Зміни в системі встановлення інвалідності з 1 січня 2025 року
- 25.12.2024
Верховна Рада України прийняла Закон №12178, який передбачає ліквідацію МСЕК 31.12.2024 року та впровадження моделі оцінювання повсякденного функціонування особи, яке будуть проводити експертні команди лікарів-практиків визначених закладів охорони здоров’я. Це надкластерні, кластерні та деякі загальні заклади охорони здоров’я.
Зокрема з 1 січня 2025 року саме експертні команди будуть встановлювати інвалідність дорослим, замість МСЕК. Законом вносяться зміни, що дозволяють запровадити систему, яка не лише визначає статус інвалідності, але насамперед орієнтована на реабілітацію та повернення людини до активного суспільного життя.
Про це під час понеділкової апаратної наради розповіла Наталія РОМАНЧУК, медична директорка з амбулаторно-поліклінічної допомоги Фастівської БЛІЛ
Постанова КМУ від 15.11.2024 року №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» затверджує:
– положення про ЕК з ОПФО;
– порядок проведення оцінювання;
– критерії направлення на проведення ОПФО;
– порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання ОПФ.
У Київській області визначено та затверджено розпорядженням КОВА від 10.12.2024 року №1890, а також буде затверджено МОЗ – 16 закладів 03, де створені ЕК з ОПФО. У Фастівському районі експертні команди з ОПФО створюються у Фастівській БЛІЛ. Наказом по Фастівській БЛІЛ створено 2 загально-хірургічні команди.
Протягом минулого тижня Фастівська МСЕК передала Фастівській БЛІЛ 295 справ, які вже не будуть розглянуті у 2024 році. У суботу відбулося сортування справ за профілями за основним діагнозом:
112 справ – травматологічного профілю;
78 справ – загально-хірургічного;
67 справ – онкологічного;
25 справ – кардіоневрологічного;
6 справ – фтизіопульмонологічного;
2 справи – офтальмологічного;
1 справа – гематологічного;
4 справи – будуть повернуті ЛКК ЗОЗ, які направляли ці справи на МСЕК, через некомплектність справ.
Протягом кількох днів справи, які не відповідають профілю зазначених експертних команд будуть передані в інші найближчі ЗОЗ, де створені відповідні команди. Це може бути: Київська обласна клінічна лікарня, Київський обласний спеціалізований медичний центр м. Боярка, Білоцерківські міські лікарні №1,2 та 4, Васильківська БЛІЛ.
До 31.12.2024 року потрібно оцифрувати всі форми 088/0, які залишаються на розгляд наших експертних команд в електронній системі.
За новою системою на оцінювання направляє лікуючий лікар без участі ЛКК, а також голова ВЛК. ЛКК не скасовуються, вони будуть продовжувати працювати в ЗОЗ для проведення експертизи тимчасової непрацездатності після 30 днів, видавати необхідні довідки, консультувати лікарів по питанням ОПФО, а також розглядати звернення громадян у разі якщо питання не може бути вирішено на рівні лікуючого лікаря.
Після оцифровування справ, адміністратор команд буде сповіщати пацієнта про дату, час та місце розгляду його справи та проведення оцінювання повсякденного функціонування.
Після проведення оцінювання кожен лікар команди має підписати рішення своїм електронним підписом. Витяг з рішення можна буде сформувати у паперовому вигляді, або відправити на імейл, лікуючому лікарю в системі та частину даних автоматично буде передано до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
Контролювати весь процес оцінювання в IT системі буде Центр оцінювання МОЗ України.
Що не зміниться з 1 січня 2025 року:
1) Не зміняться існуючі пільги, пенсії, виплати, для людей які раніше отримали статус інвалідності законним шляхом. Вони продовжать отримувати свої виплати.
2) Не потрібно проходити оцінювання раніше, ніж це було передбачено попереднім рішенням МСЕК. Усі попередні документи діють до встановленого строку і продовжені до 30.06.2025 року.
3) Безстроковий статус інвалідності залишається дійсним і не потребує проходження оцінювання, крім деякий випадків(оцінювання по погіршенню стану пацієнта або за рішенням суду).