Про cхвалення проєкту цільової Програми «Профілактика раку шийки матки шляхом вакцинації дівчат віком 9-12 років проти вірусу папіломи людини на 2025-2027 роки»
- 15.11.2024
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Київської області
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
Р І Ш Е Н Н Я
Від______________ № _______
Про cхвалення проєкту цільової Програми
«Профілактика раку шийки матки шляхом
вакцинації дівчат віком 9-12 років проти
вірусу папіломи людини на 2025-2027 роки»
З метою реалізації в Фастівській міській територіальній громаді державної політики у сфері охорони здоров’я, запровадження превентивних заходів у боротьбі з онкопатологіями та зменшення рівня захворюваності на рак шийки матки, відповідно до пп.1 п. а ст.27, пп.2 п. б ст.32, пп.1 п.2 ст.52 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” , виконавчий комітет вирішив :
1. Схвалити проєкт цільової Програми «Профілактика раку шийки матки шляхом вакцинації дівчат віком 9-12 років проти вірусу папіломи людини на 2025-2027 роки» (додається).
- Доручити відділу з питань охорони здоров’я виконавчого комітету Фастівської міської ради винести на розгляд Фастівської міської ради питання затвердження цільової Програми «Профілактика раку шийки матки шляхом вакцинації дівчат віком 9-12 років проти вірусу папіломи людини на 2025-2027 роки».
- Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, з гуманітарних питань.
Міський голова | Михайло НЕТЯЖУК |
Додаток
до рішення виконавчого комітету
№ ____________
«_______»_______________ 2024року
ЦІЛЬОВА ПРОГРАМА
«ПРОФІЛАКТИКА РАКУ ШИЙКИ МАТКИ ШЛЯХОМ ВАКЦИНАЦІЇ ДІВЧАТ
ВІКОМ 9-12 РОКІВ ПРОТИ ВІРУСУ ПАПІЛОМИ ЛЮДИНИ НА 2025-2027 РОКИ»
м. Фастів
2024 рік
Паспорт
цільової Програми «Профілактика раку шийки матки шляхом вакцинації дівчат віком 9-12 років проти вірусу папіломи людини на 2025-2027 роки»
1 | Ініціатор розроблення Програми | Виконавчий комітет Фастівської міської ради |
2 | Розробник Програми | Відділ з питань охорони здоров’я виконавчого комітету Фастівської міської ради |
3 | Відповідальні виконавці Програми | Виконавчий комітет Фастівської міської ради
Відділ з питань охорони здоров’я виконавчого комітету Фастівської міської ради Заклади охорони здоров’я, що здійснюють свою діяльність на території Фастівської міської територіальної громади Громадські організації, які співпрацюють у сфері охорони здоров’я |
4 | Термін реалізації Програми | 2025-2027 роки |
5 | Джерела фінансування Програми | Кошти бюджету Фастівської міської територіальної громади, кошти обласного та державного бюджетів, власні кошти комунальних некомерційних підприємств, інші джерела, не заборонені законодавством |
6 | Загальний орієнтовний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми
|
У межах затверджених бюджетних призначень |
ВИЗНАЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ЇЇ ВИРІШЕННЯ
Цілі ООН щодо сталого розвитку (ЦСР) визнають важливу роль у глобальному розвитку розширення можливостей жінок, гендерної рівності та рівних прав на здоров’я та освіту. Для досягнення ЦСР №5 “Забезпечення гендерної рівності, розширення прав і можливостей усіх дівчаток і жінок”, жінки та дівчата повинні мати можливість отримувати доступ до якісних послуг, що відповідають їхнім потребам у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я.
Основним чинником, що системно негативно впливає на стан репродуктивного та статевого здоров’я жіночого населення громади,залишається зростання захворюваності на рак шийки матки. Ця недуга є однією з основних причин смертності в репродуктивному віці серед жінок.
Рак шийки матки (РШМ) – є четвертим за поширеністю раком серед жінок у всьому світі та другим найпоширенішим раком у жінок, які живуть у менш розвинених регіонах. За прогнозами ВООЗ, в 2030 році при збереженні нинішнього тренду рівень смертності від раку шийки матки може зрости на 66% (443 000 смертей на рік).
В Україні рак шийки матки є одним з найпоширеніших онкологічних захворювань серед жінок працездатного віку (5 жінок помирає щодня, 15% не проживуть одного року після встановлення діагнозу). За даними Національного канцер-реєстру, у 2023 році в Україні виявили 3004 випадок раку шийки матки.
За 2023 рік у Київській області діагноз «рак шийки матки» був встановлений 167 жінкам, кількість зареєстрованих смертей від цього захворювання – 49. Крім того, 18,3% жінок, у яких було виявлено рак шийки матки у 2022 році, не прожили 1 року з моменту встановлення діагнозу.
Рак шийки матки є захворюванням, яке можна попередити
Причиною раку шийки матки є вірус папіломи людини (ВПЛ) – інфекція, що передається статевим шляхом. Понад 70% випадків раку шийки матки спричиняються двома різновидами вірусу папіломи людини – 16 та 18 типами.
Вакцина захищає від інфікування найбільш небезпечними типами вірусу папіломи людини (6, 11, 16, 18), завдяки чому попереджує виникнення пов’язаних з цими вірусами онкологічних захворювань та є на теперішній час найбільш ефективним засобом профілактики цього захворювання.
Підраховано, що оцінюваний довготерміновий ефект від вакцинацій проти ВПЛ за 15-20 років призведе до зменшення смертності від РШМ майже на 70% (при умові вакцинації мінімум 70-80% дівчаток). Крім того, додатковий економічний ефект від вакцинації для системи охорони здоров’я полягає в зменшенні кількості біопсій та інших інвазивних процедур для підтвердження аномальних результатів мазків.
Вакцина від вірусу папіломи людини зареєстрована більш ніж у 100 країнах світу, у 20 країнах (у т.ч. США) – включена до національних календарів щеплень.
Вакцинація дівчаток віком 9-14 років – один з основних профілактичних заходів в боротьбі з раком шийки матки.
Рутинна імунізація проти ВПЛ рекомендована для дівчаток віком 9-14 років. Ця вакцинація також рекомендована для дівчаток віком від 15 до 18 років, які не були вакциновані в минулому або мають завершити курс вакцинації. Ідеальним є проведення вакцинації до початку статевого життя, оскільки потенційний ефект від вакцини зменшується із зростанням кількості статевих партнерів.
МЕТА ПРОГРАМИ
Зміцнення репродуктивного здоров’я жіночого населення громади як важливої складової загального здоров’я, вплив на демографічну ситуацію, запровадження превентивних заходів у боротьбі з онкопатологіями та зменшення рівня захворюваності на рак шийки матки.
ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ
- Формування регіональної політики щодо збереження репродуктивного здоров’я жіночого населення та профілактики раку шийки матки;
- Збереження репродуктивного здоров’я жіночого населення громади;
- Створення популяційного імунітету жіночого населення громади, шляхом профілактичних щеплень проти ВПЛ для запобігання виникнення раку шийки матки;
- Зниження рівня захворюваності жінок на рак шийки матки.
ЗАХОДИ ПРОГРАМИ
- Впровадження профілактичної вакцинації дівчаток віком 9-12 років:
– здійснити закупівлю 1500 доз вакцин проти вірусу папіломи людини («Церварікс», «Гардасил»);
– охопити вакцинацією, в рамках Програми, орієнтовно 1511 дівчаток (9 років – 391,10 років – 364,11 років – 356, 12 років – 400), які проживають на території громади:.
- Проведення інформаційної кампанії щодо важливості профілактики та раннього виявлення раку шийки матки:
- трансляція відео роликів соціального характеру;
- створення та поширення в громадських місцях друкованих інформаційних матеріалів: буклетів, листівок, плакатів;
- розміщення тематичних статей в місцевих ЗМІ;
- Проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед батьків/опікунів дівчаток віком 9-12 років про важливість вакцинації проти вірусу папіломи людини як дієвого засобу попередження раку шийки матки.
ШЛЯХИ ТА ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
Для досягнення мети Програми визначені такі пріоритетні напрями реалізації:
У соціально-економічній сфері:
- Забезпечення медико-соціальної підтримки жіночого населення;
- Охорона здоров’я соціально незахищених груп жіночого населення.
В освітній сфері:
- Проведення освітніх та просвітницьких заходів з питань охорони здоров’я, які пропагують зміцнення репродуктивного здоров’я жіночого населення та профілактику онкологічних захворювань, насамперед – раку шийки матки.
У медичній сфері:
- Забезпечення посилення профілактичної спрямованості медичних послуг з репродуктивного здоров’я, профілактики та раннього виявлення раку шийки матки;
- Упровадження стратегії, орієнтованої на надання медичних послуг з репродуктивного здоров’я лікарями загальної практики сімейної медицини;
- Забезпечення якості та доступності медичної допомоги у сфері репродуктивного здоров’я жіночого населення;
- Забезпечення поліпшення якості надання медичних послуг сільському жіночому населенню;
- Розробка та впровадження новітніх технологій і практик у сфері репродуктивного здоров’я на основі науково-доказової медицини;
- Забезпечення жіночого населення вакцинами проти вірусу папіломи людини.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
Ухвалення Програми з відповідним фінансуванням засвідчить послідовність зусиль місцевої влади на шляху виконання заходів, спрямованих на боротьбу з раком шийки матки, і матиме такі результати:
- Покращення комплексної профілактики онкологічних захворювань;
- Збереження репродуктивного та статевого здоров’я населення громади;
- Підвищення демографічної ситуації;
- Зниження рівня захворюваності на рак шийки матки серед жіночого населення в громаді (при умові вакцинації мінімум 70-80% дівчаток, довготерміновий ефект від вакцинацій проти ВПЛ за 15-20 років призведе до зменшення смертності від РШМ майже на 70%);
- Зниження рівня первинної інвалідності, зумовленої онкопатологією серед жіночого населення працездатного віку;
- Зниження рівня загальної смертності від раку шийки матки;
- Підвищення рівня імунізації населення;
- Підвищення середньої тривалості та якості життя населення громади.
ФІНАНСУВАННЯ ПРОГРАМИ
Фінансування заходів Програми здійснюватиметься:
- За кошти місцевого бюджету в межах наявних фінансових ресурсів;
- З інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
ТЕРМІН РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
Виконання Програми передбачається здійснити упродовж 2025-2027років.
ОРГАНІЗАЦІЯ ВИКОНАННЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ХОДОМ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Контроль за виконанням заходів, завдань та досягненням очікуваних результатів Програми здійснюється постійною профільною комісією міської ради, заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, з гуманітарних питань, виконавчим комітетом Фастівської міської ради та відділом з питань охорони здоров’я виконавчого комітету Фастівської міської ради.
ПЕРЕЛІК ЗАХОДІВ ПРОГРАМИ «ПРОФІЛАКТИКИ РАКУ ШИЙКИ МАТКИ ШЛЯХОМ ВАКЦИНАЦІЇ ДІВЧАТ ВІКОМ 9-12 РОКІВ НА 2025-2027 РОКИ»
№ | Напрям
діяльності |
Заходи | Терміни виконання | Виконавці | Джерело фінансування | Обсяги фінансування | Очікувані результати |
1 | Вакцинація проти вірусу папіломи людини | Закупівля вакцини проти вірусу папіломи людини для вакцинації дівчаток віком 9-12 років | 2025 -2027 роки | КНП ФМР «Фастівський міський ЦПМСД» | Кошти місцевого бюджету,
інші джерела, не заборонені чинним законодавством |
в межах бюджетних призначень | Зниження рівня захворюваності на рак шийки матки. Створення популяційного імунітету жіночого населення громади |
2 | Впровадження інформаційних кампаній щодо важливості профілактики та раннього виявлення раку шийки матки (з акцентом на важливість вакцинації проти вірусу папіломи людини) | Виготовлення інформаційних матеріалів (буклети, брошури, соціальні відео та аудіо ролики тощо), проведення інформаційних зустрічей з жінками громади, підвищення професійності лікарів первинного рівня надання медичної допомоги та інша діяльність, спрямована на підвищення обізнаності загального населення щодо важливості раннього виявлення та профілактики раку шийки матки | 2025 -2027 роки | КНП ФМР «Фастівський міський ЦПМСД», КНП ФМР «Фастівська БЛІЛ», Фастівська районна філія ДУ «КОЦКПХ МОЗ»,
НГО, ГО |
Кошти місцевого бюджету,
інші джерела, не заборонені чинним законодавством |
в межах бюджетних призначень | Підвищення обізнаності загального населення щодо важливості раннього виявлення та профілактики раку шийки матки, в тому числі важливості вакцинації проти вірусу папіломи людини |
Керуючий справами(секретар) виконавчого
комітету Фастівської міської ради Леся ТХОРЖЕВСЬКА