Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів
- 27.09.2021
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Київської області
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
Від 24.09.2021 № 294 од
Про затвердження Положення
про порядок проведення навчання і перевірку
знань з питань охорони праці посадових осіб
та інших працівників апарату Фастівської міської
ради та її виконавчих органів
З метою створення системи безперервного навчання з питань охорони праці працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів, на виконання вимог статті 18 Закону України « Про охорону праці», відповідно до наказу Державного комітету з нагляду за охороною праці № 15 від 26.01.2005 « Про затвердження навчання і перевірки знань з питань охорони праці» ( із змінами та доповненнями), керуючись пунктом 1, 20 частини 4 статті 42 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні»,
- Затвердити Положення про порядок проведення навчання і перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів згідно Додатку 1.
- Затвердити склад комісії з перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів згідно Додатку 2.
- Затвердити перелік посадових осіб апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів, які проходять первинне навчання та перевірку знань з питань охорони праці, періодично – 1 раз на три роки, у навчальних закладах та установах, які мають право проводити навчання з питань охорони праці згідно Додатку 3.
- Затвердити Програму навчання з охорони праці для посадових осіб та інших працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів згідно Додатку 4.
- Затвердити перелік питань для проведення вступного інструктажу з охорони праці згідно Додатку 5.
- Вважати таким, що втратило чинність розпорядження міського голови № 92 від 27.03.2013 « Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб місцевого самоврядування, працівників ( робітників) апарату Фастівської міської ради та її виконавчого комітету».
- Контроль за виконанням цього положення покласти на відділ з питань праці управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради.
- Контроль за виконанням цього розпорядження залишаю за собою.
Міський голова М.В. Нетяжук
Додаток 1
до розпорядження
міського голови
№294 од від 24.09.2021
ПОЛОЖЕННЯ
ПРО ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ НАВЧАННЯ І ПЕРЕВІРКУ ЗНАНЬ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ ПОСАДОВИХ ОСІБ ТА ІНШИХ ПРАЦІВНИКІВ АПАРАТУ ФАСТІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ТА ЇЇ ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ.
- ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Положення про порядок проведення навчання і перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів (далі – Положення) розроблено на основі Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15 (далі – Типове положення) та встановлює порядок навчання та перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів у процесі трудової діяльності, а також осіб, які прибули до структурних підрозділів Фастівської міської ради, виконавчого комітету Фастівської міської ради, виконавчих органів Фастівської міської ради для проходження стажування або практики, трудового або професійного навчання.
1.2. Положення спрямоване на реалізацію системи безперервного навчання з питань охорони праці, надання першої домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварій посадових осіб та інших працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів, а також осіб, які прибули до структурних підрозділів Фастівської міської ради, виконавчого комітету Фастівської міської ради, виконавчих органів Фастівської міської ради для проходження стажування або практики, трудового або професійного навчання.
1.3. Вимоги Положення є обов’язковими для виконання усіма працівниками апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів, особами, які прибули до структурних підрозділів Фастівської міської ради, виконавчого комітету Фастівської міської ради, виконавчих органів Фастівської міської ради для проходження стажування або практики, трудового або професійного навчання.
1.4. Контроль за дотриманням вимог цього положення покладається на службу охорони праці апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів ( відділ з питань праці управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради).
1.5. Визначення термінів.
У цьому Положенні наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
галузевий навчальний центр – визначений міністерством або іншим центральним органом виконавчої влади підпорядкований навчальний підрозділ, який проводить навчання посадових осіб та інших працівників підприємств, установ та організацій з питань охорони праці, які перебувають у сфері управління зазначених міністерств, інших центральних органів виконавчої влади;
навчання з питань охорони праці – це навчання посадових осіб та інших працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів, а також осіб, які прибули до структурних підрозділів Фастівської міської ради, виконавчого комітету Фастівської міської ради для проходження стажування або практики, трудового або професійного навчання з метою отримання необхідних знань і навичок з питань охорони праці або безпечного ведення робіт;
робота з підвищеною небезпекою – це робота в умовах впливу шкідливих та небезпечних виробничих чинників або така, де є потреба в професійному доборі, чи пов`язана з обслуговуванням, управлінням, застосуванням технічних засобів праці або технологічних процесів, що характеризуються підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров`ю, майну, довкіллю;
спеціальне навчання – це щорічне вивчення працівниками, які залучаються до виконання робіт з підвищеною небезпекою або там, де є потреба в професійному доборі, вимог відповідних нормативно-правових актів з охорони праці;
стажування – набуття особою практичного досвіду виконання виробничих завдань і обов’язків на робочому місці після теоретичної підготовки до початку самостійної роботи під безпосереднім керівництвом досвідченого фахівця.
- ОРГАНІЗАЦІЙНО – МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ЩОДО ПЛАНУВАННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ І ПРОВЕДЕННЯ НАВЧАННЯ ТА ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ
2.1. Працівники апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів під час прийняття та в процесі роботи повинні проходити інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, порядку надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків на виробництві, а також правил поведінки у разі виникнення аварій.
2.2. На основі Типового положення « Про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, що затверджено наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 р. № 15, з урахуванням специфіки діяльності та вимог нормативно – правових актів з охорони праці, в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів розробляється і затверджується міським головою Положення про порядок проведення навчання і перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників ( далі – працівників) апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів ( далі – Положення).
- Навчання з охорони праці здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства України.
2.4. Навчання з охорони праці може проводитись як традиційними методами, так і з використанням сучасних видів навчання – модульного, дистанційного, тощо, а також з використанням технічних засобів навчання: аудіовізуальних, комп’ютерних навчально – контрольних систем, комп’ютерних тренажерів.
2.5. Перевірка знань з питань охорони праці проводиться за нормативно – правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до посадових ( робочих) обов’язків працівників.
2.6. Перевірка знань з питань охорони праці у визначеної категорії працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників Фастівської міської ради та її виконавчих органів склад якої затверджується розпорядженням міського голови. Головою комісії є міський голова.
2.7. До складу комісії з перевірки знань з питань охорони праці, можуть залучатися: посадові особи ГУ Держпраці у Київської обл., посадові особи управління виконавчої дирекції ФССУ у Київській обл..
2.8. Участь інспектора праці ГУ Держпраці у Київській обл. обов’язкова лише під час первинної перевірки знань з питань охорони праці у працівників, які залучаються для виконання робіт з підвищеною небезпекою.
- Комісія з перевірки знань з питань охорони праці вважається
правочинною, якщо до її складу входить не менше трьох осіб.
2.10. Усі члени комісії з перевірки знань з питань охорони праці повинні пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці у спеціалізованих навчальних закладах та установах, які мають право проводити навчання з питань охорони праці.
2.11. Перелік питань для проведення перевірки знань ( заліку, іспиту) з питань охорони праці у працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів складається членами комісії та затверджується міським головою.
- Формами перевірки знань з питань охорони праці є тестування, залік
або іспит.
2.13. Результати перевірки знань з питань охорони праці у працівників, які виконують роботи з підвищеною небезпекою або там де є потреба у професійному доборі, оформляються протоколом засідання комісії, а також за умови задовільних результатів у посвідченнях про перевірку знань з охорони праці особи робиться відповідний запис, який завіряється особистим підписом голови комісії та мастичною печаткою виконавчого комітету Фастівської міської ради.
2.13.1. У протоколі та посвідченні у стислій формі зазначається перелік основних нормативно – правових актів з охорони праці та з безпечного виконання конкретних видів робіт, в обсязі яких працівник пройшов перевірку знань.
2.14. Оформлення та наявність посвідчень про перевірку знань з питань охорони праці обов’язкова тільки для працівників, які виконують роботи з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі.
2.15. При незадовільних результатах перевірки знань з питань охорони праці, працівники апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів протягом одного місяця повинні пройти повторне навчання та повторну перевірку знань з питань охорони праці.
2.16. Не допускаються до виконання посадових обов’язків ( роботи) працівники апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів, які не пройшли інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці.
2.17. Організація забезпечення роботи комісії ( документальне оформлення, облік і зберігання протоколів, посвідчень про перевірку знань з питань охорони праці) покладається на службу охорони праці апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів.
Термін зберігання протоколів з перевірки знань з питань охорони праці не менше 5 років.
- НАВЧАННЯ ТА ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ ПРАЦІВНИКІВ АПАРАТУ ФАСТІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ТА ЇЇ ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ.
3.1. Члени комісії з перевірки знань з питань охорони праці один раз на три роки навчаються у спеціалізованих навчальних закладах та установах, які мають право проводити навчання з питань охорони праці.
3.2. Періодичність перевірки знань працівників, робота яких пов’язана з підвищеною небезпекою проводиться перед початком роботи і періодично 1 раз на рік.
3.3. Решта працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів проходять навчання та перевірку знань з питань охорони праці стосовно робіт, що входять до їх функціональних обов’язків, безпосередньо в виконавчому комітеті Фастівської міської ради 1 раз на три роки, згідно з тематичним планом і програмою навчання з питань охорони праці.
3.4. Працівники, які призначаються відповідальними: за протипожежний стан, з питань забезпечення безпечної та надійної експлуатації будівель та споруд, електробезпеку, безпечну експлуатацію газового обладнання тощо, навчання та перевірку знань проходять у навчальних закладах та установах, які мають право проводити навчання з питань охорони праці.
3.4. Позачергове навчання, з метою ознайомлення з новими нормативно – правовими актами з охорони праці може проводитися у формі семінарів.
- ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ІНСТРУКТАЖІВ З ОХОРОНИ ПРАЦІ.
4.1. Працівники апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів під час прийняття на роботу та періодично у визначені терміни повинні проходити інструктажі з питань охорони праці, надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків на виробництві, а також правил поведінки та дій у разі виникнення аварії.
4.2. За характером і часом проведення, інструктажі з питань охорони праці ( далі інструктажі) поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий і цільовий.
4.2.1. Вступний інструктаж з охорони праці проводиться:
– з усіма посадовими особами та іншими працівниками, які приймаються на постійну або тимчасову роботу до Фастівської міської ради, виконавчого комітету Фастівської міської ради, виконавчих органів Фастівської міської ради незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади;
– з працівниками інших підприємств, установ, організацій, які виконують роботи на договірних засадах для виконавчого комітету Фастівської міської ради на його території;
– з особами, які проходять стажування чи прибули у службове відрядження до Фастівської міської ради, виконавчого комітету Фастівської міської ради, виконавчих органів Фастівської міської ради.
Вступний інструктаж проводиться за Програмою проведення вступного інструктажу, яка складається відповідно до визначених питань і затверджується міським головою.
Вступний інструктаж проводиться посадовими особами служби охорони праці апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів, які в установленому порядку пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці у спеціалізованих навчальних закладах.
Про проведення вступного інструктажу посадова особа служби охорони праці апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів робить запис у журналі реєстрації інструктажу з питань охорони праці .
4.2.2. Первинний інструктаж проводиться до початку самостійного виконання роботи безпосередньо на робочому місці з працівниками які:
– новоприйняті на роботу ( тимчасово чи постійно) до апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів;
– які переводяться з одного структурного підрозділу апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів до іншого;
– які виконуватимуть нову для них роботу;
– відряджені з інших підприємств, установ та організацій і які беруть безпосередню участь в роботі секторів, відділів, служб, управлінь апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів.
Первинний інструктаж проводиться індивідуально або з групою осіб за діючими в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів інструкціями з охорони праці відповідно до посадових обов’язків та робіт, які виконує працівник.
4.2.3. Повторний інструктаж проводиться на робочому місці індивідуально або з групою працівників, які виконують однотипні роботи за обсягом і змістом відповідно до визначеного переліку питань :
– Загальні вимоги про обладнання робочого місця ( основні небезпечні фактори, що виникають на робочому місці; питання виробничої санітарії та особистої гігієни, які пов’язані з виконанням і перебуванням у службових приміщеннях).
– Безпечна організація робіт та вимоги щодо утримання робочого місця.
– Небезпечні зони устаткування. Засоби безпеки обладнання.
– Порядок підготовки до роботи.
– Безпечні прийоми та методи роботи, дії працівників при виникненні небезпечної ситуації.
– Засоби індивідуального захисту на робочому місці та правила їх використання.
– Схема безпечного руху працівників по території установи.
– Характерні причини аварій ( вибухів, пожеж, тощо), нещасних випадків пов’язаних з виробництвом.
– План ліквідації аварій, пожеж та запасні виходи.
– Засоби запобігання можливим аваріям. Обов’язки і дії працівників під час аварій. Способи застосування засобів пожежогасіння, протиаварійного захисту та сигналізації, що є в наявності та місця їх розташування.
– Надання першої допомоги потерпілим від нещасного випадку.
– Вимоги безпеки при закінченні роботи.
Примітка: визначені питання розглядаються в поєднанні з інструкціями з охорони праці за фахом та видами робіт для конкретного працівника.
Повторний інструктаж проводиться в терміни, які визначені нормативно – правовими актами з питань охорони праці з урахуванням конкретних умов праці але не рідше:
– з працівниками, які виконують роботи з підвищеною небезпекою або де є потреба у професійному доборі – 1 раз на 3 місяці;
– для решти працівників – 1 раз на 6 місяців.
4.2.4. Позаплановий інструктаж проводиться на робочому місці при:
– введенні нових або переглянутих нормативно – правових актів з охорони праці, а також при внесенні змін та доповнень до них;
– заміні технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування, приладів, інструментів та інших факторів, що впливають на стан охорони і безпеку праці в установі;
– порушеннях працівниками апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів вимог нормативно – правових актів з охорони праці, що призвели до травм, аварій, пожеж тощо;
– перерві в роботі більше ніж 30 календарних днів – для робіт з підвищеною небезпекою; 60 днів – для решти робіт.
Позаплановий інструктаж може проводитись індивідуально або з групою працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів. Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначаються в кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили потребу його проведення.
4.2.5. Цільовий інструктаж проводиться з працівниками апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів, при:
– ліквідації аварії або стихійного лиха;
– проведенні робіт на які, відповідно до чинного законодавства України, оформляється наряд – допуск.
Цільовий інструктаж може проводитись індивідуально або з групою працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів. Обсяг і зміст цільового інструктажу визначаються в кожному окремому випадку залежно від виду робіт причин і обставин, що будуть виконуватимуться.
4.2.6. Первинний, повторний, позаплановий та цільовий інструктаж з охорони праці завершується перевіркою знань особою, яка проводила інструктаж у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці.
4.2.7. При незадовільних результатах перевірки знань, умінь та навичок щодо безпечного виконання робіт після первинного, повторного, позапланового інструктажів з охорони праці, протягом 10 днів, додатково, проводиться інструктаж і повторна перевірка знань з охорони праці.
4.2.8. Про проведення первинного, повторного, позапланового та цільового інструктажів з охорони праці, після перевірки знань та навичок, особою яка проводила інструктаж робиться запис у журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці.
4.2.9. Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі з охорони праці в апараті Фастівської міської ради та її виконавчого комітету проводять посадові особи, які пройшли відповідне навчання та перевірку знань з питань охорони праці у спеціалізованих навчальних закладах ( відділу з питань праці управління соціального захисту населення).
4.2.10. Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі з охорони праці в структурних підрозділах апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів зі статусом юридичної особи проводять керівники цих структурних підрозділів ( при умові проходження відповідного навчання та перевірки знань з питань охорони праці у спеціалізованих навчальних закладах) , а в разі відсутності проходження відповідного навчання – первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі з охорони праці з працівниками тимчасово проводять посадові особи відділу з питань праці.
4.2.11. Сторінки журналів реєстрації інструктажів з охорони праці повинні бути прошнуровані, пронумеровані і скріплені мастичною печаткою.
Керуючий справами ( секретар) Л.О. Тхоржевська
виконавчого комітету Фастівської
міської ради
Додаток 2
до розпорядження
міського голови
№294 од від 24.09.2021
СКЛАД
КОМІСІЇ З ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ ПОСАДОВИХ ОСІБ ТА ІНШИХ ПРАЦІВНИКІВ АПАРАТУ ФАСТІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ТА ЇЇ ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ
Нетяжук Михайло Володимирович – міський голова, голова комісії;
Зикова Олена Борисівна – перший заступник міського
голови з питань діяльності
виконавчих органів ради,
заступник голови комісії;
Болілий Юрій Михайлович – начальник відділу з питань
праці управління соціального
захисту населення
виконавчого комітету
Фастівської міської ради,
секретар комісії;
Тхоржевська Леся Олександрівна – керуючий справами
( секретар) виконавчого
комітету Фастівської міської
ради;
Матвійчук Валентина Адольфівна – заступник міського голови з
питань діяльності виконавчих
органів ради, з питань ЖКГ;
Головчук Ірина Юріївна – головний спеціаліст відділу з
питань праці відділу з питань
праці управління соціального
захисту населення
виконавчого комітету
Фастівської міської ради;
Карлаш Анатолій Іванович – головний державний
інспектор ГУ Держпраці у
Київській обл.( за згодою).
Керуючий справами ( секретар) Л.О. Тхоржевська
виконавчого комітету Фастівської
міської ради
Додаток 3
до розпорядження
міського голови
№294 од від 24.09.2021
ПЕРЕЛІК
посадових осіб апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів, які проходять первинне навчання та перевірку знань з питань охорони праці, періодично – 1 раз на три роки, у навчальних закладах та установах, які мають право проводити навчання з питань охорони праці.
- Міський голова.
- Перший заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
- Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, з питань ЖКГ.
- Керуючий справами ( секретар) виконавчого комітету Фастівської міської ради.
- Начальник управління освіти виконавчого комітету Фастівської міської ради;
- Начальник фінансового управління виконавчого комітету Фастівської міської ради;
- Начальник управління культури, молоді та туризму виконавчого комітету Фастівської міської ради;
- Начальник управління регіонального розвитку і житлово – комунального господарства Борівського, Оленівського, Мотовилівського, Мотовилівськослобідського старостинських округів;
- Начальник управління розвитку територій і благоустрою Бортниківського, Веприцького, Малоснітинського, Великоснітинського, Фастівецького старостинських округів;
- Начальник відділу з питань праці управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради;
- Начальник відділу господарського забезпечення виконавчого комітету Фастівської міської ради.
- Начальник відділу з питань фізичної культури та спорту виконавчого комітету Фастівської міської ради.
- Головний спеціаліст відділу з питань праці управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради.
Керуючий справами ( секретар) Л.О. Тхоржевська
виконавчого комітету Фастівської
міської ради
Додаток 4
до розпорядження
міського голови
№294 од від 24.09.2021
ПРОГРАМА
НАВЧАННЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ ДЛЯ ПРАЦІВНИКІВ АПАРАТУ ФАСТІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ТА ЇЇ ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ
Програма навчання з охорони праці для працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів складена відповідно до вимог ст. 18 Закону України « Про охорону праці» та « Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці № 15 від 26.01.2005 ( із змінами та доповненнями).
ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАННЯ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ.
- Навчання з питань охорони праці для працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів – це система навчальних занять, яка проводиться з метою:
– надання необхідних знань для організації, контролю і порядку проведення заходів по недопущенню нещасних випадків та професійних захворювань працівників під час проходження їх служби ( роботи) в апараті Фастівської міської ради та її виконавчих органів;
– визначення єдиних поглядів та розуміння виконання вимог законодавства України про охорону праці та прийнятих відповідно до них нормативно – правових актів;
– підвищення рівня знань та їх практичної реалізації при виконанні посадових обов’язків стосовно питань з охорони праці.
- Навчання проводиться в складі навчальної групи згідно розкладу занять розробленому службою охорони праці апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів ( відділом з питань праці управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради) та затвердженому міським головою.
2.1. Формами навчання визначаються: лекції, семінари, консультації, онлайн навчання, а також самостійна підготовка.
2.2. Лекції складають одну з важливих сторін теоретичної підготовки. Вони мають за мету надати систематизовану основу знань та перспективу вмілого користування організацією, дотримання та контролю заходів з питань охорони праці.
2.3. Семінари проводяться за основними найбільш складними питаннями і мають за мету – поглибити та закріпити знання, що отримані на лекціях і під час самостійної підготовки. На семінарі, також, може перевірятися рівень знань тих, хто навчається відповідно до теми семінару.
2.4. Консультації проводяться безпосередньо перед перевіркою знань з питань охорони праці за тематикою пройдених занять або визначених питань для перевірки знань з охорони праці.
2.5. Самостійна підготовка є однією з форм навчання і здійснюється самостійним вивченням основних положень законодавства України та інших прийнятих відповідно до них нормативно – правових актів з охорони праці.
- Інформування щодо змін законодавства України з охорони праці та відповідно до прийнятих до них нормативно – правових актів, за необхідністю, проводиться щопонеділка на апаратній нараді у міського голови.
- Звітна документація про проведені заняття та перевірку знань охорони праці зберігається в службі охорони праці на протязі трьох наступних років.
Тематичний план
Тема 1. Законодавство України про охорону праці. Основні положення Закону України «Про охорону праці», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (розділ v – загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності) та взаємозв’язок з іншими Законами України. Законодавство України про працю.
ТЕМА 2. Організація роботи з охорони праці.
ТЕМА 3. Пожежна безпека.
ТЕМА 4. Електробезпека.
ТЕМА 5. Гігієна праці. Медичні огляди. Профілактика професійних отруєнь і захворювань.
ТЕМА 6. Надання першої допомоги потерпілим у разі нещасного випадку.
ТЕМА 7. Управління роботами з профілактики та ліквідації наслідків аварій.
ТЕМА 8. Безпека праці в органах місцевого самоврядування.
ТЕМА 9: Самостійна підготовка.
ТЕМА 10: Консультації на початок перевірки знань з питань охорони праці.
ТЕМА 11: Перевірка знань ( залік, іспит) з питань охорони праці.
ПРОГРАММА
ТЕМА 1. ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ ПРО ОХОРОНУ ПРАЦІ
Основні положення Закону України „Про охорону праці”. Поняття охорони праці. Основні законодавчі акти з охорони праці. Основні принципи державної політики в галузі охорони праці.
Право громадян на охорону праці при укладанні трудового договору та під час роботи. Обов’язки працівників щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці. Аудит охорони праці.
Служба охорони праці. Комісія з питань охорони праці: порядок створення, обов’язки та права комісії. Навчання з питань охорони праці.
Основні вимоги Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.
Стимулювання охорони праці.
Забезпечення працівників нормативно-правовими актами з охорони праці.
Державне управління охороною праці. Повноваження місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування в галузі охорони праці.
Державний нагляд за охороною праці. Права і відповідальність посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці.
Громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці.
Відповідальність за порушення законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, за створення перешкод у діяльності посадових осіб органів державного нагляду за охороною праці і представників професійних спілок.
Соціальне страхування від нещасних випадків і професійних захворювань.
Тривалість робочого часу працівників.
Праця жінок. Праця осіб з інвалідністю. Праця молоді. Медичні огляди.
Індивідуальні трудові спори. Відповідальність за порушення законодавства про працю.
ТЕМА 2. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ З ОХОРОНИ ПРАЦІ.
Охорона праці як об’єкт управління. Управління охороною праці.
Планування роботи з охорони праці: перспективне, поточне та оперативне.
Організація роботи з охорони праці. Оперативне керівництво і координація роботи з охорони праці. Матеріальне та моральне стимулювання роботи з охорони праці. Контроль за ефективністю функціонування системи управління охороною праці.
Організація безпечного ведення робіт підвищеної небезпеки або таких, де є потреба у професійному доборі згідно з нормативно-правовими актами з охорони праці.
Прилади контролю безпечних умов праці. Світлова та звукова сигналізація. Запобіжні написи, сигнальне пофарбування. Знаки безпеки.
Засоби колективного та індивідуального захисту працівників. План ліквідації аварій. План евакуації з приміщень у разі аварії.
ТЕМА 3. ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА.
Основні нормативні документи, що регламентують роботу із забезпечення пожежної безпеки об’єктів. Обов’язки керівника підприємства, установи, організації та інших посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки об’єкта та окремих дільниць виробництва.
Порядок організації і робота добровільної пожежної дружини.
Порядок створення та роботи пожежно-технічної комісії.
Відповідальність громадян, посадових та юридичних осіб за порушення вимог пожежної безпеки та виникнення пожежі.
Основні причини пожеж. Заходи пожежної безпеки, яких необхідно додержуватись перед початком роботи, під час роботи та по її закінченні з метою запобігання пожежам.
Утримання території установи, протипожежні розриви, джерела протипожежного водопостачання, протипожежний режим на об’єкті. Основні вимоги пожежної безпеки в будівлях і приміщеннях, при експлуатації електрообладнання, опалювальних приладів, систем вентиляції.
Вимоги пожежної безпеки в лабораторіях, архівах, складських приміщеннях, гаражах, на складах зберігання хімічних речовин, паливно-мастильних матеріалів, при роботі з пожежовибухонебезпечними матеріалами, у приміщеннях з масовим перебуванням людей (клубах, поліклініках, їдальнях тощо).
Основні вимоги до утримання шляхів евакуації, автоматичних систем пожежогасіння і автоматичної пожежної сигналізації.
Призначення та місцезнаходження на об’єкті засобів пожежогасіння, протипожежного обладнання та інвентарю.
Порядок утримання на об’єкті засобів пожежогасіння влітку та взимку.
Правила використання вогнегасних засобів, протипожежного інвентарю і обладнання для пожежогасіння.
Засоби зв’язку і сповіщення про пожежу.
Дії працівників при виявленні в приміщенні чи на території об’єкта задимлення, загорання або пожежі. Гасіння пожежі наявними на об’єкті засобами пожежогасіння, порядок включення стаціонарних установок, евакуації людей і матеріальних цінностей.
Дії працівників після прибуття пожежних підрозділів (надання допомоги в прокладанні рукавних ліній, участь в евакуації матеріальних цінностей та виконання інших робіт за розпорядженнями керівника гасіння пожежі).
Розслідування та облік пожеж, розробка заходів щодо запобігання пожежам та загибелі людей на них.
ТЕМА 4. ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА
Статистичні відомості про стан виробничого електротравматизму. Основні причини та шляхи зниження його рівня.
Електричний струм. Постійний та змінний струм, їх шкідлива дія на організм людини. Небезпечні величини електроструму, напруги. Правила безпеки при роботі на персональних комп’ютерах.
Класифікація виробничих приміщень щодо небезпеки ураження працівників електричним струмом.
Колективні та індивідуальні засоби захисту в електроустановках. Порядок їх використання, зберігання та обліку. Плакати та знаки безпеки, що використовуються в електроустановках.
Заземлення та занулення електроустановок, їх захисна дія; найбільш допустимі величини опору, від чого вони залежать.
Заходи безпеки при роботі з електрифікованим інструментом, зварювальними та понижувальними трансформаторами, переносними світильниками тощо.
Вимоги безпечного застосування машин і механізмів у діючих електроустановках.
Порядок виконання робіт у діючих електроустановках: організаційні та технічні заходи, наряд-допуск до роботи, інструктаж, групи електробезпеки.
Вимоги до персоналу, який виконує роботи в діючих електроустановках.
Особа, відповідальна за стан електрогосподарства, її статус, кваліфікація, група електробезпеки, обов’язки та відповідальність.
ТЕМА 5. ГІГІЄНА ПРАЦІ. МЕДИЧНІ ОГЛЯДИ. ПРОФІЛАТИКА ПРОФЕСІЙНИХ ОТРУЄНЬ І ЗАХВОРЮВАНЬ
Поняття гігієни праці та медицини праці. Основні положення законодавчих актів, що стосуються створення безпечних умов праці та збереження здоров’я працюючих. Опрацювання, прийняття та скасування нормативно – правових актів – санітарних норм, правил, гігієнічних нормативів, регламентів тощо.
Шкідливі фактори виробничого середовища і трудового процесу, їх гігієнічна оцінка. Критерії і показники умов праці (Гігієнічна класифікація праці). Компетенція Держпраці щодо контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, організація та здійснення контролю за параметрами факторів виробничого середовища та трудового процесу.
Атестація робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці.
Заходи щодо поліпшення умов праці та виробничого середовища. Особливості гігієни праці . Особливості гігієни праці під час використання праці жінок та неповнолітніх. Санітарно-побутове забезпечення працівників.
Медичні огляди осіб, які працюють у важких та шкідливих умовах праці. Професійні захворювання (порядок розслідування, реєстрації та обліку профзахворювань, аналіз профзахворюваності, визначення придатності працівника до роботи). Основні принципи профілактики виникнення профзахворювань.
ТЕМА 6. НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ ПОТЕРПІЛИМ У РАЗІ НЕЩАСНОГО ВИПАДКУ
Стислі основи анатомії та фізіології людини.
Поняття першої допомоги. Основні принципи надання першої допомоги.
Перша допомога при кровотечі. Класифікація кровотечі. Основні види кровотечі, їх ознаки. Засоби зупинки кровотечі.
Способи реанімації підготовлення потерпілого до реанімації. Штучне дихання.
Непрямий (закритий) масаж серця. Перша допомога при потопленні.
Види електротравм. Безпечні методи звільнення потерпілого від дії електричного струму. Правила надання першої допомоги потерпілим від ураження електричним струмом.
Перша допомога при ударах. Струс головного мозку. Удари в області хребта. Синдром здавлювання. Перша допомога при вивихах і розтягненні зв’язок.
Перша допомога при отруєнні газами. Симптоми отруєнь. Вплив різних газів на організм людини і його наслідки.
Перша допомога при пораненнях. Визначення та класифікація ран. Види перев’язувального матеріалу. Типи пов’язок. Правила накладання пов’язок.
Перша допомога при переломах. Класифікація переломів. Правила накладання шин. Перша допомога при ушкодженні хребта та кісток тазу.
Опіки, їх класифікація. Перша допомога при хімічних та термічних опіках, при опіку очей. Перша допомога при тепловому та сонячному ударах.
Запобіжні заходи щодо інфікування СНІДом під час надання першої допомоги потерпілим при нещасних випадках.
ТЕМА 7. УПРАВЛІННЯ РОБОТАМИ З ПРОФІЛАКТИКИ ТА ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ АВАРІЙ.
Великі виробничі аварії, їх типи, причини та наслідки. Вплив техногенних чинників на екологічну безпеку та безпеку життя і здоров’я людей. Приклади великих техногенних аварій і катастроф та їх наслідки.
Законодавчі та інші нормативні акти світової спільноти та України щодо забезпечення контролю, управління та захисту від основних видів виробничих небезпечних чинників.
Роль місцевих органів виконавчої влади при вирішенні питань розміщення небезпечних промислових установок, у наданні допомоги підприємствам, проведенні інспекцій, ліквідації наслідків аварій, забезпеченні безпеки населення.
Планування заходів у разі надзвичайних ситуацій. Організація аварійних служб та формування планів їх роботи. Порядок дії систем аварійної сигналізації та зв’язку, призначення персоналу та визначення його обов’язків.
Складання та затвердження контрольних списків виробничих небезпечних чинників. Надання інформації громадськості.
ТЕМА 8. БЕЗПЕКА ПРАЦІ В ОРГАНАХ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ.
Особливості управління охороною праці в органах місцевого
самоврядування. Основні види небезпеки для працівників апарату Фастівської міської ради та її виконавчих органів. Людський фактор – основна причина травм у процесі трудової діяльності. Форми та методи профілактики травматизму.
Керуючий справами ( секретар) Л.О. Тхоржевська
виконавчого комітету Фастівської
міської ради
Додаток 5
до розпорядження
міського голови
№294 од від 24.09.2021
ПЕРЕЛІК
ПИТАНЬ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ВСТУПНОГО ІНСТРУКТАЖУ З ОХОРОНИ ПРАЦІ.
- Вступ.
- Загальні відомості, приміщення. Характерні особливості організації
трудового процесу, об’єкти підвищеної небезпеки.
- Загальні правила поведінки працюючих на території установи.
- Основні положення Закону України « Про охорону праці», Закону
України « Про службу в органах місцевого самоврядування», Кодексу
законів про працю й нормативних актів про охорону праці, вирішення
спірних питань між роботодавцем та працівником.
- Система управління охороною праці.
- Гігієна праці й виробнича санітарія.
- Розслідування й оформлення нещасних випадків і професійних
захворювань.
- Загальні вимоги електробезпеки.
- Пожежна безпека.
- Надання першої допомоги потерпілим при нещасних випадках.
Керуючий справами ( секретар) Л.О. Тхоржевська
виконавчого комітету Фастівської
міської ради