Тепловий удар: як уникнути перегріву під час сильної спеки
- 12.07.2024
Синоптики зазначають, що цими днями Україна є найспекотнішою країною Європи. А тому зараз важливо особливо уважно ставитися до власного здоров’я, а також – до здоров’я найвразливіших близьких: дітей, підлітків, людей літнього віку. Вони найчастіше потерпають від екстремальної спеки.
Якщо людина довго перебуває під впливом прямих сонячних променів або у теплому приміщенні, у неї може розвинутися небезпечний стан – тепловий удар. Він виникає внаслідок перегрівання тіла та порушення теплового балансу. Цей стан вимагає невідкладної допомоги лікарів.
Коли варто запідозрити тепловий удар?
Якщо ви піддавалися впливу екстремальних температур, наприклад, займалися спортом чи працювали на вулиці у спеку, а тепер почуваєтеся зле, то такі симптоми можуть свідчити про те, що ви маєте тепловий удар:
- сплутаність свідомості, дезорієнтація,
- нудота і блювання,
- сильний головний біль,
- прискорене серцебиття,
- утруднене дихання,
- почервоніння шкіри, суха і гаряча на дотик шкіра,
- короткочасна втрата свідомості,
- підвищення температури тіла,
- втома.
- Як уникнути теплового удару?
- Уникайте надмірної спеки. Найспекотніші години (з 10 до 16 години) проводьте у тіні або в приміщені, уникайте прямих сонячних променів.
- Охолоджуйте приміщення. Щоби зберегти електроенергію, не використовуйте кондиціонери. Відкривайте на ніч вікна, а вдень – навпаки закривайте. Можна повісити на вікна світловідбивну плівку.
- Охолоджуйте тіло. Якомога частіше приймайте прохолодний душ або обтирайтеся прохолодною водою
- Пийте багато рідини. Регулярно пийте воду або інші напої без цукру та кофеїну, навіть якщо не відчуваєте спраги.
- Носіть легкий одяг. Обирайте світлий, просторий одяг з натуральних тканин.
- Уникайте фізичних навантажень в спеку. Обмежте фізичну активність в найбільш спекотні години дня.
- Приділяйте увагу знакам теплового стресу. Слідкуйте за своїм самопочуттям та самопочуттям близьких. Якщо знаєте самотніх людей, не забудьте спитати про їхнє здоров’я.
- Не залишайте дітей і тварин у закритих автомобілях навіть з увімкненим кондиціонером! Це може бути небезпечним для їхнього життя!
Що робити, якщо тепловий удар стався?
Якщо ви підозрюєте тепловий удар у себе чи близьких, зателефонуйте за номером 103 – диспетчер допоможе вам сконтактувати з лікарем та за потреби надішле бригаду екстреної медичної допомоги.
- Перейдіть або перенесіть постраждалого у затінене прохолодне місце.
- Охолоджуйте постраждалого. Використовуйте прохолодні вологі рушники, льодяні пакети (прикладати на шию, пахвові западини, пах), щоб знизити температуру тіла.
- Якщо постраждалий у свідомості, давайте йому пити воду, але невеликими порціями.
- У разі блювання, покладіть людину на бік.
- Стежте за станом постраждалого: диханням, пульсом і свідомістю до прибуття медичної допомоги.
Тепловий удар є небезпечним станом, який може призвести до серйозних наслідків, тому важливо вміти розпізнавати його симптоми та знати, як надати першу допомогу.
Як правильно охолоджуватися у спеку?
Спека — дуже серйозна загроза для вашого життя. Через аномально високі температури минулого тижня в Канаді померли сотні людей. Головна причина — тепловий удар. Тому розповідаємо як під час спекотної погоди правильно охолоджуватися і при цьому не захворіти чи отримати травми.
Приміщення з ввімкненим кондиціонером — хороше рішення, щоб охолодитися під час спекотного дня. Але не вмикайте кондиціонер одразу на дуже низьку температуру, якщо ви щойно прийшли з вулиці. Знижуйте її поступово, бо через переохолодження можна застудитися. Також не сидіть навпроти кондиціонера, оскільки холодний потік повітря в одну точку може спричинити запалення м’язів.
Під час спеки потрібно багато пити. Більше, ніж зазвичай, бо в жаркі дні ваш організм втрачає рідини більше. Правильне рішення — пити воду. Напої, що містять кофеїн, алкоголь чи багато цукру призводять до більших втрат рідини. Ми розуміємо, що під час спеки хочеться холодних напоїв, але не перестарайтеся — дуже холодна вода чи смузі можуть викликати судоми шлунка.
Пийте багато рідини. Відмовтеся від алкоголю, солодких та кофеїновмісних напоїв. Не пийте надто холодні напої, щоб не викликати судоми шлунка
Прохолодний душ чи ванна теж допоможуть знизити температуру тіла під час спеки. Таке купання має бути комфортним, тому поступово знижуйте температуру води, а не одразу максимально викручуйте кран в бік синьої позначки.
Що їсти й пити, щоби краще переносити спеку?
Варто обирати для харчування:
Фрукти, ягоди та овочі
На відміну від більшості інших харчових продуктів, у фруктах, овочах та ягодах міститься максимальний відсоток рідини. Тому вони легко перетравлюються, є джерелом поживних речовин і відновлюють водний баланс.
Обирайте рослинну їжу з найбільшим вмістом води: ягоди, кавун, огірки, томати, селеру та болгарський перець, темно-зелені листові овочі (шпинат, листя салату, капусти кале тощо).
Такі продукти не потребують додаткової кулінарної обробки – тож на вас не впливатиме додаткова теплова енергія, яка поширюється у домівці під час приготування їжі.
Водночас рослинна їжа, завдяки високому вмісту харчових волокон і речовин під назвою фруктоолігосахариди, може зумовлювати дискомфорт (наприклад, здуття живота внаслідок надмірного утворення кишкового газу) у людей, які зазвичай дотримуються далекої від вегетаріанської моделі харчування. Тому збільшувати споживання фруктів, овочів і ягід слід поступово, вживати їх варто невеликими порціями.
Рідина і напої
Звичайна вода, яка не має солоного, кислого, лужного або гіркого смаку, напої без цукру, кофеїну, алкоголю і калорій – найкращі джерела рідини. Якщо ви не займаєтеся спортом чи не маєте фізичної активності високої інтенсивності/ значної тривалості, вам не потрібні напої з додатковим вмістом електролітів. Подібні напої зазвичай також містять забагато цукру.
Потребу в рідині найточніше відображає відчуття спраги. Пийте, щойно згадаєте про воду і відчуєте сухість у роті. Додатковим показником належної кількості рідини в організмі є колір сечі. Він повинен бути світло-жовтим. Темніші відтінки, особливо ближчі до коричневого, вказують на те, що вам варто пити більше води.
Зазвичай фізіологічні механізми нашого організму убезпечують від надмірного вмісту рідини. Але людям із хронічними захворюваннями, особливо серцево-судинної системи, з діабетом, нирковою недостатністю потрібно бути пильними, своєчасно приймати свої ліки і розуміти міру у споживанні напоїв, яку варто обговорити зі своїм лікарем.
Холодні напої і страви зазвичай приносять полегшення, коли температура повітря надто висока. Звертайте увагу на індивідуальну переносимість напоїв з льодом і морозива. Уникайте їхньої надмірної кількості у разі нездужання.
Якщо ви відчуваєте погіршення самопочуття
Нездужання, особливо у супроводі таких небезпечних симптомів, як запаморочення, значний підйом або зниження кров’яного тиску, біль за грудниною, виражене серцебиття, порушення зору, мовлення, чутливості та рухів у кінцівках є підставою для невідкладного звернення за екстреною медичною допомогою.
Якщо ви відчуваєте, що погано толеруєте спеку і маєте навіть незначні негативні зміни у вашому стані – порадьтеся зі своїм сімейним лікарем щодо необхідних заходів для кращого самопочуття у дні з високою температурою повітря.