Збережімо ліси від незаконних рубок

Загальна площа лісових ділянок України становить 10,4 млн. га.

Згідно з офіційними статистичними даними, лісистість України складає 15,9% від загальної площі території держави.

Неможливо переоцінити екологічне значення лісів: їх називають «легенями» планети, оскільки вони – джерело кисню в атмосфері, а випаровування, вироблене деревами, зволожує повітря і пом’якшує клімат, тому ліс має важливе кліматорегулювальне значення та ін.

Актуальними на сьогоднішній день продовжують залишатися питання охорони і збереження лісових ресурсів, зокрема від незаконних рубок.

Незаконні рубки – це заготівля деревини без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів – лісорубного квитка.

Правопорушником вважається особа, яка здійснює незаконну порубку дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях; перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників.

З метою запобігання незаконним рубкам та іншим порушенням лісового законодавства, відповідно до пункту 8 статті 31, статті 86 Лісового кодексу України, на виконання пункту 2 Указу Президента України від 09.07.2019 №511/2019 «Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів», головою Київської обласної державної адміністрації Василем Володіним прийнято розпорядження від 03.06.2021 №346 «Про заходи щодо охорони лісів Київської області від незаконних рубок та інших порушень лісового законодавства».

Розпорядженням передбачено проведення наступних заходів щодо охорони лісів:

  1. Проведення рейдів у лісових масивах (за участю працівників національної поліції, екологічної інспекції) з попередження вчинення та виявлення осіб, що скоїли незаконні рубки лісу та інші порушення лісового законодавства, і оприлюднення їх результатів.
  2. Патрулювання ділянок лісових масивів та масового відпочинку населення, забезпечення їх засобами наглядної агітації природоохоронної тематики.
  3. Забезпечення взаємодії з правоохоронними органами щодо розслідування випадків вчинення незаконних рубок та інших порушень лісового законодавства та притягнення винних осіб до відповідальності згідно з чинним законодавством.
  4. Патрулювання доріг загального користування, що проходять через лісові масиви, з метою недопущення випадків незаконної рубки лісу та інших порушень лісового законодавства.

Слід зазначити, що Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено відповідальність за незаконні рубки лісів та лісових смуг, а саме:

Стаття 65. Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка

Незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1020 грн.)  і на посадових осіб – від ста п’ятдесяти до трьохсот  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2550-5100 грн.).

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від шістдесяти до дев’яноста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1020-1530 грн.) і на посадових осіб – від шестисот до дев’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (10200-15300 грн.).

Стаття 65-1. Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг та захисних лісових насаджень

Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об’єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень – тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до сорока п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-765 грн.) і на посадових осіб – від шістдесяти до дев’яноста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1020-1530 грн.).

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ