Вимоги до встановлення огорожі на присадибній земельній ділянці
- 15.11.2024
Встановлення огорож в Україні регулюється низкою нормативно-правових актів.
Враховуючи вимоги чинних державних будівельних норм (ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій», ДБН В.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій») та Земельного Кодексу України, ЗУ «Про благоустрій населених пунктів», рішенням Фастівської міської ради від 01.03.2021 року №39-VII-VIII «Про затвердження Правил благоустрою на території населених пунктів Фастівської міської територіальної громади» затверджені правила, що діють на території Фастівської територіальної громади, зокрема розділом XII прийняті планувальні вимоги до встановлення огорож.
Дозвіл на встановлення огорожі:
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 406 затверджено Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.
Відповідно до п.6 даного Переліку зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів, а також свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас, ґанків – щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків не потребує оформлення дозвільних документів на будівництво.
Вимоги до встановлення огорожі:
- Благоустрій присадибної ділянки проводиться її власником або користувачем цієї ділянки.
- Огорожі повинні встановлюватися по межі земельних ділянок, визначених документами на власність земельної ділянки або землекористування.
- Власник земельної ділянки, землекористувач має право вимагати від власника суміжної земельної ділянки сприяння у встановленні спільних меж, а також встановлення або відновлення межових знаків (річки, струмки, канали, лісосмуги, рослинні смуги, дерева, стежки, рівчаки, стіни, паркани, огорожа, шляхові споруди, бетонні або металеві стовпи, плити, моноліти, камені, інші споруди і рубежі), у разі якщо вони відсутні, зникли, перемістилися або стали невиразними. У разі відсутності згоди власника суміжної земельної ділянки встановлення спільних меж здійснюється за рішенням суду.
- Власники сусідніх земельних ділянок можуть користуватися межовими спорудами спільно за домовленістю між ними. Витрати на утримання споруди в належному стані сусіди несуть у рівних частинах. До того часу, поки один із сусідів зацікавлений у подальшому існуванні спільної межової споруди, вона не може бути ліквідована або змінена без його згоди.
- Встановлення огорожі між суміжними земельними ділянками окремих власників (землекористувачів), конструкція якої передбачає часткове втручання на суміжну земельну ділянку, можливе при умові згоди власника суміжної земельної ділянки.
- У випадку відсутності згоди власника суміжної земельної ділянки огорожа встановлюється у межах власного (орендованого) землекористування.
- Висота огороджень має бути не більше ніж 2,0 м на межі сусідніх земельних ділянок та не більше ніж 2,5 м на межі з вулицею для забезпечення нормативної інсоляції та провітрювання суміжних територій.
- Огорожа зі сторони вулиці, провулку може бути суцільною.
Заборонено:
- встановлювати огорожі навколо багатоквартирних житлових будинків;
- влаштування огорожабо інших конструкцій у прибережних захисних смугах, що перешкоджають доступу громадян до берегів річок, водойм та островів, крім випадків, передбачених законом.
Огорожі підлягають демонтажу, якщо:
- розміщуються з відхиленням від меж земельної ділянки, яка надана у власність або ж користування;
- розміщенні з порушенням державних будівельних, санітарних та протипожежних норм і правил;
- встановленні з захопленням земель загального користування з істотним порушенням червоних ліній вулиць та провулків;
- встановленні на мережах підземних комунікацій води, газу, електрики та зв’язку;
- розміщені на ливневідвідних канавах (траншеях) та створюють перешкоду у відведенні поверхневих і стічних вод.
Рекомендуємо дотримуватись чинних будівельних та санітарних норм, правил добросусідства при використанні земельних ділянок, Правил благоустрою на території населених пунктів Фастівської міської територіальної громади.