Про затвердження Звіту з моніторингу виконання заходів Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату міста Фастова на 2017-2030 роки за 2017-2018 роки

  • 30.07.2019

ПРОЕКТ

 

 

ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

 

Про затвердження Звіту з моніторингу виконання заходів
Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату міста Фастова
на 2017-2030 роки за 2017-2018 роки

 

Відповідно до взятих зобов’язань в рамках співпраці з Європейською ініціативою «Угода Мерів» щодо проведення моніторингу та надання звітності по реалізації заходів Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату міста Фастова на 2017-2030 роки кожні два роки після його затвердження згідно рішення міської ради №10-XVI-VII від 19.08.2016 «Про приєднання міста Фастова Київської області до Європейської ініціативи – (Covenant of Mayors) – «Угода мерів», враховуючи рішення міської ради №4-ХХVІ –VІІ від 02.03.2017 «Про затвердження Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату міста Фастова на 2017-2030 роки в рамках Європейської ініціативи – (Covenant of Mayors) – «Угода мерів»», керуючись статтями 25 та 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,

 

міська рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити Звіт з моніторингу виконання заходів Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату міста Фастова на 2017-2030 роки за 2017-2018 роки згідно з Додатком 1.
  2. Відділу з питань енергозбереження, енергоефективності та екології виконавчого комітету Фастівської міської ради забезпечити подання моніторингового звіту про виконання заходів Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату міста Фастова на 2017-2030 роки за 2017-2018 роки на розгляд до Європейської комісії.
  3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови з питань капітального будівництва та постійну комісію міської ради з питань земельних відносин, екології та містобудування.

 

 

Міський голова                                                                  М.В. Нетяжук

 

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

до Звіту з моніторингу виконання заходів

Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату

міста Фастова на 2017-2030 роки за 2017-2018 роки

 

У 2016 році місто Фастів долучився до ініціативи Європейської комісії зі сталого місцевого розвитку «Угода мерів» з Клімату та Енергії, чим взяв на себе зобов’язання скоротити викиди СО2 на 30% до 2030 року за рахунок підвищення енергоефективності на своїй території, використання поновлювальних джерел енергії та заходів з адаптації до змін клімату.

Фастів став шостим містом в Україні, який розробив і затвердив рішенням міської ради №4-ХХVІ –VІІ від 02.03.2017 План дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату міста Фастова на 2017-2030 роки (далі – ПДСЕРК) та подав його на розгляд до Європейської комісії. ПДСЕРК міста Фастова розміщено на офіційному сайті «Угоди мерів» та є у вільному доступі для всіх міст Європи. Фастів стоїть на шляху реалізації політики сталого енергетичного розвитку, зменшення викидів парникових газів та збереження клімату.

ПДСЕРК – це стратегічний документ міста із впровадження заходів, які дозволять скоротити споживання паливно-енергетичних ресурсів і, як наслідок, зменшити викиди шкідливих речовин у навколишнє природне середовище. Відповідно до взятих зобов’язань у рамках співпраці з Європейською ініціативою «Угода мерів» місто повинно кожні два роки проводити моніторинг виконання передбачених ПДСЕРК заходів за ключовими секторами. Обов’язковим є також затвердження уповноваженим органом міської ради описового моніторингового звіту ПДСЕРК.

Звіт з моніторингу виконання заходів ПДСЕРК розроблений відповідно до моніторингових форм, визначених офісом «Угоди мерів» та Об’єднаним дослідним центром Європейської комісії, та включає в себе проведені заходи з енергозбереження за період 2017-2018 років з обрахунками економії в натуральних показниках та скорочення викидів СО2. Відповідно до порядку, звіт доповнений заходами, які не було передбачено ПДСЕРК, але які відповідають задачам цільових програм ПДСЕРК щодо впровадження енергоефективних заходів з метою скорочення енергоспоживання. Недовиконання або відтермінування виконання деяких заходів запланованих ПДСЕРК у звітному періоді пов’язане з недостатністю фінансових ресурсів на їх реалізацію.

З метою зменшення викидів СО2, ефективного використання енергоресурсів, зменшення видатків на утримання бюджетних установ, залучення зовнішніх ресурсів для вирішення проблем енергозбереження у місті в 2017-2018 роках в місті Фастів було реалізовано заходи в бюджетній сфері, в теплопостачанні, водопостачанні та водовідведенні, у секторі житлово-комунального господарства, вуличного освітлення, громадських та житлових будівель, тощо.

Збільшення споживання електричної енергії за ключовими секторами ПДСЕРК (бюджетний сектор, вуличне освітлення) не дало змогу здійснити розрахунок економії енергоресурсу та показники скорочення викидів СО2, яке пов’язано з:

  • Впровадженням сучасної реформи освіти – у 2018 році в школах міста запрацювала «Нова Українська Школа», для потреб якої було закуплено оргтехніку: комп’ютери та ноутбуки, багатофункціональні пристрої, комп’ютеризоване автоматичне робоче місце вчителя та учня, принтери, проектори, мультимедійні комплекси, ламінатори та телевізори.
  • У 2018 році на базі НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.№7 – ЦВПВ «Гарт»» створено КЗ ФМР «Інклюзивно-ресурсний центр», для якого придбано: реабілітаційне обладнання, телевізори, принтери, ламінатори, ноутбуки, компʾютерна техніка. Для потреб школярів навчально-виховного комплексу також придбано лазерний тир.
  • В рамках міської програми «Бюджет участі» у 2018 році придбані сучасні інформаційно-комунікаційні технології для Фастівського НВК «ЛІТ – СЗОШ I-III ст. №9».
  • Обладнано кабінети інформатики у всіх ЗОШ та НВК міста новою сучасною комп’ютерною технікою, облаштовано оргтехнікою кабінет фізики в ЗОШ №2 та кабінет біології в НВК №9.
  • У дошкільних навчальних закладах міста за кошти міського бюджету та позабюджетні кошти закуплена комп’ютерна техніка та телевізори.
  • Через погіршення кліматичних умов у навчальних закладах міста (сумарне збільшення споживання електроенергії складають дошкільні навчальні заклади) додатково використовувалися електрообігрівачі, оскільки середньомісячні температури повітря у 2017-2018 роках були значно меншими у порівнянні з попередніми роками. Так, для прикладу, за даними Центральної геофізичної обсерваторії по Київській області середньомісячна температура складала:
  • у лютому місяці: 2018 року – (- 3,80С), 2017 – (- 2,80С), 2016 – (+ 2,00С).
  • у березні місяці: 2018 року – (- 1,90С), 2017 – (+ 6,20С), 2016 – (+ 3,90С).
  • Проводились поточні ремонтні роботи та капітальні ремонти будівель закладів освіти міста.
  • На територіях закладів спорту (СК «Машинобудівник» та стадіон «Рефрижератор») було встановлено додаткове LED-освітлення, а також на трибунах, спортивних та дитячих майданчиках.
  • Додаткове споживання електричної енергії у вуличному освітленні відбулося за рахунок:
  • продовження тривалості освітлення у вечірній час на центральних вулицях міста – до 01:00 год. ночі, а по мікрорайонах – до 24:00 год.;
  • збільшена кількість вулиць міста, що освітлюються, шляхом встановлення нових світлоточок, додаткових опор та кронштейнів;
  • встановлення пішохідних переходів із світлодіодною підсвіткою на вулицях: Соборна, І.Ступака, Київська, Житомирська, Козацької Слави, Комарова, Л.Толстого, І.Мазепи;
  • встановлення додаткового освітлення в’їзного знаку на під’їзних шляхах в місто Фастів по кільцю.

За останні три роки споживання теплової енергії бюджетними установами міста скоротилося по всіх галузях бюджетної сфери – освіти, охорони здоров’я, культури та спорту. Збережена позитивна тенденція скорочення споживання природного газу бюджетними установами міста у порівнянні з минулими роками.

Також були проведені інформаційні заходи із стимулювання та популяризації впровадження енергозбереження за участю представників державних установ та міжнародних фінансових організацій у сфері енергоефективності, європейських ініціатив «Угода мерів» та «Мери за економічне зростання» в Україні, Програми розвитку ООН в Україні, а також колег з інших муніципалітетів.

Основними проблемами в сфері енергозбереження в м. Фастів є високий рівень зношеності енергетичної інфраструктури та необхідність модернізації та реконструкції основних фондів. Модернізація котелень (встановлення нових енергоефективних котлів, заміна труб теплотраси з більшого діаметра на менший) дозволить зменшити споживання енергетичних ресурсів та витрати на виробництво теплової енергії, що в свою чергу – зменшить собівартість послуги теплопостачання.

Впровадження альтернативних джерел енергії для опалення з метою заміщення природного газу, як одного з найдорожчих енергоносіїв, є пріоритетним напрямком у розвитку економіки будь-якого міста чи країни. У цьому напрямку за участю Регіонального екологічного центру для Центральної та Східної Європи у місті Фастів було розроблено проект заміни природного газу, який використовується в котельному господарстві для вироблення теплової енергії, – дерев’яною тріскою. У 2018 році модернізовано котельні №7 (СЗОШ І-ІІІ ст. №4) та №20 (Фастівська міська лікарня) шляхом встановлення та введенням в експлуатацію теплоенергетичного обладнання – трьох твердопаливних водогрійних котлів на альтернативному виді паливі з автоматизацією подачі палива в топку котлів.

У 2018 році за інвестиційні кошти також було переоснащено систему теплопостачання котельні №16, яка обслуговує Фастівський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. № 7 – ЦВПВ «Гарт»», шляхом встановлення додаткового джерела теплопостачання – модульної котельні, що працює на альтернативному виді палива.

Альтернативне опалення у місті вже дало результативні показники:

  • зменшення обсягів споживання природного газу на 123 714 м3 (витрати на заміщений природний газ склали – 1 315,0 тис. грн.;
  • зменшення собівартості вироблення теплової енергії на – 5%;
  • економія витрат бюджетних коштів по паливу – 842,348 тис. грн.;
  • поліпшення екологічної ситуації в місті – зменшення викидів оксид азоту на 0,101 т/рік, а вуглецю оксину на 0,025 т/рік.;
  • оптимізація від заміщення природного газу альтернативним видом палива складає – 656,3 тис. грн.

 

За звітний період на впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження за всіма ключовими секторами витрачено 26 674,43 тис. грн., що становить 6,46% від планового обсягу коштів (412 641,7 млн. грн.), які необхідно скерувати на реалізацію енергоефективних проектів у секторах ПДСЕРК до 2030 р.

 

Звіт з моніторингу виконання заходів ПДСЕРК включає в себе проведені заходи з енергоефективності та енергозбереження за період 2017-2018 років з обрахунками економії в натуральних показниках та скорочення викидів СО2, які наведені у Додатку 1 до проекту рішення.

 

Оскільки моніторинговий звіт не передбачає складання Кадастру викидів, на звітну дату економію енергоресурсів та скорочення викидів СО2 від реалізованих заходів розраховано за попередніми даними (2015-2016 роки) з урахуванням прогнозних показників результативності передбачених ПДСЕРК.

 

 

Начальник відділу

з питань енергозбереження,

енергоефективності та екології                                                                    Т.Б. Косович

 

Dodatok_до рішення-Звіт

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ