Про погодження Програми «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) у м. Фастові на 2020- 2025 роки»
- 23.12.2019
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
Р І Ш Е Н Н Я
м. Фастів
Від 09.12.2019 № 605
Про погодження
Програми «Партиципаторне
бюджетування (громадський бюджет)
у м. Фастові на 2020- 2025 роки»
Враховуючи попередній досвід реалізації громадського бюджету у місті Фастові та з метою впровадження іноваційних механізмів залучення громадськості до розподілу коштів міського бюджету, розвитку демократичного процессу обговорення громадою напрямків використання бюджетних коштів, керуючись вимогами п.1 ч.2 ст.52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет вирішив:
- Погодити проект Програми «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) у м.Фастів на 2020-2025 роки» (далі-проект Програми ), що додається.
- Подати на затвердження міської ради проект Програми «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) у м. Фастів на 2020-2025 роки».
- Контроль за виконання данного рішення покласти на міського голову.
Міський голова М.В.Нетяжук
Додаток 1
до виконавчого комітету ФМР
№ 605 від 09.12.2019
ПРОГРАМА
«Партиципаторне бюджетування
(громадський бюджет)
у місті Фастові на 2020-2025 роки»
м. Фастів
ЗМІСТ
стор.
1. Паспорт Програми | 3 |
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма | 3 |
3. Мета Програми | 4 |
4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, строки та етапи виконання Програми | 4 |
5. Перелік завдань і заходів Програми | 5 |
6. Обсяги та джерела фінансування Програми | 9 |
7. Контроль за ходом виконання Програми | 10 |
8. Очікувані результати виконання Програми | 10 |
- 1. Паспорт Програми
ПАСПОРТ
ПРОГРАМА «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет)
у місті Фастові на 2020-2025 роки»
1. | Ініціатор розроблення Програми | Виконавчий комітет Фастівської міської ради; депутати міської ради |
2. | Розробник Програми | Депутати міської ради;
Управління економіки та міжнародного співробітництва виконавчого комітету Фастівської міської ради |
3. | Відповідальні виконавці Програми | Робоча група з питань розробки основних положень та принципів громадського бюджету на території Фастівської міської ради; управління економіки та міжнародного співробітництва і фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради; структурні підрозділи виконавчого комітету Фастівської міської ради |
4. | Учасники Програми | Структурні підрозділи виконавчого комітету Фастівської міської ради, комунальні підприємства, громадські організації, об’єднання та інші, одержувачі бюджетних коштів, жителі міста Фастова |
5. | Термін реалізації Програми | 2020 – 2025 рік |
6. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього
|
Загальний обсяг громадського бюджету на території Фастівської міської ради на поточний та наступні бюджетні роки складатиме по 1500,0 тис. грн., але в залежності від дохідної частини міського бюджету може коригуватися по роках |
- Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
В сучасному громадянському суспільстві зросла соціальна активність людей та з’явились активісти, які мають бажання долучатись до вирішення проблем суспільства. Зокрема у людей, які постійно проживають у м. Фастів, виникають ідеї, як покращити своє місто чи вулицю.
В той же час чинне законодавство не дає чітких орієнтирів щодо залучення громадян до процесів місцевого управління та формування бюджету, хоча й пропонує деякі механізми, які можуть бути застосовані при залученні громадських активістів до процесів управління на місцях (громадські слухання, громадські ради, місцеві ініціативи). Разом з тим, на сьогодні має місце низький рівень довіри до всієї влади, у тому числі і до місцевої.
Таким чином, соціальна активність суспільства вимагає від Фастівської міської ради створення дієвих інструментів співпраці з власною громадою та долучення громадськості до вирішення місцевих проблем.
Найбільш вдалим світовим досвідом щодо технології залучення громадян до процесу вироблення та прийняття рішень є використання громадського бюджету на місцевому рівні, запровадженого в рамках Проекту «Партисипаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності і встановлення належного партнерства з органами влади» Міжнародною громадською організацією «Фундація українсько-польської співпраці ПАУСІ» за сприянням Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії DFATD.
Саме методологія партисипаторного бюджетування (від англ. participatory budgeting) як форма прямої демократії, що визначається як відкритий процес дискусії та прийняття рішень, в якому кожен мешканець міста має можливість подати власну пропозицію та шляхом голосування вирішити, у який спосіб витрачати частину місцевого бюджету є основою реалізації громадського бюджету на території Фастівської міської ради відповідно до Положення, у рамках цієї Програми.
Таким чином, затвердження Програми реалізації громадського бюджету на території Фастівської міської ради на 2020-2025 роки сприятиме залученню громадян до бюджетного процесу, запровадженню процесу демократичного обговорення та прийняття рішень, у якому звичайні люди вирішуватимуть, як розподілити частину бюджету міста та допоможе зміцнити довіру громадян до місцевої влади.
- Мета Програми
Метою Програми є створення та запровадження ефективної системи взаємодії влади та громадськості в бюджетному процесі для задоволення потреб мешканців міста Фастова.
- Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, строки та етапи виконання Програми
Вирішення проблеми здійснюється шляхом розроблення механізму взаємодії структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради та громадян в бюджетному процесі залучаючи населення до процесу прийняття рішень на місцевому рівні та розв’язуючи найбільш нагальні проблеми міста.
Виконання Програми розраховано на 2020-2025 роки і передбачає виконання відповідно до Положення про партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) на території Фастівської міської ради, завдань та заходів, визначених у розділі 5 цієї Програми.
- Перелік завдань і заходів Програми
Основними завданнями Програми є:
- Подання проєктів.
- Аналіз пропозицій.
- Визначення проєктів-переможців.
- Реалізація проєктів-переможців.
План заходів щодо реалізації завдань Програми
№
п/п |
Зміст заходів | Виконавці | Термін
виконання |
1 | 2 | 3 | 4 |
Завдання 1. Подання проектів | |||
1.1 | Інформаційна кампанія щодо ознайомлення жителів міста з основними принципами та можливостями громадського (учасницького) бюджетування, вимогами до подання проєктів та заохочення мешканців до подання пропозицій. | Робоча група з питань розробки основних положень та принципів громадського бюджету на території Фастівської міської ради (далі – Робоча група);
Управління економіки та міжнародного співробітництва виконавчого комітету Фастівської міської ради (далі – уповноважений робочий орган) |
Протягом строку дії Програми |
1.2 | Подання проєктів за формою згідно з додатком 1 до Положення:
– в паперовому вигляді за адресою: Київська область, м. Фастів, пл. Соборна, 1 або в електронному вигляді через рубрику «Громадський бюджет» на офіційному сайті міста Фастова |
Учасники | Щороку з 1 березня протягом 45 календарних днів |
1.3 | Створення переліку поданих проєктів | Уповноважений робочий орган | Протягом 5 робочих днів після закінчення терміну подання проєктів |
Завдання 2. Аналіз пропозицій | |||
2.1 | Перевірка повноти та правильності заповнення бланку пропозицій (проєкту) та передача до структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради, до повноважень яких відноситься реалізація проєктів відповідно до норм Положення | Уповноважений робочий орган | Протягом 5 робочих днів після закінчення створення переліку поданих проєктів |
2.2 | Розміщення проєктів (за винятком інформації про персональні дані та на розповсюдження якої автори не дали своєї згоди) на сайті Фастівської міської ради | Уповноважений робочий орган | Протягом 5 робочих днів після закінчення створення переліку поданих проєктів |
2.3 | Передача перевірених проєктів до структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради | Уповноважений робочий орган | Протягом 3 робочих днів після перевірки заповнення бланку-пропозицій
|
2.4 | Здійснення аналізу поданих проєктів за результатами яких заповнюється картка оцінки проєкту, які передаються до уповноваженого робочого органу | Робоча група
Структурні підрозділи виконавчого комітету Фастівської міської ради, до повноважень яких відноситься реалізація проєктів |
Протягом 30 календарних днів з дати отримання проєктів; у виключних випадках термін аналізу проєктів може бути продовжено до 40 календарних днів |
2.5 | Узагальнення карток-оцінки проєктів, створення переліків проєктів, які отримали негативну та позитивну оцінки | Уповноважений робочий орган | Протягом 5 робочих днів після отримання останнього бланку – аналізу пропозицій |
2.6 | Остаточне визначення проєктів, які допускаються до голосування. | Робоча група
|
Протягом 3 робочих днів після остаточного визначення проєктів, які допускаються до голосування |
2.7 | Розміщення на сайті Фастівської міської ради:
– перелік та власне проєкти, які допускаються до голосування.
|
Уповноважений робочий орган | Не пізніше 14 календарних днів до дня початку голосування |
Завдання 3. Визначення проектів-переможців | |||
3.1 | Визначення громадської думки шляхом голосування | Громадяни України, які зареєстровані та проживають на території міста Фастова | Протягом 30 календарних днів з 1 вересня, що передує плановому
|
3.2 | Підрахунок голосів | Робоча група
|
Протягом 20 робочих днів після закінчення голосування |
3.3 | Встановлення підсумків голосування та визначення проєктів-переможців, які будуть фінансуватися в рамках Програми | Робоча група
|
Протягом 10 робочих днів після закінчення голосування |
3.4 | Розміщення на сайті Фастівської міської ради результатів голосування | Уповноважений робочий орган | Протягом 3 робочих днів після підведення підсумків голосування |
Завдання 4. Реалізація проектів-переможців | |||
4.1 | Обов’язкове включення головними розпорядниками коштів до бюджетних запитів на відповідний бюджетний період проєктів-переможців, з врахуванням вимог Бюджетного кодексу України та інструкції з підготовки бюджетних запитів | Головні розпорядники коштів | Відповідно до вимог статей 35, 75 Бюджетного кодексу України |
4.2 | Включення бюджетного запиту із проєктом-переможцем до проєкту міського бюджету перед поданням його на розгляд виконавчому комітету Фастівської міської ради | Фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради | Відповідно до вимог статей 75, 76 Бюджетного кодексу України |
4.3 | У випадку відсутності встановлення підсумку голосування та визначення проєктів-переможців, які будуть фінансуватися в рамках Програми, передбачити у проєкті міського бюджету на наступний рік видатки за цією Програмою за фінансовим управлінням виконавчого комітету Фастівської міської ради, з подальшим розподілом видатків за результатами голосування за розпорядниками коштів до повноважень яких відноситься реалізація проектів та додержанням вимог пунктів 4.1-4.2 завдання 4. | Фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради | Відповідно до вимог статей 75 Бюджетного кодексу України |
4.4 | Виконання проєктів – переможців | Головні розпорядники коштів, розпорядники коштів, одержувачі коштів, автори проєктів – переможців | Протягом бюджетного року |
4.5 | Подання головними розпорядниками коштів звітів стосовно стадії виконання проєкту-переможця
|
Головні розпорядники коштів | Протягом бюджетного року |
4.6 | Офіційне подання головними розпорядниками коштів до Робочої групи річного звіту щодо виконання проєкту-переможця, із результативними показниками та показниками затрат, продукту, ефективності, якості, а також за можливістю фото виконаного об’єкту | Головні розпорядники коштів | Після виконання проєкту |
4.7 | Розміщення узагальнених квартальних та річних звітів головних розпорядників коштів на офіційному сайті Фастівської міської ради | Уповноважений робочий орган, Фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради | Щоквартально протягом 3 робочих днів після отримання звітів від головних розпорядників коштів |
- Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється відповідно до діючого законодавства за рахунок коштів міського бюджету за кодами класифікації видатків та визначається в рішенні «Про міський бюджет» на відповідний рік.
Головними розпорядниками коштів міського бюджету видатків на реалізацію Програми є управління та відділи виконавчого комітету Фастівської міської ради, до повноважень яких відноситься реалізація проєктів-переможців, визначених відповідно до Положення та цієї Програми, видатки якої погоджуються з фінансовим управлінням виконавчого комітету Фастівської міської ради.
№ | Напрями використання коштів | Прогнозний обсяг коштів, тис. грн | |||||
2020 р. | 2021 р. | 2022 р. | 2023 р. | 2024р. | 2025р. | ||
1. | Заходи з реалізації Програми (підготовка, супровід, інформаційна компанія щодо ознайомлення жителів міста з основними принципами та можливостями громадського (учасницького) бюджетування, організація та забезпечення процесу голосування за проєктами у пунктах голосування, тощо) | – | – | – | – | ||
Загальний та спеціальний фонд | |||||||
2 | Реалізація проєктів-переможців | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 |
Примітка: Щороку обсяг громадського бюджету в місті Фастові може коригуватися з розподілом 40%-30%-30% між великими, малими та освітянськими проєктами відповідно, з урахуванням норм Положення.
- Контроль за ходом виконання Програми
Контроль за виконанням Програми здійснюють Фастівська міська рада, виконавчий комітет Фастівської міської ради, Робоча група, постійна комісія міської ради з питань бюджету, економіки та фінансів.
Відповідальні виконавці у процесі виконання Програми забезпечують цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації проєктів-переможців громадського бюджету у межах визначених бюджетних призначень.
Головні розпорядники коштів в межах своїх повноважень здійснюють оцінку ефективності Програми, що передбачає заходи з моніторингу, аналізу та контролю за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів. Оцінка ефективності Програми здійснюється на підставі аналізу результативних показників, а також іншої інформації, що міститься у бюджетних запитах, кошторисах та звітах про виконання кошторисів.
- Очікувані результати виконання Програми
Основними результатами, яких планується досягти, є:
- створення ефективного механізму взаємодії структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради та громадян в бюджетному процесі;
- залучення населення до процесу прийняття рішень на місцевому рівні;
- формування довіри громадян до місцевої влади;
- підвищення відкритості діяльності органів місцевого самоврядування;
- підвищення рівня прозорості процесу прийняття рішень шляхом надання жителям міста Фастова можливості безпосереднього впливу на бюджетну політику;
- вирішення проблем, які найбільш хвилюють жителів міста Фастова.
№ п/п | Очікувані показники: | Одиниця виміру | 2020 р. | 2021 р. | 2022 р. | 2023 р. | 2024р. | 2025р. |
1 | Витрат | |||||||
1.1 | Заходи з реалізації Програми | тис. грн | – | – | – | – | ||
1.2 | Реалізація проектів-переможців | тис. грн | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 |
2 | Продукту | |||||||
2.1 | Кількість інформаційних заходів щодо ознайомлення жителів | одиниць | – | – | – | – | – | – |
2.2 | Проведення процедури голосування | одиниць | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
2.3 | Кількість реалізованих проєктів | одиниць | більше 1 |
більше 1 |
більше 1 |
більше 1 |
більше 1 |
більше 1 |
3 | Ефективності та якості | |||||||
3.1 | Відсоток виконання проектів – переможців | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
3.1 | Відсоток залучення жителів м. Фастів до участі в громадському бюджету | % | 25 | 28 | 30 | 35 | 40 | 50 |
Заступник міського голови з гуманітарних питань О.П. Давиденко