Про погодження Програми «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) Фастівської міської територіальної громади на 2021- 2025 роки»
- 05.02.2021
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
Р І Ш Е Н Н Я
м. Фастів
Від 29.01.2021 № 40
Про погодження Програми «Партиципаторне
бюджетування (громадський бюджет)
Фастівської міської територіальної
громади на 2021- 2025 роки»
Враховуючи попередній досвід реалізації громадського бюджету у місті Фастові та з метою впровадження іноваційних механізмів залучення громадськості до розподілу коштів міського бюджету, розвитку демократичного процессу обговорення громадою напрямків використання бюджетних коштів, керуючись вимогами п.1 ч.2 ст.52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет вирішив:
- Погодити Програму «Партиципапорне бюджетування (громадський бюджет) Фастівської міської територіальної громади на 2021-2025 роки», згідно додатку 1.
- Подати на затвердження міської ради Програму «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) Фастівської міської територіальної громади на 2021-2025 роки».
- Рішення виконавчого комітету Фастівської міської ради № 605 від 09.12.2019 року
«Про погодження Програми «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) у м. Фастові на 2020-2025 роки» вважати таким що втратило чинність.
- Контроль за виконання данного рішення покласти на міського голову.
Міський голова М.В.Нетяжук
Додаток 1
до рішення виконавчого комітету
Фастівської міської ради
№_40_від_29.01.2021___
ПРОГРАМА
«Партиципаторне бюджетування
(громадський бюджет)
Фастівської міської територіальної громади
на 2021-2025 роки»
2021
ЗМІСТ
1. Паспорт Програми | 3 |
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма | 3 |
3. Мета Програми | 4 |
4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, строки та етапи виконання Програми | 4 |
5. Перелік завдань і заходів Програми | 5 |
6. Обсяги та джерела фінансування Програми | 9 |
7. Контроль за ходом виконання Програми | 10 |
8. Очікувані результати виконання Програми | 10 |
- 1. Паспорт Програми
ПАСПОРТ
ПРОГРАМА «Партиципаторне бюджетування Фастівської міської територіальної громади (громадський бюджет)
на 2021-2025 роки»
1. | Ініціатор розроблення Програми | Виконавчий комітет Фастівської міської ради; депутати міської ради |
2. | Розробник Програми | Управління економіки та міжнародного співробітництва виконавчого комітету Фастівської міської ради |
3. | Відповідальні виконавці Програми | Робоча група з питань розробки основних положень та принципів громадського бюджету на території Фастівської міської територіальної громади; управління економіки та міжнародного співробітництва і фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради; структурні підрозділи виконавчого комітету Фастівської міської ради, управління розвитку територій та благоустрою Бортниківського, Веприцького, Малоснітинського, Великоснітинського, Фастівецького старостинських округів Фастівської міської ради;
управління регіонального розвитку і житлово-комунального господарства Борівського, Оленівського, Мотовилівського, Мотовилівськослобідського старостинських округів Фастівської міської ради. |
4. | Учасники Програми | Структурні підрозділи виконавчого комітету Фастівської міської ради, комунальні підприємства, громадські організації, об’єднання та інші, одержувачі бюджетних коштів, жителі Фастівської міської територіальної громади |
5. | Термін реалізації Програми | 2021 – 2025 рік |
6. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми
|
Загальний обсяг громадського бюджету на території Фастівської міської територіальної громади на поточний та наступні бюджетні роки складатиме по 1500,0 тис. грн., але в залежності від дохідної частини бюджету Фастівської міської територіальної громади може коригуватися по роках |
- Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
В сучасному громадянському суспільстві зросла соціальна активність людей та з’явились активісти, які мають бажання долучатись до вирішення проблем суспільства. Зокрема у людей, які постійно проживають у Фастівській міській територіальній громаді, виникають ідеї, як покращити свою громаду.
В той же час чинне законодавство не дає чітких орієнтирів щодо залучення громадян до процесів місцевого управління та формування місцевого бюджету, хоча й пропонує деякі механізми, які можуть бути застосовані при залученні громадських активістів до процесів управління на місцях (громадські слухання, громадські ради, ініціативи МТГ). Разом з тим, на сьогодні має місце низький рівень довіри до місцевої влади.
Таким чином, соціальна активність суспільства вимагає від Фастівської міської територіальної громади створення дієвих інструментів співпраці з власною громадою та долучення громадськості до вирішення проблем Фастівської МТГ.
Найбільш вдалим світовим досвідом щодо технології залучення громадян до процесу вироблення та прийняття рішень є використання бюджету Фастівської міської територіальної громади на рівні громади, запровадженого в рамках Проєкту «Партиципаторний бюджет – можливість для підвищення громадської активності і встановлення належного партнерства з владою» за сприянням з Міжнародною громадською організацією «Фундація українсько-польської співпраці ПАУСІ» за сприянням Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії DFATD.
Саме методологія партиципаторного бюджетування (від англ. participatory budgeting) як форма прямої демократії, що визначається як відкритий процес дискусії та прийняття рішень, в якому кожен мешканець міської територіальної громади має можливість подати власну пропозицію та шляхом голосування вирішити, у який спосіб витрачати частину бюджету Фастівської МТГ є основою реалізації громадського бюджету на території Фастівської міської територіальної громади відповідно до Положення, у рамках цієї Програми.
Таким чином, затвердження Програми реалізації громадського бюджету на території Фастівської міської територіальної громади на 2021-2025 роки сприятиме залученню громадян до бюджетного процесу, запровадженню процесу демократичного обговорення та прийняття рішень, у якому звичайні люди вирішуватимуть, як розподілити частину бюджету Фастівської міської територіальної громади та допоможе зміцнити довіру громадян до влади Фастівської МТГ.
- Мета Програми
Метою Програми є створення та запровадження ефективної системи взаємодії влади та громадськості в бюджетному процесі для задоволення потреб мешканців Фастівської МТГ.
- Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, строки та етапи виконання Програми
Вирішення проблеми здійснюється шляхом розроблення механізму взаємодії структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради та громадян в бюджетному процесі залучаючи населення до процесу прийняття рішень на рівні МТГ та розв’язуючи найбільш нагальні проблеми Фастівської МТГ.
Виконання Програми розраховано на 2021-2025 роки і передбачає виконання відповідно до Положення про партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) на території Фастівської міської територіальної громади, завдань та заходів, визначених у розділі 5 цієї Програми.
Основними засадами процесу взаємодії органів влади та громадян щодо впровадження інноваційних механізмів залучення громадськості до розподілу коштів бюджету Фастіської міської територіальної громади є Положення про партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) Фастівської міської територіальної громади (надалі – Положення).
- Перелік завдань і заходів Програми
Основними завданнями Програми є:
- Подання проєктів.
- Аналіз пропозицій.
- Визначення проєктів-переможців.
- Реалізація проєктів-переможців.
Програма «Партиципаторне бюджетування
(громадський бюджет) Фастівської міської територіальної громади 2021-2025 роки» |
Завдання 1. Подання проєктів
|
Завдання 2. Аналіз пропозицій
|
Завдання 3. Визначення проєктів-переможців
|
Завдання 4. Реалізація проєктів-переможців
|
План заходів щодо реалізації завдань Програми
№
п/п |
Зміст заходів | Виконавці | Термін
виконання |
|
1 | 2 | 3 | 4 | |
Завдання 1. Подання проектів | ||||
1.1 | Інформаційна кампанія щодо ознайомлення жителів Фастівської міської територіальної громади з основними принципами та можливостями громадського (учасницького) бюджетування, вимогами до подання проєктів та заохочення мешканців до подання пропозицій. | Робоча група з питань розробки основних положень та принципів громадського бюджету на території Фастівської міської територіальної громади (далі – Робоча група);
Управління економіки та міжнародного співробітництва виконавчого комітету Фастівської міської ради (далі – уповноважений робочий орган) |
Протягом строку дії Програми | |
1.2 | Подання проєктів за формою згідно з додатком 1 до Положення:
– в паперовому вигляді за адресою: Київська область, м. Фастів, пл. Соборна, 1 або в електронному вигляді через рубрику «Громадський бюджет» на офіційному сайті Фастівської міської територіальної громади |
Учасники | Щороку з 1 березня протягом 45 календарних днів | |
1.3 | Визначення проектів-переможців шляхом голосування. | Уповноважений робочий орган | Протягом 10 робочих днів після закінчення терміну подання проєктів | |
Завдання 2. Аналіз пропозицій
|
||||
2.1 | Перевірка повноти та правильності заповнення бланку пропозицій (проєкту) та передача до структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради, до повноважень яких відноситься реалізація проєктів відповідно до норм Положення | Уповноважений робочий орган | Протягом 10 робочих днів після закінчення створення переліку поданих проєктів | |
2.2 | Передача перевірених проєктів до структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради | Уповноважений робочий орган | Протягом 3 робочих днів після перевірки заповнення бланку-пропозицій. | |
2.3 | Здійснення аналізу поданих проєктів за результатами яких заповнюється картка оцінки проєкту, які передаються до уповноваженого робочого органу | Робоча група, структурні підрозділи виконавчого комітету Фастівської міської ради, до повноважень яких відноситься реалізація проєктів | Протягом 30 календарних днів з дати отримання проєктів; у виключних випадках термін аналізу проєктів може бути продовжено до 40 календарних днів | |
2.4 | Узагальнення карток-оцінки проєктів, створення переліків проєктів, які отримали негативну та позитивну оцінки | Уповноважений робочий орган | Протягом 5 робочих днів після отримання останнього бланку – аналізу пропозицій | |
2.5 | Остаточне визначення проєктів, які допускаються до голосування. | Робоча група
|
Протягом 3 робочих днів після остаточного визначення проєктів, які допускаються до голосування | |
2.6 | Розміщення на офіційному сайті Фастівської міської територіальної громади перелік та власне проєкти, які допускаються до голосування. | Уповноважений робочий орган | Не пізніше 14 календарних днів до дня початку голосування | |
Завдання 3. Визначення проєктів-переможців
|
||||
3.1 |
Визначення громадської думки шляхом голосування | Громадяни України, які зареєстровані та проживають на території Фастівської міської територіальної громади | Протягом 30 календарних днів з 1 вересня, що передує плановому
|
|
3.2 | Підрахунок голосів | Робоча група
|
Протягом 20 робочих днів після закінчення голосування | |
3.3 | Встановлення підсумків голосування та визначення проектів – переможців, які будуть фінансуватися в рамках Програми | Робоча група
|
Протягом 10 робочих днів після закінчення голосування | |
3.4 | Розміщення на офіційному сайті Фастівської міської територіальної громади результатів голосування | Уповноважений робочий орган | Протягом 3 робочих днів після підведення підсумків голосування | |
Завдання 4. Реалізація проектів-переможців | ||||
4.1 | Обов’язкове включення головними розпорядниками коштів до бюджетних запитів на відповідний бюджетний період проєктів-переможців, з врахуванням вимог Бюджетного кодексу України та інструкції з підготовки бюджетних запитів. | Головні розпорядники коштів Фастівської МТГ | Відповідно до вимог статей 35, 75 Бюджетного кодексу України | |
4.2 | Включення бюджетного запиту із проєктом-переможцем до проєкту бюджету Фастівської міської територіальної громади перед поданням його на розгляд виконавчому комітету Фастівської міської ради | Фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради | Відповідно до вимог статей 75, 76 Бюджетного кодексу України | |
4.3 | У випадку відсутності встановлення підсумку голосування та визначення проєктів-переможців, які будуть фінансуватися в рамках Програми, передбачити у проєкті бюджету Фастівської міської територіальної громади на наступний рік видатки за цією Програмою за фінансовим управлінням виконавчого комітету Фастівської міської ради, з подальшим розподілом видатків за результатами голосування за розпорядниками коштів до повноважень яких відноситься реалізація проектів та додержанням вимог пунктів 4.1-4.2 завдання 4. | Фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради | Відповідно до вимог статей 75 Бюджетного кодексу України | |
4.4 | Виконання проєктів – переможців | Головні розпорядники коштів, розпорядники коштів, одержувачі коштів,структурні підрозділи, автори проєктів – переможців | Протягом бюджетного року | |
4.5 | Подання головними розпорядниками коштів звітів стосовно стадії виконання проєкту-переможця | Головні розпорядники коштів | Протягом бюджетного року | |
4.6 | Офіційне подання головними розпорядниками коштів до Робочої групи річного звіту щодо виконання проєкту-переможця, із результативними показниками та показниками затрат, продукту, ефективності, якості, а також за можливістю фото виконаного об’єкту | Головні розпорядники коштів | Після виконання проєкту | |
4.7 | Розміщення узагальнених квартальних та річних звітів головних розпорядників коштів на офіційному сайті Фастівської міської територіальної громади. | Уповноважений робочий орган, Фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради | Щоквартально протягом 3 робочих днів після отримання звітів від головних розпорядників коштів | |
- Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється відповідно до діючого законодавства за рахунок коштів бюджету Фастівської міської територіальної громади за кодами класифікації видатків та визначається в рішенні про бюджет Фастівської міської територіальної громади на відповідний рік.
Головними розпорядниками коштів бюджету Фастівської міської територіальної громади видатків на реалізацію Програми є управління та відділи виконавчого комітету Фастівської міської ради, до повноважень яких відноситься реалізація проєктів-переможців, визначених відповідно до Положення та цієї Програми, видатки якої погоджуються з фінансовим управлінням виконавчого комітету Фастівської міської ради.
№ | Напрями використання коштів | Прогнозний обсяг коштів, тис. грн | ||||
2021 р. | 2022 р. | 2023 р. | 2024 р. | 2025р. | ||
1. | Заходи з реалізації Програми (підготовка, супровід, інформаційна компанія щодо ознайомлення жителів міста з основними принципами та можливостями громадського (учасницького) бюджетування, організація та забезпечення процесу голосування за проєктами у пунктах голосування, тощо) | – | – | – | – | |
Загальний та спеціальний фонд | ||||||
2. | Реалізація проєктів-переможців | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 |
Примітка: Щороку обсяг громадського бюджету Фастівської міської територіальної громади може коригуватися з розподілом у відсотках між великими, малими, освітянськими та проектами старостинських округів відповідно до урахування норм Положення.
- Контроль за ходом виконання Програми
Контроль за виконанням Програми здійснюють Фастівська міська рада, виконавчий комітет Фастівської міської ради та його структурні підрозділи, Робоча група, постійна профільна комісія міської ради.
Відповідальні виконавці у процесі виконання Програми забезпечують цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації проєктів-переможців громадського бюджету у межах визначених бюджетних призначень.
Головні розпорядники коштів в межах своїх повноважень здійснюють оцінку ефективності Програми, що передбачає заходи з моніторингу, аналізу та контролю за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів. Оцінка ефективності Програми здійснюється на підставі аналізу результативних показників, а також іншої інформації, що міститься у бюджетних запитах, кошторисах та звітах про виконання кошторисів.
- Очікувані результати виконання Програми
Основними результатами, яких планується досягти, є:
- створення ефективного механізму взаємодії Фастівської міської ради її виконавчих органів та громадян в бюджетному процесі;
- залучення населення до процесу прийняття рішень на рівні громади;
- формування довіри громадян до влади;
- підвищення відкритості діяльності Фастівської міської ради;
- підвищення рівня прозорості процесу прийняття рішень шляхом надання жителям Фастівської міської територіальної громади можливості безпосереднього впливу на бюджетну політику;
- вирішення проблем, які найбільш хвилюють мешканців Фастівської міської територіальної громади.
№ п/п | Очікувані показники: | Одиниця виміру | 2021 р. | 2022 р. | 2023р. | 2024 р. | 2025р. |
1 | Витрат | ||||||
1.1 | Заходи з реалізації Програми | тис. грн | – | – | – | – | |
1.2 | Реалізація проектів-переможців | тис. грн | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 |
2 | Продукту | ||||||
2.1 | Кількість інформаційних заходів щодо ознайомлення жителів | одиниць | – | – | – | – | – |
2.2 | Проведення процедури голосування | одиниць | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
2.3 | Кількість реалізованих проєктів |
одиниць |
більше 1 |
більше 1 |
більше 1 |
більше 1 |
більше 1 |
3 | Ефективності та якості | ||||||
3.1 | Відсоток виконання проектів – переможців | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
3.1 | Відсоток залучення жителів Фастівської міської територіальної громади до участі в громадському бюджету | % | 25 | 28 | 30 | 35 | 40 |
Керуючий справами виконкому Л.О. Тхоржевська