22 травня – Міжнародний день біологічного різноманіття

  • 24.12.2019

Збереження біологічного різноманіття живих видів – одна з головних завдань людства.

Щорічно, починаючи з 2001 року, 22 травня відзначається Міжнародний день біологічного різноманіття (International Day for Biological Diversity). Цей День був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в 1995 році.

Біологічна різноманітність — це все різноманіття життя на планеті, яке сьогодні стрімко скорочується. Вимирають рослини, зникають з лиця Землі тварини і ліси. Багато в чому, виною тому — активна діяльність людини. І занепокоєння про подальшу долю біологічного різноманіття видів на нашій планеті виразилося в тому, що на Конференції ООН з навколишнього середовища і сталого розвитку, що відбулася в 1992 році в Ріо-де-Жанейро, було запропоновано всій світовій громадськості в першу чергу звернути увагу на збереження біологічної різноманітності – як живих видів, так і екологічних систем.

У зв’язку з цим, була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття, і сьогодні її сторонами є близько 200 держав.

Головне завдання Міжнародного дня біологічного різноманіття — звернути увагу громадськості на проблему безповоротного зникнення на Землі багатьох представників флори і фауни.

Біологічне різноманіття нашої планети продовжує скорочуватися, а екологічна рівновага все ще піддається змінам. Близько 60% екологічної системи деградує або використовується нерозважливо, що веде до втрати біологічного різноманіття і тяжких наслідків, які в найближчі 50 років можуть погіршитися.

Всесвітній союз охорони природи виділяє сім основних факторів, що сприяють втраті біологічного різноманіття:

– Втрата і фрагментація природного середовища;

– Конкуренція з боку інвазивних видів;

– Забруднення навколишнього середовища;

– Глобальні кліматичні зміни;

– Опустелювання;

– Зростання населення і надмірне споживання;

– Безрозсудне використання природних ресурсів.

Більшість з цих факторів є результатом діяльності людини.

Одним із способів боротьби за збереження різноманітності життя на нашій планеті є охорона рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин, а також дбайливе ставлення до природи. Щорічно Генеральний секретар ООН готує послання до широкої громадськості з нагоди Міжнародного дня біологічного різноманіття. А саме свято проходить кожен рік під певною темою, серед який в різні роки були: «Біорізноманіття і боротьба з бідністю — виклики для сталого розвитку», «Біорізноманіття: страхування життя в нашому мінливому світі», «Зміна клімату та біологічне різноманіття», «Загарбницькі чужі види», «Біорізноманіття лісів», «Вода і біорізноманіття», «Біорізноманіття островів», «Актуалізація тематики біорізноманіття, підтримання життя людей і їх джерел засобів до існування» та інші. (https://ukr.media/culture/305727/)

Щорічне відзначення Міжнародного дня біологічного різноманіття – чудова нагода ще раз згадати про необхідність збереження біорізноманіття та усвідомити відповідальність за збереження цієї дорогоцінної спадщини для нинішніх та прийдешніх поколінь.

 

 

 

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ