Чи варто продавати ділянку, на якій розташовувався знищений будинок, до моменту отримання компенсації?
- 13.11.2024
Ні. Продаж земельної ділянки у цьому випадку буде передчасним кроком, який може унеможливити отримання компенсації в межах електронної публічної послуги «єВідновлення».
Чому?
Справа в тому, що земля і житло — є цілісними об’єктами для випадків відчуження майна, тобто ділянку, на якій розташована житлова нерухомість, можна продати/подарувати тільки разом із будинком, який був на ній споруджений, і навпаки: будинок можна продати лише разом із ділянкою. Навіть якщо оселю було знищено фізично, вона продовжує своє юридичне «існування» до моменту проведення державної реєстрації припинення права власності на неї.
Припинення права власності на знищений об’єкт нерухомості — є однією з обов’язкових умов для отримання відшкодування в межах національного компенсаційного механізму.
Нагадаємо: господар зруйнованої оселі має здійснити дії щодо державної реєстрації припинення права власності ПІСЛЯ затвердження уповноваженим органом відповідного рішення «компенсаційної» комісії і ДО дати нотаріального посвідчення договору про придбання житла з використанням житлового сертифіката, або ж ДО моменту проведення виплати коштів на будівництво.
Тож, якщо власник знищеної під час війни оселі хоче скористатися електронною публічною послугою «єВідновлення», але вирішив продати ділянку, на якій вона розташовувалася, слід врахувати, що проведення такої юридичної операції може унеможливити отримання компенсації.
Рекомендують продавати землю під зруйнованим житлом вже після отримання рішення про надання компенсації і припинення права власності на знищену нерухомість!
Пам’ятайте: перед припиненням права власності на зруйнований будинок слід з’ясувати чи була земельна ділянка, на якій він розташовувався, належним чином оформлена. Якщо право власності на земельну ділянку свого часу було оформлено і це підтверджується даними з електронних інформаційних систем — Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або Державного земельного кадастру України, або паперовими документами (державним актом на право приватної власності на землю, договорами купівлі-продажу, дарування, міни, рішенням суду, свідоцтвом про право на спадщину тощо), то після державної реєстрації припинення права на зруйнований будинок, така ділянка залишиться у власності її господаря.
Якщо ж постраждалий хоче отримати альтернативний житловому сертифікату вид компенсації — кошти на відбудову, то будувати нову оселю можна на земельній ділянці, на якій розташовувався знищений приватний будинок, і яка належала його власнику, або ж на іншій ділянці, якою володіє отримувач компенсації на праві власності чи постійного користування та яка призначена для житлової забудови.
Наразі законодавство, яке регулює компенсаційні процедури, не містить застережень щодо необхідності проведення відбудови на тій же ділянці, на якій знаходився зруйнований будинок.
Скажімо, у разі, якщо отримувач компенсації не планує будувати нову оселю на місці зруйнованого будинку і має у власності іншу ділянку або ж планує придбати землю під забудову в іншому відносно безпечному регіоні України: тоді він має припинити право власності на знищений об’єкт, отримати право на виконання будівельних робіт і після цього вже очікувати на зарахування першого траншу коштів (50% від суми компенсації) на картку єВідновлення.
Врахуйте: придбати нову земельну ділянку за компенсацію у вигляді грошей на будівництво не можна!