Про затвердження та введення в дію оновленої інструкції з охорони праці № 11 «При роботах із застосуванням переносних драбин та драбинок»
- 02.09.2021
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Київської області
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
Від 31.09.2021 № 254 од
Про затвердження та введення
в дію оновленої інструкції з охорони праці
№ 11 «При роботах із застосуванням переносних
драбин та драбинок»
З метою безумовного забезпечення виконання в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів вимог ЗУ « Про охорону праці», підтвердження в подальшому стандарту ISO 9001:2015, на підставі: ч. 1 ст. 13, п.8 ч. 2 ст. 13 ЗУ « Про охорону праці», наказу Державного комітету України по нагляду за охороною праці № 132 від 21.12.1993 « Про Порядок опрацювання і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві» ( із змінами та доповненнями), ДНАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці»( із змінами та доповненнями ), розпоряджень міського голови: № 79од. від 18.03.2021 « Про затвердження Положення про розробку інструкцій з охорони праці в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів», № 99 од. від 07.04.2021 « Про перегляд та оновлення діючих інструкцій з охорони праці, які діють в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів», керуючись пунктами 1, 20 частини 4 статті 42 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні»,
- Затвердити та ввести в дію оновлену інструкцію з охорони праці № 11 «При роботах із застосуванням переносних драбин та драбинок»( Додається).
- Контроль за виконанням цієї інструкції покласти на начальника відділу з питань праці управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради Болілого Ю.М.
3. Контроль за виконанням цього розпорядження залишаю за собою.
Міський голова М.В. Нетяжук
Додаток
до розпорядження
міського голови
№254 од від 31.10.21
ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ №11
ПРИ РОБОТАХ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ПЕРЕНОСНИХ ДРАБИН ТА
ДРАБИНОК
- ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
1.1. Дія цієї інструкції поширюється на працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів, які виконують роботи із застосуванням переносних драбин та драбинок.
1.2. Інструкція з охорони праці при роботах із застосуванням переносних драбин та драбинок (надалі – інструкція) є нормативним актом, що містить обов’язкові для дотримання вимоги з охорони праці під час виконання вищевказаного виду робіт .
1.3. Інструкція розроблена на основі наказу Державного комітету України по нагляду за охороною праці № 132 від 21.12.1993 « Про Порядок опрацювання і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві» ( із змінами та доповненнями), ДНАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці»( із змінами та доповненнями відповідно до наказу Міністерства соціальної політики № 526 від 30.03.2017), розпоряджень міського голови: № 79од. від 18.03.2021 « Про затвердження Положення про розробку інструкцій з охорони праці в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів, № 99 од. від 07.04.2021 « Про перегляд та оновлення діючих інструкцій з охорони праці, які діють в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів» та інших нормативно – правових актів з охорони праці.
1.4. До роботи із застосуванням переносних драбин та драбинок допускаються особи не молодше 18 років, які придатні за станом здоров’я, пройшли навчання безпечним методам праці, перевірку знань з питань охорони праці, мають необхідну квалiфiкацiю та практичні навики роботи із застосуванням переносних драбин та драбинок.
1.5. Працівник, який проводить роботи із застосуванням переносних драбин та драбинок повинен пройти інструктаж з питань охорони праці у керівника робіт, перед початком роботи (первинний інструктаж), а потім через кожні 3 місяці (повторний інструктаж).
Результати інструктажу заносяться в “Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці”, в журналі після проходження інструктажу повинен бути підпис інструктуючого та працівника.
1.6. Переносні драбини та драбинки застосовуються в залежності від умов та характеру роботи, що виконується.
1.7. При роботі в електроустановках напругою понад 42 В необхідно застосовувати драбини та драбинки, виготовлені з сухої деревини або інших ізоляційних матеріалів.
1.8. Необхідно виконувати роботу, доручену тільки безпосереднім керівником, та проводити її із застосуванням справних переносних драбин та драбинок, якi забезпечують безпечнi умови проведення робiт.
1.9. Загальна довжина (висота) приставної драбини повинна забезпечувати працівнику можливiсть працювати стоячи на сходинці, яка знаходиться на вiдстанi не менше 1 м вiд верхнього кiнця драбини. Довжина драбини не повинна перевищувати 5 м..
1.10. Нижні кiнцi приставних драбин повинні мати упори у вигляді гострих сталевих наконечників, якщо вони встановлюються на ґрунті, чи гумових башмаків, якщо вони встановлюються на пiдлозi приміщення, асфальті тощо.
1.10.1.При стиранні сталевих наконечників чи гумових башмакiв необхідно наконечники загострити, а башмаки замінити.
1.11. Відстань між сходинками драбин та драбинок повинна бути не більше 250 мм та не менше 150 мм; розмір перерізу сходинок – не менше 40х20 мм..
1.12. Сходинки дерев’яних драбин та драбинок повинні бути міцно вставленими у видовбані отвори в тятивах. Тятиви необхідно скріплювати стяжними болтами діаметром не менше 8 мм з відстанню між ними не більше 2 м, а також під верхньою та нижньою сходинками.
1.13. Розмір робочих майданчиків драбин (драбинок) повинен бути не менше 320х320 мм, драбинок-тумб – 300х220 мм. Робочі майданчики драбин (драбинок) висотою 1,3 м та вище повинні мати огорожу (упор) висотою не менше 1 м..
1.14. Металеві деталі драбин не повинні мати тріщин, задирок та гострих країв.
1.15. Тріщини в тятивах та сходинках дерев’яних драбин допускаються тільки поздовжні, довжиною не більше 100 мм та глибиною не більше 5 мм. При цьому місце перебування та напрямок тріщин не повинні загрожувати ослабленням тятив та сходинок. Замуровування тріщин чи надломів шпаклюванням, обклеюванням чи іншим способом не допускається. Поперечні тріщини не допускаються.
1.16. Розсувні драбини (драбинки) повинні мати замковий пристрій, який виключав би можливість самовільного розсування драбин (драбинок) під час роботи на них.
1.16.1.Розсувні драбинки з колесами повинні мати замковий пристрій, який виключав би рух драбинок під час роботи на них.
1.17. Усі переносні драбини та драбинки після виготовлення їх та після ремонту, а також в процесі експлуатації повинні випробовуватись статичним навантаженням у такі терміни:
– 1 раз на 12 міс. – металеві драбини та драбинки;
– 1 раз на 6 міс. – дерев’яні драбини та драбинки.
1.18. Усі переносні драбини та драбинки повинні мати інвентарний номер, дату проведення наступного випробування, належність відділу і бути записані в спеціальному журналі, у який заносяться результати їх періодичних оглядів.
1.18.1.На їх тятивах повинна вказуватися дата чергового випробування, а також їх належність (цех, дільниця тощо).
1.19. У разі виконання робіт з приставних та з розсувних драбин на висоті більше 1,3 м повинен застосовуватись запобіжний пояс. На запобіжних поясах, які видаються працівникам, повинні бути бирки з інвентарним номером та датою проведення наступного випробування. Забороняється використовувати запобіжні пояси у разі відсутності відмітки про випробування їх, простроченого терміну випробування, а також пояси, у яких під час огляду виявлені дефекти.
1.20. Працівник має право відмовитися від роботи, якщо створилася виробнича ситуація небезпечна для його життя чи здоров’я, або життя чи здоров’я людей, які його оточують.
1.21. За невиконання вимог даної інструкції працівник несе дисциплінарну, матеріальну, адміністративну та кримінальну відповідальність.
- ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.
2.1. Перед початком роботи необхідно:
2.1.1. Отримати завдання від керівника.
2.1.2. Оглянути драбину чи драбинку та переконатись у її справності.
2.1.3. Одягти спецодяг, спецвзуття, підготувати інші засоби індивідуального захисту.
2.1.4. Оглянути робоче місце, підготувати інструмент, пристосування, інвентар.
2.1.5. Прибрати непотрібні матеріали, звільнити проходи, підходи до драбин та драбинок.
2.1.6. Перевірити достатність освітлення робочого місця.
2.1.7. При роботі на висоті більше 1,3 м підготувати та одягнути запобіжний пояс.
2.1.8.Перевірити термін чергового випробування драбини (драбинки).
2.1.9. Ретельно оглянути драбину (драбинку).
2.1.10. Забезпечити стійкість драбини (драбинки), а потім шляхом огляду та випробування переконатися, що вона не може сковзнути з місця чи бути випадково зсунутою.
2.2. Про всі виявлені недоліки повідомити безпосереднього керівника для вжиття заходів щодо їх усунення;
2.3. Забороняється приступати до роботи на несправних драбинах та переносних драбинках.
- ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ.
3.1. Роботи з електроiнструментом, пневматичним iнструментом, паяльною лампою та газовим паяльником, з монтажним пiротехнiчним пiстолетом дозволяються тiльки з драбин (драбинок), якi мають огородженi поручнями верхнi майданчики.
3.2. Якщо неможливо міцно закріпити верх драбини, а також при роботі на драбинах (драбинках) в мiсцях з жвавим рухом пiшоходiв чи на висотi бiльше 4 м, незалежно від наявності на кінцях драбини (драбинки) металевих наконечників чи гумових башмаків бiля неї повинен знаходитися працівник, який наглядає за мiсцем виконання робiт, рухом людей та пiдтримує драбину (драбинку).
3.3. Якщо необхідно встановити драбину (драбинку) проти вхідних дверей, біля неї повинен знаходитися працівник, який захищав би її від поштовхів.
3.4. При роботі на висоті вище 1,3 м передавати працівнику інструмент, пристосування, змінні блоки тощо, а також одержувати їх від працівника дозволяється тільки за допомогою нескінченної мотузки.
3.5. Під час виконання робіт із застосуванням драбин слід дотримуватись таких вимог безпеки праці:
3.5.1.Повинна забезпечуватись стійкість застосовуваних драбин, унеможливлене зісковзування їх або випадкове зрушення їх з місця (перевіряється оглядом та випробуванням).
3.5.2. У разі проведення робіт в місцях з пожвавленим рухом транспортних засобів або людей драбини (незалежно від наявності або відсутності на їхніх кінцях наконечників) повинні відгороджуватись або охоронятись від падіння, яке може спричинятись випадковими поштовхами;
3.5.3. Приставні драбини повинні установлюватись під кутом нахилу до горизонтальної площини не менше 45˚ і не більше 60˚.
3.5.4. У разі неможливості закріплення драбини під час установлення її на гладкій плитковій підлозі біля основи драбини повинен стояти працівник у касці та утримувати її в стійкому положенні. В інших випадках підтримувати драбину внизу руками забороняється;
3.5.5. У разі виконання робіт з приставних та розсувних драбин на висоті більше 1,3 м повинен використовуватись запобіжний монтерський пояс. Пояс повинен закріплюватись за конструкцію будівлі або за драбину – за умови надійного закріплення драбини до конструкції;
3.5.6. Переміщувати драбину під час роботи необхідно з дотриманням наступних запобіжних заходів: два працівники повинні нести драбину наконечниками назад, попереджаючи перехожих про небезпеку зіткнення з нею; якщо драбину переносить один працівник, вона повинна бути в такому похилому положенні, щоб її передній кінець був піднятий над землею не менше ніж на 2 м..
3.6. Забороняється під час проведення робіт на висоті:
3.6.1. Працювати з приставних драбин, стоячи на щаблі, розташованому на відстані менше 1 м від верхнього кінця драбини.
3.6.2. Створювати додаткові опорні споруди з ящиків, бочок тощо – у разі недостатньої довжини драбини.
3.6.3. Установлювати приставні драбини під кутом нахилу до горизонтальної площини більше 60˚ – без додаткового закріплювання верхньої частини драбини.
3.6.4. Установлювати драбину на східці маршів сходової клітки. У разі необхідності на сходових клітках повинен споруджуватись поміст.
3.6.5. Виконувати роботу з двох верхніх щаблів стрем’янок, які не мають поручнів або упорів.
3.6.6.Перебувати на щаблях приставної драбини або стрем’янки більше ніж одному працівнику.
3.6.7. Піднімати або опускати вантаж по приставній драбині та залишати на ній інструмент.
3.7. Забороняється на приставних драбинах та драбинках:
– виконувати роботу із застосуванням електричного та пневматичного інструмента;
– виконувати газо- та електрозварювальні роботи;
– натягувати проводи та підтримувати на висоті важкі деталі;
– застосовувати тимчасові настили на випадкових опорах (ящиках, цеглах тощо) замість драбин;
– застосовувати драбини (драбинки) зі сходинками, якi прибиті цвяхами без врізання сходинок у тятиви.
3.8. Для виконання робіт, зазначених у пункті 3.7. повинні застосовуватись риштування або драбинки з верхніми площадками, які обгороджені поручнями.
- ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.
Після закінчення роботи необхідно:
4.1. Зняти знімні драбини та пристрої.
4.2. Прибрати з висоти інструмент та матеріали.
4.3. Драбини, переносні драбинки та інші пристрої прибрати в сухі приміщення чи місця, де неможливі випадкові механічні пошкодження.
4.4. Настили та драбини риштувань та помосту, після закінчення роботи, щоденно, очищати від сміття, узимку – від снігу та ожеледі, а за необхідності – посипати піском.
4.5. Зняти і очистити спецодяг, спецвзуття і індивідуальні захисні засоби від пилу та інших забруднень.
4.6. Помити руки, лице водою з милом.
4.7. Доповісти керівнику про всі недоліки, які мали місце під час роботи.
- ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.
5.1. Кожний працівник, що першим виявив загрозу виникнення аварійної ситуації, повинен негайно припинити роботу та подати команду “СТОП!”.
5.2. Команду “СТОП!”, подану будь-яким працівником, повинні негайно виконати усі працівники, що її почули.
5.3. Про загрозу виникнення або про виникнення аварійної ситуації працівник повинен:
– негайно припинити роботу;
– не намагатись ліквідувати несправності самому;
– не допускати сторонніх осіб в небезпечну зону;
– повідомити керівника робіт (безпосереднього керівника);
5.4. При роботі з переносних драбин та драбинок із застосуванням електроінструмента (пневмоінструмента, ручного інструмента) в аварійних ситуаціях необхідно діяти згідно правил безпеки при роботі з відповідним інструментом.
5.5. У всіх випадках забороняється стрибати з драбин з висоти більше 1,5 м.
5.6. Якщо стався нещасний випадок, необхідно надати потерпілому першу медичну допомогу, а в разі потреби викликати „екстрену (швидку) медичну допомогу” за номером 103.
5.7. При загрозі виникнення або виникненні інших аварійних ситуацій діяти відповідно до своїх обов’язків згідно з Планом ліквідації аварій.
5.8. Надання першої медичної допомоги:
5.8.1. Надання першої медичної допомоги при ураженні електричним струмом:
5.8.1.2.У разі ураження електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від дії електричного струму, відключивши електроустановку від джерела живлення, а при неможливості відключення – відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційний матеріал.
5.8.1.3.У разі відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані необхідно негайно приступити до оживлення потерпілого і викликати швидку медичну допомогу за номером 103.
5.8.2. Перша допомога при пораненні.
5.8.2.1. Для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев’язочний матеріал, що міститься у ньому на рану і зав’язати її бинтом.
5.8.2.2. Якщо індивідуального пакету якимсь чином не буде, то для перев’язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку і т. ін. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька капель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після нього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.
5.8.3. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах.
5.8.3.1. При переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластикою, палицею, картоном або іншим подібним предметом.
5.8.3.2. Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев’язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.
5.8.3.3.При переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку.
5.8.3.4. При підозрінні перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку.
5.8.3.5. При переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.
5.8.4. Надання першої допомоги при теплових опіках.
5.8.4.1. При опіках вогнем, парою, гарячими предметами, ні в якому разі не можна відкривати пузирі, які утворюються, та обв’язувати опіки бинтом.
5.8.4.2. При опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом.
5.8.4.3. При опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом, 3%-ним марганцевим розчином або 5%-ним розчином таніну.
5.8.4.4. При опіках третього ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану стерильною пов’язкою та викликають лікаря.
5.8.5. Перша допомога при кровотечі.
Для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно:
- підняти поранену кінцівку вверх;
- кровоточиву рану закрити перев’язочним матеріалом;
- при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов’язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, при допомозі згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.
5.9. У разі виникнення пожежі необхідно повідомити керівника, викликати пожежну охорону за номером 101 та приступити до гасіння її наявними засобами пожежогасіння.
5.9.1. Виконувати всі вказівки керівника по ліквідації аварійної ситуації.
Керуючий справами ( секретар) Л.О. Тхоржевська
виконавчого комітету Фастівської
міської ради
РОЗРОБЛЕНО:
Начальник відділу з питань праці Ю.М. Болілий
УЗГОДЖЕНО:
Перший заступник міського голови О.Б. Зикова
з питань діяльності виконавчих органів
ради
Керуючий справами ( секретар) Л.О. Тхоржевська
виконавчого комітету Фастівської
міської ради
Начальник відділу господарського Ю.В. Остапчук
забезпечення виконавчого комітету
Фастівської міської ради
Голова ПК Л.М. Алісєєнко
Начальник юридичного управління А.В. Мельниченко