Попередження виникнення земельних спорів: спільна межа і межові знаки
- 20.09.2024
Конституцією України визначено, що право власності є непорушним.
Відповідно до загальних норм цивільного законодавства власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Поряд з тим, усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав, при здійсненні яких кожен власник зобов’язаний додержуватися моральних засад суспільства та не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршуючи екологічну ситуацію та природні якості землі.
Власники земельних ділянок та землекористувачі зобов’язані дотримуватись меж земельних ділянок. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою.
Статтею 106 Земельного кодексу України визначено, що спосіб закріплення спільних меж між земельними ділянками визначається за згодою власників таких земельних ділянок. Витрати на встановлення спільних меж несуть власники земельних ділянок у рівних частинах, якщо інше не встановлено угодою між ними. Власник земельної ділянки, землекористувач має право вимагати від власника суміжної земельної ділянки сприяння у встановленні спільних меж, а також встановлення або відновлення межових знаків, у разі якщо вони відсутні, зникли, перемістилися або стали невиразними. У разі відсутності згоди власника суміжної земельної ділянки встановлення спільних меж здійснюється за рішенням суду.
Додатково повідомляємо, що знищення межових знаків меж землекористувань тягне за собою накладення штрафу від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 56 КУ Про адміністративні порушення).