Про затвердження цільової Програми «Профілактика раку шийки матки шляхом вакцинації дівчат віком 9-17 років проти вірусу папіломи людини на 2025-2027 роки»
- 26.11.2024
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Київської області
Р І Ш Е Н Н Я
_____________________ м. Фастів №__________________
Про затвердження цільової Програми «Профілактика раку шийки
матки шляхом вакцинації дівчат віком 9-17 років проти
вірусу папіломи людини на 2025-2027 роки»
З метою реалізації в Фастівській міській територіальній громаді державної політики у сфері охорони здоров’я, запровадження превентивних заходів у боротьбі з онкопатологіями та зменшення рівня захворюваності на рак шийки матки, враховуючи рішення виконавчого комітету міської ради від 18.11.2024 року № 604 «Про cхвалення проєкту цільової Програми «Профілактика раку шийки матки шляхом вакцинації дівчат віком 9-12 років проти вірусу папіломи людини на 2025-2027 роки», керуючись ст.25, п.22. ч. 1. ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
- Затвердити цільову Програму «Профілактика раку шийки матки шляхом вакцинації дівчат віком 9-17 років проти вірусу папіломи людини на 2025-2027 роки» (додаток).
- Фінансовому управлінню виконавчого комітету Фастівської міської ради при формуванні місцевого бюджету на відповідні роки передбачати кошти на витрати, пов’язані з реалізацією цієї Програми.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань охорони здоров’я, соціального захисту, освіти, культури, спорту, сім’ї та молоді і заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, з гуманітарних питань.
Міський голова Михайло НЕТЯЖУК
Додаток
до рішення міської ради
ЦІЛЬОВА ПРОГРАМА
«ПРОФІЛАКТИКА РАКУ ШИЙКИ МАТКИ ШЛЯХОМ ВАКЦИНАЦІЇ ДІВЧАТ
ВІКОМ 9-17 РОКІВ ПРОТИ ВІРУСУ ПАПІЛОМИ ЛЮДИНИ НА 2025-2027 РОКИ»
м. Фастів
2024 рік
Паспорт
цільової Програми «Профілактика раку шийки матки шляхом вакцинації дівчат віком 9-17 років проти вірусу папіломи людини на 2025-2027 роки»
1 | Ініціатор розроблення Програми | Виконавчий комітет Фастівської міської ради |
2 | Розробник Програми | Відділ з питань охорони здоров’я виконавчого комітету Фастівської міської ради |
3 | Відповідальні виконавці Програми | Виконавчий комітет Фастівської міської ради
Відділ з питань охорони здоров’я виконавчого комітету Фастівської міської ради Заклади охорони здоров’я, що здійснюють свою діяльність на території Фастівської міської територіальної громади Громадські організації, які співпрацюють у сфері охорони здоров’я |
4 | Термін реалізації Програми | 2025-2027 роки |
5 | Джерела фінансування Програми | Кошти бюджету Фастівської міської територіальної громади, кошти обласного та державного бюджетів, власні кошти комунальних некомерційних підприємств, інші джерела, не заборонені законодавством |
6 | Загальний орієнтовний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми
|
У межах затверджених бюджетних призначень |
ВИЗНАЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ЇЇ ВИРІШЕННЯ
Цілі ООН щодо сталого розвитку (ЦСР) визнають важливу роль у глобальному розвитку розширення можливостей жінок, гендерної рівності та рівних прав на здоров’я та освіту. Для досягнення ЦСР №5 “Забезпечення гендерної рівності, розширення прав і можливостей усіх дівчаток і жінок”, жінки та дівчата повинні мати можливість отримувати доступ до якісних послуг, що відповідають їхнім потребам у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я.
Основним чинником, що системно негативно впливає на стан репродуктивного та статевого здоров’я жіночого населення громади,залишається зростання захворюваності на рак шийки матки. Ця недуга є однією з основних причин смертності в репродуктивному віці серед жінок.
Рак шийки матки (РШМ) – є четвертим за поширеністю раком серед жінок у всьому світі та другим найпоширенішим раком у жінок, які живуть у менш розвинених регіонах. За прогнозами ВООЗ, в 2030 році при збереженні нинішнього тренду рівень смертності від раку шийки матки може зрости на 66% (443 000 смертей на рік).
В Україні рак шийки матки є одним з найпоширеніших онкологічних захворювань серед жінок працездатного віку (5 жінок помирає щодня, 15% не проживуть одного року після встановлення діагнозу). За даними Національного канцер-реєстру, у 2023 році в Україні виявили 3004 випадок раку шийки матки.
За 2023 рік у Київській області діагноз «рак шийки матки» був встановлений 167 жінкам, кількість зареєстрованих смертей від цього захворювання – 49. Крім того, 18,3% жінок, у яких було виявлено рак шийки матки у 2022 році, не прожили 1 року з моменту встановлення діагнозу.
Рак шийки матки є захворюванням, яке можна попередити
Причиною раку шийки матки є вірус папіломи людини (ВПЛ) – інфекція, що передається статевим шляхом. Понад 70% випадків раку шийки матки спричиняються двома різновидами вірусу папіломи людини – 16 та 18 типами.
Вакцина захищає від інфікування найбільш небезпечними типами вірусу папіломи людини (6, 11, 16, 18), завдяки чому попереджує виникнення пов’язаних з цими вірусами онкологічних захворювань та є на теперішній час найбільш ефективним засобом профілактики цього захворювання.
Підраховано, що оцінюваний довготерміновий ефект від вакцинацій проти ВПЛ за 15-20 років призведе до зменшення смертності від РШМ майже на 70% (при умові вакцинації мінімум 70-80% дівчаток). Крім того, додатковий економічний ефект від вакцинації для системи охорони здоров’я полягає в зменшенні кількості біопсій та інших інвазивних процедур для підтвердження аномальних результатів мазків.
Вакцина від вірусу папіломи людини зареєстрована більш ніж у 100 країнах світу, у 20 країнах (у т.ч. США) – включена до національних календарів щеплень.
Вакцинація дівчаток віком 9-14 років – один з основних профілактичних заходів в боротьбі з раком шийки матки.
Рутинна імунізація проти ВПЛ рекомендована для дівчаток віком 9-14 років. Ця вакцинація також рекомендована для дівчаток віком від 15 до 18 років, які не були вакциновані в минулому або мають завершити курс вакцинації. Ідеальним є проведення вакцинації до початку статевого життя, оскільки потенційний ефект від вакцини зменшується із зростанням кількості статевих партнерів.
ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ
- Формування регіональної політики щодо збереження репродуктивного здоров’я жіночого населення та профілактики раку шийки матки;
- Збереження репродуктивного здоров’я жіночого населення громади;
- Створення популяційного імунітету жіночого населення громади, шляхом профілактичних щеплень проти ВПЛ для запобігання виникнення раку шийки матки;
- Зниження рівня захворюваності жінок на рак шийки матки.
ЗАХОДИ ПРОГРАМИ
- Впровадження профілактичної вакцинації дівчаток віком 9-17 років:
– здійснити закупівлю вакцини проти вірусу папіломи людини;
– охопити вакцинацією, в рамках Програми, дівчаток віком 9-17 років з вразливих категорій населення та тих, хто виявив бажання, які проживають на території громади.
- Проведення інформаційної кампанії щодо важливості профілактики та раннього виявлення раку шийки матки:
- трансляція відео роликів соціального характеру;
- створення та поширення в громадських місцях друкованих інформаційних матеріалів: буклетів, листівок, плакатів;
- розміщення тематичних статей в місцевих ЗМІ;
- Проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед батьків/опікунів дівчаток віком 9-17 років про важливість вакцинації проти вірусу папіломи людини як дієвого засобу попередження раку шийки матки.
ШЛЯХИ ТА ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
Для досягнення мети Програми визначені такі пріоритетні напрями реалізації:
У соціально-економічній сфері:
- Забезпечення медико-соціальної підтримки жіночого населення;
- Охорона здоров’я соціально незахищених груп жіночого населення.
В освітній сфері:
- Проведення освітніх та просвітницьких заходів з питань охорони здоров’я, які пропагують зміцнення репродуктивного здоров’я жіночого населення та профілактику онкологічних захворювань, насамперед – раку шийки матки.
У медичній сфері:
- Забезпечення посилення профілактичної спрямованості медичних послуг з репродуктивного здоров’я, профілактики та раннього виявлення раку шийки матки;
- Упровадження стратегії, орієнтованої на надання медичних послуг з репродуктивного здоров’я лікарями загальної практики сімейної медицини;
- Забезпечення якості та доступності медичної допомоги у сфері репродуктивного здоров’я жіночого населення;
- Забезпечення поліпшення якості надання медичних послуг сільському жіночому населенню;
- Розробка та впровадження новітніх технологій і практик у сфері репродуктивного здоров’я на основі науково-доказової медицини;
- Забезпечення жіночого населення вакцинами проти вірусу папіломи людини.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
Ухвалення Програми з відповідним фінансуванням засвідчить послідовність зусиль місцевої влади на шляху виконання заходів, спрямованих на боротьбу з раком шийки матки, і матиме такі результати:
- Покращення комплексної профілактики онкологічних захворювань;
- Збереження репродуктивного та статевого здоров’я населення громади;
- Підвищення демографічної ситуації;
- Зниження рівня захворюваності на рак шийки матки серед жіночого населення в громаді (при умові вакцинації мінімум 70-80% дівчаток, довготерміновий ефект від вакцинацій проти ВПЛ за 15-20 років призведе до зменшення смертності від РШМ майже на 70%);
- Зниження рівня первинної інвалідності, зумовленої онкопатологією серед жіночого населення працездатного віку;
- Зниження рівня загальної смертності від раку шийки матки;
- Підвищення рівня імунізації населення;
- Підвищення середньої тривалості та якості життя населення громади.
ФІНАНСУВАННЯ ПРОГРАМИ
Фінансування заходів Програми здійснюватиметься:
- За кошти місцевого бюджету в межах наявних фінансових ресурсів;
- З інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
ТЕРМІН РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
Виконання Програми передбачається здійснити упродовж 2025-2027років.
ОРГАНІЗАЦІЯ ВИКОНАННЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ХОДОМ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Контроль за виконанням заходів, завдань та досягненням очікуваних результатів Програми здійснюється постійною профільною комісією міської ради, заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, з гуманітарних питань, виконавчим комітетом Фастівської міської ради та відділом з питань охорони здоров’я виконавчого комітету Фастівської міської ради.
ПЕРЕЛІК ЗАХОДІВ ПРОГРАМИ «ПРОФІЛАКТИКИ РАКУ ШИЙКИ МАТКИ ШЛЯХОМ ВАКЦИНАЦІЇ ДІВЧАТ ВІКОМ 9-17 РОКІВ НА 2025-2027 РОКИ»
№ | Напрям
діяльності |
Заходи | Терміни виконання | Виконавці | Джерело фінансування | Обсяги фінансування | Очікувані результати |
1 | Вакцинація проти вірусу папіломи людини | Закупівля вакцини проти вірусу папіломи людини для вакцинації дівчаток віком 9-17 років | 2025 -2027 роки | КНП ФМР «Фастівський міський ЦПМСД» | Кошти місцевого бюджету,
інші джерела, не заборонені чинним законодавством |
в межах бюджетних призначень | Зниження рівня захворюваності на рак шийки матки. Створення популяційного імунітету жіночого населення громади |
2 | Впровадження інформаційних кампаній щодо важливості профілактики та раннього виявлення раку шийки матки (з акцентом на важливість вакцинації проти вірусу папіломи людини) | Виготовлення інформаційних матеріалів (буклети, брошури, соціальні відео та аудіо ролики тощо), проведення інформаційних зустрічей з жінками громади, підвищення професійності лікарів первинного рівня надання медичної допомоги та інша діяльність, спрямована на підвищення обізнаності загального населення щодо важливості раннього виявлення та профілактики раку шийки матки | 2025 -2027 роки | КНП ФМР «Фастівський міський ЦПМСД», КНП ФМР «Фастівська БЛІЛ», Фастівська районна філія ДУ «КОЦКПХ МОЗ»,
НГО, ГО |
Кошти місцевого бюджету,
інші джерела, не заборонені чинним законодавством |
в межах бюджетних призначень | Підвищення обізнаності загального населення щодо важливості раннього виявлення та профілактики раку шийки матки, в тому числі важливості вакцинації проти вірусу папіломи людини |
Секретар міської ради Людмила РУДЯК