Епідситуація у Фастівській громаді за 4 місяці 2023 року

  • 16.05.2023

В травні місяці 2023 р. на території Фастівської міської  громади в одному з населених пунктів зареєстровано спалах норовірусної інфекції  в побуті з кількістю постраждали  10 осіб , в тому числі 6  дітей. Із захворілих 10-ти осіб  легкий перебіг захворювання зафіксовано в 4-х, безсиптомний перебіг –  у одного.    Фахівцями-епідеміологами   Фастівської районної філії  ДУ «Київський ОЦ КПХ МОЗ»  при проведені  епідеміологічного розслідування  встановлено, що в святкуванні приймали участь17 осіб, в тому числі 8 дітей , які епідемічно пов’язані. 5 дітей  знаходилися на стаціонарному лікуванні  з гастроентероколітом норовірусної етіології середньої важкості , проліковані та виписані з лікарні. Станом на 15.05.2023 р.  4 дорослих та 1 дитина з безcимптомним перебігом та вірусоносійством ще знаходяться під наглядом лікарів . Вогнище інфекції локалізоване , продовжується комплекс протиепідемічних заходів.

Норовірусна інфекція – гостре висококонтагіозне інфекційне антропонозне захворювання, яке спричинює вірус Норуолк, яке характеризується розвитком гастроентериту та дегідратації.   Інкубаційний період найчастіше від 6 до 48 годин. Збудник добре переносить перепади температур, живе на поверхнях близько місяця. Вологе прибирання із звичайними миючими та спиртовмісними засобами не забезпечує знищення вірусу. Вірус стійкий до висихання , заморожування, нагрівання до 60*С . Поте ці віруси швидко гинуть  під час кип’ятіння та під час обробки хлорвмісними дезінфікуючими засобами.   Основний механізм передачі – фекально-оральний, який реалізується контактно-побутовим (через немиті руки, предмети побуту, посуд тощо), харчовим (при вживанні немитих овочів або фруктів, також найбільш небезпечними є морепродукти та інші продукти при недостатній термічній обробці) і значно рідшим водним шляхами передачі інфекції.  Не виключається і аерозольний шлях передачі.

До зараження більш схильні маленькі діти, вагітні жінки  та люди похилого віку. Інфекція передається від хворої людини з гострими ознаками норовірусу, а у 10-13% людей  хвороба має  безсимптомний перебіг, супроводжується тривалим  вірусоносійством. Після одужання у пацієнта виділення вірусу триває більше місяця.  Після перенесеної хвороби  імунітет  має тимчасовий характер і не виключає повторного зараження.  Гостра кишкова інфекція швидко поширюється в багатолюдних місцях та в організованих колективах.   Основні симптоми норовірусу  –  нудота і часта блювота; кашель, першіння, нежить; висока температура тіла, біль у м’язах, головний біль, ломота в тілі,  метеоризм, біль у животі, діарея , зневоднення організму . Щоб уникнути норовірусної інфекції потрібно вживати воду  та напої гарантованої якості, дотримуватися правил особистої гігієни,  споживати епідемічно безпечну їжу (ретельно вимитих овочів і фруктів, термічно оброблених продуктів харчування), суворо дотримуватися протиепідемічного режиму в організованих дитячих колективах, установах, тощо.

Епідситуація  з інфекційної захворюваності на території Фастівської МГ та  18 населених пунктів Фастівської  громади є нестабільною, а по деяким інфекціям – напруженою.   Захворюваність на кишкові інфекції за 4 місяці 2023 року у порівнянні з аналогічним періодом минулого року виросла 4,2 рази.  Питома вага дітей до 17-ти років серед захворілих на гастроентероколіти складає  76,4% . Епідемічний процес характеризувався спорадичністю, в організованих колективах випадків захворювань на кишкові інфекції не зареєстровано . Основні причини, що зумовили захворювання на кишкові інфекції – недотримання особистої гігієни в побуті. У вогнищах організовано та  проведено протиепідемічні заходи, повторних випадків не зареєстровано.

Захворюваність на вірусні гепатити  за  4 місяці 2023 року збільшилася в 1,6 рази в порівняні з аналогічним періодом 2022 року за рахунок хронічних гепатитів  «В» і «С», що свідчить про пізнє звернення пацієнтів  та діагностування у них тяжкої хвороби, наслідком якої може бути цироз та рак печінки.  Випадків гострого  вірусного гепатиту «А» , «В», «С» не зареєстровано.  У вогнищах серед контактних декретованих осіб не виявлено, проведені протиепідемічні та профілактичні заходи.

Епідемічна ситуація щодо захворюваності на туберкульоз  залишається  нестабільною : за 4 місяці зареєстровано на 9 випадків   більше захворілих на туберкульоз  органів дихання в порівняні з минулим  2022 роком; на бацилярний  туберкульоз– зареєстровано на 2 випадки більше; кількість зареєстрованих хворих з деструктивними формами туберкульозу за 4 місяці 2023 року – 1 випадок . Серед декретованої групи населення зареєстровано 2 випадки захворювання на туберкульоз без бактеріовиділення, (жителі міста Фастова , працівники освітніх закладів).Протягом  4 місяців 2023 року  захворювання серед дітей не реєструвалося.  Загальна кількість осіб, які контактували з хворими на туберкульоз становить 16 осіб,  в т. ч. 5 дітей віком  до 16 років, із них охоплено хіміопрофілактикою 18 осіб  (100 %), в т. ч. діти на 100%.   За  4 місяці 2023 року   та аналогічний період 2022 року померлих від усіх форм  туберкульозу не зареєстровано.

На диспансерному обліку знаходяться 50 хворих з активним туберкульозом, в т.ч. 9 ВІЛ-асоційований. Усім хворим забезпечено доступ до системи добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію (тестування на наявність антитіл до ВІЛ-хворих на туберкульоз та обстеження ВІЛ-інфікованих осіб на туберкульоз проводиться в Київському обласному протитуберкульозному диспансері).

У всіх вогнищах туберкульозу проведено епідеміологічні розслідування , комплекс протиепідемічних заходів, заключна дезінфекція та роз’яснювальна робота.

Протягом 4 місяців 2023 року на Хв.Лайма захворіла 1 особа (жителька м.Фастів) ,за  аналогічний період 2022 року випадків не  зареєстровано.

На території Фастівської громади зареєстровано 12  ензоотичних територій з іксодових кліщових бореліозів (м.Фастів, смт.Борова, с. Бортники, с.Велика Снітинка, с.Веприк, с.Вишняки, с.Клехівка, с.Мала Снітинка, с.Млинок, с Мотовилівка, с.Оленівка,  с.Дорогинка). Хвороба Лайма (бореліоз, кліщовий менінгополіневрит) – це природно-осередкова інфекційна хвороба, що передається людині під час укусу кліща. Джерелом збудника інфекції є багато видів диких тварин, птахів та гризунів. Хвороба може проявлятися ураженням центральної нервової системи (ознаки менінгіту, енцифаліту, редикулоневриту, мієліту або симптоматикою ураження серця). Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини коли вона торкається гілок дерев, кущів. Йдучи у місця де можуть бути кліщі одягніться у світлий одяг з довгими рукавами який щільно прилягає до тіла тоді легше буде помітити кліщів. При укусі кліща  терміново звертайтеся до лікаря.

Також звертаємо увагу  на негативний прогноз щодо захворюваності на кір та дифтерію  в кінці 2023-2024 роках в зв’язку з недостатнім охопленням профілактичними щепленнями дітей  проти кору , краснухи, епідпаротиту, а також дорослих, не щеплених проти дифтерії та правця. Щоб уберегтися від вищезазначених хвороб не треба нехтувати профілактичними щепленнями. Зверніться до сімейного лікаря, перевірте чи ви вакциновані і захищені від інфекційних хвороб, що керовані засобами імунопрофілактики.

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ