Вакцинуйтеся і вакцинуйте своїх дітей! Бережіть себе!
- 13.05.2019
За інформацією Фастівського міжрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ «Київський ОЛЦ МОЗ України» епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір на території міста Фастова та Фастівського району залишається неблагополучною.
За 2018 р. у м. Фастові та Фастівському районі було зареєстровано 93 випадки захворювання на кір , інтенсивний показник на 100 тис. нас. складав 120,3, що вище середньообласного в 1,3 рази (96,0 на 100 тис. нас.). Ускладнення від кору мали 8 осіб (ларінготрахеіти, бронхопневмонії, пневмонії). Смертельних випадків серед захворівших на кір жителів міста Фастова та Фастівського району не зареєстровано.
Станом на 11.05.2019 року в м. Фастові та Фастівському районі захворіло на кір 77 осіб : 24 фастівчанина (серед них 11 дітей) і 53 мешканці району ( в т.ч. 33 дитини). Інтенсивний показник на 100 тис. нас. складає 100,3, що в 1,8 рази вище аналогічного періоду 2018 року – коли на кір захворіло 43 особи – показник складав 55,6 на 100 тис. нас. (в т. числі дітей – 19) та нижче середньообласного в 1,2 рази ( 123,9 на 100 тис. нас.). Серед захворілих 90, 9 % не захищених проти кору (тобто не отримали два щеплення). Ускладнення від кору мали 5 осіб ( бронхіти, бронхопневмонії, пневмонії). Смертельних випадків серед захворівших на кір жителів міста Фастова та Фастівського району за період 2019 року не зареєстровано.
В 2018 році та за період 2019 року в Київській області від ускладнень кору померло 2 дитини :в Обухівському ( 2018 р.) та Бориспільському (2019 р.) районах.
За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, рівень захворюваності на кір в Україні продовжує зростати. Найбільше випадків кору зареєстровано у Харківській обл., м. Київ, Тернопільській, Хмельницькій, Київській, Рівненській областях. В Україні з початку року на кір захворіли 43783 людини — 20 359 дорослих і 23 424 дитини. Від ускладнень кору померло 16 людей. Загалом з початку спалаху на кір захворіло більше 100 тис. людей, 37 з яких померло.
В м. Фастові випадки кору зареєстровані в 6 дитячих навчальних закладах (в школі №2 та № 5 по 2 випадки кору, в школах №1,№7 та №9 по 1 випадку кору, в ДНЗ №5- 1 випадок захворювання ). В населених пунктах району випадки кору зареєстровані в Борівській ЗЗСО І-ІІІ ст. – 16 випадків кору, в Борівській ЗЗСО І-ІІ ст. – 2 випадки кору, в Мотовилівській ЗЗСО І-ІІ ст. – 4 випадки кору, В Дорогинській ЗЗСО І-ІІІ ст. – 4 випадки , в ЗОШ с. Скригалівка- 1 випадок.
Крім Фастова випадки кору зареєстровані в 13 населених пунктах району: смт.Борова – 23 випадки (в т.ч. – 17 дітей), с.Мотовилівка – 8 випадків (в т.ч. 6 дітей, з них 4 – з однієї сім`ї); с.Паляниченці – 4 випадки ( в т.ч. 1 дитина);с.Софіївка – 3 випадки, с.Веприк – 2 випадки, с.Ставки – 1 випадок (дитина) , с.Гвардійське – 1 випадок (дитина), с.В.Офірна – 1 випадок, с.В.Снітинка – 1 випадок, с.Дорогинка – 5 випадків (діти), с.Клехівка – 2 випадки.
За вказаний період 2019 року на території Фастівського району зареєстровано 5 спалахів кору, а саме: 2 сімейних спалаху кору у та 3 спалахи кору в організованих колективах. В усіх вогнищах інфекції проведено комплекс протиепідемічних заходів , організовано медичне спостереження за контактними з метою своєчасного виявлення та госпіталізації хворих. Але екстреною імунопрофілактикою проти кору серед контактних осіб охоплено лише невелика кількість учнів.
Для надійного захисту від хвороби усі діти мають вчасно отримати як першу, так і другу дозу вакцини проти кору. Міністерство охорони здоров’я закликає всіх дотримуватися Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію. Вакцинуватися за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років (навіть ті, які мають фальшиву довідку про щеплення, але насправді не були вакциновані), а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни й медики. Направляти на щеплення можуть сімейні лікарі, терапевти і педіатри.
Нагадуємо, що кір – надзвичайно заразне, гостре вірусне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час чхання, кашлю, або розмови хворого; яке здатне уражати всі вікові групи населення, що не захищенні вакцинацією. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.
Вірус кору дуже летучий – з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, – тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. 9 із 10 неімунізованих людей, що контактують з хворим, будуть заражені. Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг і призвести до ускладнень : пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (менінгіти, менінгоенцефаліти, енцефаліти, поліневріти тощо) , інших серйозних ускладнень , а також до інвалідності та смерті. Специфічного лікування від кору немає . Єдиним засобом профілактики і захистом від хвороби, її ускладнень та смерті – є вакцинація. Закликаємо батьків обов’язково вакцинувати дітей відповідно до термінів Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію .
Звертаємо Увагу населення !!! Зверніться до свого лікаря – терапевта чи сімейного лікаря, щоб з’ясувати , чи маєте ви достатній захист від кору і чи треба вам зробити щеплення якнайшвидше.
При перших симптомах захворювання негайно звертайтеся до лікаря. Не займайтесь самолікуванням .
Завідувач Фастівського МРВЛД
ДУ «Київський ОЛЦ МОЗ України»
лікар-епідеміолог, Заслужений лікар України
В.І.Ткаченко