту _____________________________________________________________________________
  2. Забезпечити напис тексту на траурній стрічці до похоронного вінка такого змісту _____________________________________________________________________________
  3. Інші зобов’язання __________________________________________________
  4. Відповідальність сторін

Відповідно до замовлених послуг Замовник зобов’язаний вчасно забезпечити оплату послуг та надати ритуальній службі, суб’єкту господарювання необхідні документи для організації поховання, облаштування місця поховання.

Відповідальність Виконавця:

– виконавець несе відповідальність згідно з вимогами Закону України „Про захист про споживачів”.

  1. Порядок вирішення спорів:

Спори і розбіжності, які виникають внаслідок цього договору-замовлення, вирішуються шляхом переговорів між учасниками. У разі не врегулювання спорів і розбіжностей шляхом переговорів їх розв’язання здійснюється в судовому порядку.

  1. Форс-мажорні обставини

Сторони звільняються від відповідальності за цим договором у разі настання непереборної сили (дії надзвичайних ситуацій техногенного, природного або екологічного характеру), що унеможливлює надання та оплату послуг відповідно до умов цього договору.

З інформацією щодо надання пільг при оформленні поховання та отримання допомоги на поховання

Замовник ознайомлений _________________________.

(підпис замовника)

Вартість послуг становить ________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

(сума словами)

Кошти отримано: готівкою, безготівковим перерахунком (необхідне підкреслити)

 

Договір-замовлення укладено

________________________________________________________________________

(дата та час укладення договору-замовлення)

 

Договір-замовлення набирає чинності з моменту його укладення і діє до моменту завершення наданих послуг, оплачених Замовником.

 

Договір підписали:

 

Замовник:  ___________________________________

(підпис)

 

Виконавець

(ритуальна служба Підприємства, суб’єкт господарювання) __________________

(підпис)

Адреса, за якою було укладено договір___________________________________

(місцезнаходження)

 

Печатка

 

Секретар міської ради                                                             Людмила РУДЯК

Додаток 3

до Положення про порядок

надання ритуальних послуг на території

Фастівської міської територіальної громади

 

СВІДОЦТВО ПРО ПОХОВАННЯ

 

Видано __________________________________________, користувачу місця поховання,

(прізвище, ім’я, по батькові)

 

який „____” ___________ 20__ року здійснив поховання померлого_____________________

______________________________________________________________________________

(прізвище, ім’я та по батькові померлого, номер та дата видачі свідоцтва про смерть)

 

на ділянці № _____, ряд № _____, місце № _____ кладовища, розміщеного в _______________________________ на вулиці ________________________________,

(назва населеного пункту)

про  що  в книзі реєстрації поховань та перепоховань померлих громадян зроблений
відповідний запис “___” _________ 20___ року за № _____.

 

 

Відповідно до статті 25 Закону України „Про поховання та похоронну справу” користувач має право на встановлення намогильної споруди в межах виділеної земельної ділянки для поховання чи надання згоди на встановлення намогильної споруди іншими членами родини; вирішення питання про проведення під поховання в зазначену могилу інших померлих членів родини, розпорядження щодо догляду за могилою; здійснення інших дій, пов’язаних із використанням місця поховання, якщо це не суперечить чинному законодавству.

 

 

Посада особи, яка надає свідоцтво ______________                 ________________________

(підпис)                                (ініціали, прізвище)

Печатка

 

 

Реєстраційний номер та дата видачі.

 

 

 

Секретар міської ради                                                             Людмила РУДЯК

 

 

Додаток 4

до Положення  про порядок

надання ритуальних послуг на території

Фастівської міської територіальної громади

 

Порядок

організації поховання на території Фастівської міської територіальної громади  померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, знайдених невпізнаних трупів

 

  1. Цей Порядок розроблений з метою врегулювання процедури поховання:

– померлих одиноких громадян;

– осіб без певного місця проживання;

– громадян, від поховання яких відмовилися рідні;

– знайдених невпізнаних трупів,

– забезпечення їх права на захоронення їхнього тіла та запобігання випадкам не поховання тіл померлих осіб.

  1. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному у Законі України «Про поховання та похоронну справу», Законі України « Про державну соціальну допомогу особам , які не мають права на пенсію , та інвалідам», Законі України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей»:
  • поховання померлого – комплекс заходів і обрядових дій, які здійснюються з моменту смерті людини до поміщення труни з тілом або урни з прахом в могилу відповідно до звичаю та традицій, що не суперечать законодавству;
  • предмети ритуальної належності – вироби, що є атрибутами поховання та облаштування могили ;
  • ритуальні послуги – послуги, пов’язані з організацією поховання та облаштуванням місця поховання;
  • ритуальна служба – це структурний підрозділ підприємств визначених в пунктах 3.1, 1.3.2, 1.3.3 Положення, створена з метою здійснення організації поховання померлих осіб і надання ритуальних послуг, передбачених мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, будівництва, благоустрою та охорони місць поховань та здійснення інших адміністративних функцій щодо утримання і діяльності кладовищ.
  1. Дія цього Порядку розповсюджується на випадки смерті одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, у разі її настання на території Фастівської міської територіальної громади, а також виявлення невпізнаних трупів на зазначеній території.
  2. У разі смерті осіб, вказаних у пункті 1 цього Порядку, їх тіла доставляються до моргу місцевого медичного закладу для встановлення причин смерті або зберігання.
  3. Одинокі громадяни, особи без певного місця проживання, громадяни від поховання яких відмовилися рідні, смерть яких настала в лікувальному закладі, підлягають судово-медичній експертизі за постановою правоохоронних органів. Організація доставки цих тіл до відділу судово-медичної експертизи покладається на керівника даного закладу.
  4. Огляд тіл померлих осіб, вказаних у пункті 1 цього Порядку (дії працівників закладів охорони здоров’я, уповноважених працівників органів та підрозділів Національної поліції, органів прокуратури) визначені Порядком взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України, Генеральної прокуратури України від 29.09.2017 № 807/1193/279.
  5. Встановлення причин смерті шляхом судово-медичної експертизи та патологоанатомічного розтину здійснюється відповідно до Правил проведення судово-медичної експертизи (досліджень) трупів в бюро судово-медичної експертизи , затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 січня 1995 року № 6, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 липня 1995 року за № 257/793.
  6. Реєстрація смерті померлих осіб, вказаних у пункті 1 цього Порядку, здійснюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 р. № 52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 р. за № 719/4940.
  7. Поховання померлих осіб, вказаних у пункті 1 цього Порядку, здійснюється відповідно до статті 16 Закону України «Про поховання та похоронну справу», за рахунок коштів бюджету Фастівської міської територіальної громади.
  8. Організація поховання одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, осіб, від поховання яких відмовилися рідні, знайдених, невпізнаних трупів, у разі відсутності родичів або осіб чи установ, які можуть взяти на себе організацію поховання, покладається на Ритуальну службу (далі Виконавець) згідно з замовленням виконавчого комітету Фастівської міської ради чи відповідного управління (Управління розвитку територій та благоустрою Бортниківського, Веприцького, Малоснітинського, Великоснітинського, Фастівецького старостинських округів; Управління регіонального розвитку і житлово-комунального господарства Борівського, Оленівського, Мотовилівського, Мотовилівськослобідського старостинських округів) на території якого виявлено осіб вказаних у пункті 1 цього Порядку (далі Замовник).
  9. Ритуальною службою оформляються необхідні документи на поховання і подаються Замовнику.
  10. Формування замовлення, контроль за наявністю всіх необхідних документів для здійснення поховання у виконавчому комітеті Фастівської міської ради покладається на відділ житлово-комунального господарства.
  11. Поховання померлих осіб, вказаних у пункті 1 цього Порядку, проводиться Ритуальною службою згідно укладеного договору на організацію та проведення поховання на підставі: свідоцтва про смерть, за наявності :

– письмового дозволу прокурора у разі наявності підстав вважати , що смерть особи має насильницький характер , після проведення судово – медичної експертизи трупа , проведеної за постановою слідчого чи прокурора ;

– висновку правоохоронних органів у разі смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті чи підозри на таку .

  1. Вартість (тариф) на послугу поховання одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні та знайдених невпізнаних трупів затверджується виконавчим комітетом Фастівської міської ради.
  2. Для оплати наданих послуг Ритуальна служба подає Замовнику договір – замовлення, рахунок, акт виконаних робіт із зазначенням категорії померлої (загиблої особи), її прізвища, ім’я, по батькові, адреси (за наявності).
  3. Для поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, невпізнаних трупів надається земельна ділянка під одинарне поховання.
  4. Поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні , невпізнаних трупів здійснюється з дотриманням вимог санітарно-епідеміологічного законодавства.
  5. Поховання померлих осіб, які померли внаслідок зараження особливо небезпечною інфекцією, здійснюється згідно із санітарним законодавством України.
  6. Забороняється перевозити у відкритих трунах і завозити додому трупи померлих від особливо небезпечних інфекцій (чума, холера, натуральна віспа, сибірка і т.д ), а також коли є заборона лікаря паталого-анатома або інших медичних закладів.

 

 

 

Секретар міської ради                                                                              Людмила РУДЯК

 

 

 

 

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ