Комплексний план просторового розвитку – одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та документація із землеустрою
- 20.12.2024
З ухваленням Закону України від 17.06.2020 № 711-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель», який набрав чинності 24 липня 2021 року, територіальні громади отримали новий інструмент управління територією – комплексний план просторового розвитку території територіальної громади, що є одночасно і містобудівною документацією на місцевому рівні, і документацією із землеустрою, що визначає планувальну організацію, функціональне призначення території, основні принципи і напрями формування єдиної системи громадського обслуговування населення, дорожньої мережі, інженерно-транспортної інфраструктури, інженерної підготовки і благоустрою, цивільного захисту території та населення від небезпечних природних і техногенних процесів, охорони земель та інших компонентів навколишнього природного середовища, формування екомережі, охорони і збереження культурної спадщини та традиційного характеру середовища населених пунктів, а також послідовність реалізації рішень, у тому числі етапність освоєння території.
Що таке комплексний план просторового розвитку?
Комплексний план просторового розвитку – це сучасний інструмент планування, який поєднує функції:
- Містобудівної документації: визначає просторову організацію територій громади, регламентує будівництво, використання земель та зонування.
- Документації із землеустрою: встановлює правовий статус земель, їх цільове призначення, способи використання та умови охорони.
Відповідно до статті 16-1 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, комплексний план просторового розвитку територіальної громади включає планувальні рішення, спрямовані на перспективне використання всієї території громади. Цей документ розробляється на основі аналізу доступних ресурсів, якими володіє громада, і слугує інструментом для інтегрованого розвитку, дозволяючи вирішувати проблемні та конфліктні питання з дотриманням принципу балансу між державними, громадськими та приватними інтересами.
Комплексний план сприяє узгодженому прийняттю рішень, що стосуються цілісного просторового розвитку всіх населених пунктів громади як єдиної системи розселення, а також територій за їх межами. Він має такі переваги:
- Забезпечення сталого розвитку громади незалежно від змін у владі.
- Гармонізація економічного, соціального та екологічного аспектів розвитку громади.
- Урахування інтересів усіх зацікавлених сторін.
- Охорона навколишнього середовища.
- Розумне та ефективне використання бюджетних коштів.
Комплексне просторове планування є складовою ініціатив Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України. Створення комплексного плану просторового розвитку території громади є важливим заходом для досягнення її сталого розвитку.