Про затвердження Програми «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) у м. Фастові на 2020- 2025 роки»
- 27.11.2019
ПРОЕКТ
ФАСТІВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження Програми «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет)
у м. Фастові на 2020- 2025 роки»
Враховуючи попередній досвід реалізації громадського бюджету у місті Фастові та з метою впровадження інноваційних механізмів залучення громадськості до розподілу коштів міського бюджету, розвитку демократичного процессу обговорення громадою напрямків використання бюджетних коштів та відповідно до рішення виконавчого комітету Фастівської міської ради «Про погодження Програми «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) у м. Фастові на 2020-2025 роки» №_____від _______, керуючись вимогами п.1 ч.2 ст.52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
міська рада
В И Р І Ш И Л А:
- Затвердити Програму«Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) у м.Фастові на 2020- 2025 роки» ( додаток 1).
- Контроль за виконання данного рішення покласти на міського голову та постійну комісію міської ради з питань бюджету, економіки та фінансів.
Міський голова М.В.Нетяжук
Додаток 1
до рішення сесії Фастівської міської ради
№___________________________
ПРОГРАМА
«Партиципаторне бюджетування
(громадський бюджет)
у місті Фастові на 2020-2025 роки»
м. Фастів
ЗМІСТ
стор.
1. Паспорт Програми | 3 |
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма | 3 |
3. Мета Програми | 4 |
4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, строки та етапи виконання Програми | 4 |
5. Перелік завдань і заходів Програми | 5 |
6. Обсяги та джерела фінансування Програми | 9 |
7. Контроль за ходом виконання Програми | 10 |
8. Очікувані результати виконання Програми | 10 |
- 1. Паспорт Програми
ПАСПОРТ
ПРОГРАМА «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет)
у місті Фастові на 2020-2025 роки»
1. | Ініціатор розроблення Програми | Виконавчий комітет Фастівської міської ради; депутати міської ради |
2. | Розробник Програми | Депутати міської ради;
Управління економіки та міжнародного співробітництва виконавчого комітету Фастівської міської ради |
3. | Відповідальні виконавці Програми | Робоча група з питань розробки основних положень та принципів громадського бюджету на території Фастівської міської ради; управління економіки та міжнародного співробітництва і фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради; структурні підрозділи виконавчого комітету Фастівської міської ради |
4. | Учасники Програми | Структурні підрозділи виконавчого комітету Фастівської міської ради, комунальні підприємства, громадські організації, об’єднання та інші, одержувачі бюджетних коштів, жителі міста Фастова |
5. | Термін реалізації Програми | 2020 – 2025 рік |
6. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього
|
Загальний обсяг громадського бюджету на території Фастівської міської ради на поточний та наступні бюджетні роки складатиме по 1500,0 тис. грн., але в залежності від дохідної частини міського бюджету може коригуватися по роках |
- Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
В сучасному громадянському суспільстві зросла соціальна активність людей та з’явились активісти, які мають бажання долучатись до вирішення проблем суспільства. Зокрема у людей, які постійно проживають у м. Фастів, виникають ідеї, як покращити своє місто чи вулицю.
В той же час чинне законодавство не дає чітких орієнтирів щодо залучення громадян до процесів місцевого управління та формування бюджету, хоча й пропонує деякі механізми, які можуть бути застосовані при залученні громадських активістів до процесів управління на місцях (громадські слухання, громадські ради, місцеві ініціативи). Разом з тим, на сьогодні має місце низький рівень довіри до всієї влади, у тому числі і до місцевої.
Таким чином, соціальна активність суспільства вимагає від Фастівської міської ради створення дієвих інструментів співпраці з власною громадою та долучення громадськості до вирішення місцевих проблем.
Найбільш вдалим світовим досвідом щодо технології залучення громадян до процесу вироблення та прийняття рішень є використання громадського бюджету на місцевому рівні, запровадженого в рамках Проекту «Партисипаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності і встановлення належного партнерства з органами влади» Міжнародною громадською організацією «Фундація українсько-польської співпраці ПАУСІ» за сприянням Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії DFATD.
Саме методологія партисипаторного бюджетування (від англ. participatory budgeting) як форма прямої демократії, що визначається як відкритий процес дискусії та прийняття рішень, в якому кожен мешканець міста має можливість подати власну пропозицію та шляхом голосування вирішити, у який спосіб витрачати частину місцевого бюджету є основою реалізації громадського бюджету на території Фастівської міської ради відповідно до Положення, у рамках цієї Програми.
Таким чином, затвердження Програми реалізації громадського бюджету на території Фастівської міської ради на 2020-2025 роки сприятиме залученню громадян до бюджетного процесу, запровадженню процесу демократичного обговорення та прийняття рішень, у якому звичайні люди вирішуватимуть, як розподілити частину бюджету міста та допоможе зміцнити довіру громадян до місцевої влади.
- Мета Програми
Метою Програми є створення та запровадження ефективної системи взаємодії влади та громадськості в бюджетному процесі для задоволення потреб мешканців міста Фастова.
- Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, строки та етапи виконання Програми
Вирішення проблеми здійснюється шляхом розроблення механізму взаємодії структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради та громадян в бюджетному процесі залучаючи населення до процесу прийняття рішень на місцевому рівні та розв’язуючи найбільш нагальні проблеми міста.
Виконання Програми розраховано на 2020-2025 роки і передбачає виконання відповідно до Положення про партиципаторне бюджетування (громадський бюджет) на території Фастівської міської ради, завдань та заходів, визначених у розділі 5 цієї Програми.
- Перелік завдань і заходів Програми
Основними завданнями Програми є:
- Подання проєктів.
- Аналіз пропозицій.
- Визначення проєктів-переможців.
- Реалізація проєктів-переможців.
Програма «Партиципаторне бюджетування (громадський бюджет)
у місті Фастові на 2017-2020 роки»
|
Завдання 1. Подання проєктів
|
Завдання 3. Визначення проєктів-переможців
|
Завдання 4. Реалізація проєктів-переможців
|
Завдання 2. Аналіз пропозицій
|
План заходів щодо реалізації завдань Програми
№
п/п |
Зміст заходів | Виконавці | Термін
виконання |
1 | 2 | 3 | 4 |
Завдання 1. Подання проектів | |||
1.1 | Інформаційна кампанія щодо ознайомлення жителів міста з основними принципами та можливостями громадського (учасницького) бюджетування, вимогами до подання проєктів та заохочення мешканців до подання пропозицій. | Робоча група з питань розробки основних положень та принципів громадського бюджету на території Фастівської міської ради (далі – Робоча група);
Управління економіки та міжнародного співробітництва виконавчого комітету Фастівської міської ради (далі – уповноважений робочий орган) |
Протягом строку дії Програми |
1.2 | Подання проєктів за формою згідно з додатком 1 до Положення:
– в паперовому вигляді за адресою: Київська область, м. Фастів, пл. Соборна, 1 або в електронному вигляді через рубрику «Громадський бюджет» на офіційному сайті міста Фастова |
Учасники | Щороку з 1 березня протягом 45 календарних днів |
1.3 | Створення переліку поданих проєктів | Уповноважений робочий орган | Протягом 5 робочих днів після закінчення терміну подання проєктів |
Завдання 2. Аналіз пропозицій | |||
2.1 | Перевірка повноти та правильності заповнення бланку пропозицій (проєкту) та передача до структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради, до повноважень яких відноситься реалізація проєктів відповідно до норм Положення | Уповноважений робочий орган | Протягом 5 робочих днів після закінчення створення переліку поданих проєктів |
2.2 | Розміщення проєктів (за винятком інформації про персональні дані та на розповсюдження якої автори не дали своєї згоди) на сайті Фастівської міської ради | Уповноважений робочий орган | Протягом 5 робочих днів після закінчення створення переліку поданих проєктів |
2.3 | Передача перевірених проєктів до структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради | Уповноважений робочий орган | Протягом 3 робочих днів після перевірки заповнення бланку-пропозицій
|
2.4 | Здійснення аналізу поданих проєктів за результатами яких заповнюється картка оцінки проєкту, які передаються до уповноваженого робочого органу | Робоча група
Структурні підрозділи виконавчого комітету Фастівської міської ради, до повноважень яких відноситься реалізація проєктів |
Протягом 30 календарних днів з дати отримання проєктів; у виключних випадках термін аналізу проєктів може бути продовжено до 40 календарних днів |
2.5 | Узагальнення карток-оцінки проєктів, створення переліків проєктів, які отримали негативну та позитивну оцінки | Уповноважений робочий орган | Протягом 5 робочих днів після отримання останнього бланку – аналізу пропозицій |
2.6 | Остаточне визначення проєктів, які допускаються до голосування. | Робоча група
|
Протягом 3 робочих днів після остаточного визначення проєктів, які допускаються до голосування |
2.7 | Розміщення на сайті Фастівської міської ради:
– перелік та власне проєкти, які допускаються до голосування.
|
Уповноважений робочий орган | Не пізніше 14 календарних днів до дня початку голосування |
Завдання 3. Визначення проектів-переможців | |||
3.1 | Визначення громадської думки шляхом голосування | Громадяни України, які зареєстровані та проживають на території міста Фастова | Протягом 30 календарних днів з 1 вересня, що передує плановому
|
3.2 | Підрахунок голосів | Робоча група
|
Протягом 20 робочих днів після закінчення голосування |
3.3 | Встановлення підсумків голосування та визначення проєктів-переможців, які будуть фінансуватися в рамках Програми | Робоча група
|
Протягом 10 робочих днів після закінчення голосування |
3.4 | Розміщення на сайті Фастівської міської ради результатів голосування | Уповноважений робочий орган | Протягом 3 робочих днів після підведення підсумків голосування |
Завдання 4. Реалізація проектів-переможців | |||
4.1 | Обов’язкове включення головними розпорядниками коштів до бюджетних запитів на відповідний бюджетний період проєктів-переможців, з врахуванням вимог Бюджетного кодексу України та інструкції з підготовки бюджетних запитів | Головні розпорядники коштів | Відповідно до вимог статей 35, 75 Бюджетного кодексу України |
4.2 | Включення бюджетного запиту із проєктом-переможцем до проєкту міського бюджету перед поданням його на розгляд виконавчому комітету Фастівської міської ради | Фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради | Відповідно до вимог статей 75, 76 Бюджетного кодексу України |
4.3 | У випадку відсутності встановлення підсумку голосування та визначення проєктів-переможців, які будуть фінансуватися в рамках Програми, передбачити у проєкті міського бюджету на наступний рік видатки за цією Програмою за фінансовим управлінням виконавчого комітету Фастівської міської ради, з подальшим розподілом видатків за результатами голосування за розпорядниками коштів до повноважень яких відноситься реалізація проектів та додержанням вимог пунктів 4.1-4.2 завдання 4. | Фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради | Відповідно до вимог статей 75 Бюджетного кодексу України |
4.4 | Виконання проєктів – переможців | Головні розпорядники коштів, розпорядники коштів, одержувачі коштів, автори проєктів – переможців | Протягом бюджетного року |
4.5 | Подання головними розпорядниками коштів звітів стосовно стадії виконання проєкту-переможця
|
Головні розпорядники коштів | Протягом бюджетного року |
4.6 | Офіційне подання головними розпорядниками коштів до Робочої групи річного звіту щодо виконання проєкту-переможця, із результативними показниками та показниками затрат, продукту, ефективності, якості, а також за можливістю фото виконаного об’єкту | Головні розпорядники коштів | Після виконання проєкту |
4.7 | Розміщення узагальнених квартальних та річних звітів головних розпорядників коштів на офіційному сайті Фастівської міської ради | Уповноважений робочий орган, Фінансове управління виконавчого комітету Фастівської міської ради | Щоквартально протягом 3 робочих днів після отримання звітів від головних розпорядників коштів |
- Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється відповідно до діючого законодавства за рахунок коштів міського бюджету за кодами класифікації видатків та визначається в рішенні «Про міський бюджет» на відповідний рік.
Головними розпорядниками коштів міського бюджету видатків на реалізацію Програми є управління та відділи виконавчого комітету Фастівської міської ради, до повноважень яких відноситься реалізація проєктів-переможців, визначених відповідно до Положення та цієї Програми, видатки якої погоджуються з фінансовим управлінням виконавчого комітету Фастівської міської ради.
№ | Напрями використання коштів | Прогнозний обсяг коштів, тис. грн | |||||
2020 р. | 2021 р. | 2022 р. | 2023 р. | 2024р. | 2025р. | ||
1. | Заходи з реалізації Програми (підготовка, супровід, інформаційна компанія щодо ознайомлення жителів міста з основними принципами та можливостями громадського (учасницького) бюджетування, організація та забезпечення процесу голосування за проєктами у пунктах голосування, тощо) | – | – | – | – | ||
Загальний та спеціальний фонд | |||||||
2 | Реалізація проєктів-переможців | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 |
Примітка: Щороку обсяг громадського бюджету в місті Фастові може коригуватися з розподілом 40%-30%-30% між великими, малими та освітянськими проєктами відповідно, з урахуванням норм Положення.
- Контроль за ходом виконання Програми
Контроль за виконанням Програми здійснюють Фастівська міська рада, виконавчий комітет Фастівської міської ради, Робоча група, постійна комісія міської ради з питань бюджету, економіки та фінансів.
Відповідальні виконавці у процесі виконання Програми забезпечують цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації проєктів-переможців громадського бюджету у межах визначених бюджетних призначень.
Головні розпорядники коштів в межах своїх повноважень здійснюють оцінку ефективності Програми, що передбачає заходи з моніторингу, аналізу та контролю за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів. Оцінка ефективності Програми здійснюється на підставі аналізу результативних показників, а також іншої інформації, що міститься у бюджетних запитах, кошторисах та звітах про виконання кошторисів.
- Очікувані результати виконання Програми
Основними результатами, яких планується досягти, є:
- створення ефективного механізму взаємодії структурних підрозділів виконавчого комітету Фастівської міської ради та громадян в бюджетному процесі;
- залучення населення до процесу прийняття рішень на місцевому рівні;
- формування довіри громадян до місцевої влади;
- підвищення відкритості діяльності органів місцевого самоврядування;
- підвищення рівня прозорості процесу прийняття рішень шляхом надання жителям міста Фастова можливості безпосереднього впливу на бюджетну політику;
- вирішення проблем, які найбільш хвилюють жителів міста Фастова.
№ п/п | Очікувані показники: | Одиниця виміру | 2020 р. | 2021 р. | 2022 р. | 2023 р. | 2024р. | 2025р. | |
1 | Витрат | ||||||||
1.1 | Заходи з реалізації Програми | тис. грн | – | – | – | – | |||
1.2 | Реалізація проектів-переможців | тис. грн | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | |
2 | Продукту | ||||||||
2.1 | Кількість інформаційних заходів щодо ознайомлення жителів | одиниць | – | – | – | – | – | – | |
2.2 | Проведення процедури голосування | одиниць | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
2.3 | Кількість реалізованих проєктів | одиниць | більше 1 |
більше 1 |
більше 1 |
більше 1 |
більше 1 |
більше 1 |
|
3 | Ефективності та якості | ||||||||
3.1 | Відсоток виконання проектів – переможців | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
3.1 | Відсоток залучення жителів м. Фастів до участі в громадському бюджету | % | 25 | 28 | 30 | 35 | 40 | 50 | |
Секретар міської ради С.А. Ясінський