Використання дерев, які стоять на межі земельних ділянок

  • 21.05.2025

Останнім часом збільшилися звернення громадян щодо вирішення спірних питань між суміжними власниками (користувачами) садибних земельних ділянок. На деякі з них (найбільш поширені та актуальні) надаємо наступну інформацію.

Чи може сусід – власник іншої земельної ділянки – обрізати корені дерева, які проникають на його земельну ділянку, якщо вони йому заважають?

Зелені насадження (дерева, кущі тощо), які ростуть на сусідній земельній ділянці або ж на межі земельних ділянок, можуть створювати певні незручності для ефективного використання земельної ділянки за цільовим призначенням. За таких обставин Земельний кодекс України передбачає можливість стороні, якій заважають зелені насадження, захистити свої законні інтереси.

У випадку проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу власники та землекористувачі земельних ділянок мають право відрізати корені дерев і кущів, якщо таке проникнення є перепоною у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням.

Використання дерев, які стоять на межі земельних ділянок

Стаття 109 Земельного кодексу України передбачає, що дерева, які стоять на межі земельних ділянок, а також плоди цих дерев належать власникам цих ділянок у рівних частинах.

Хто має право ліквідувати дерева, які стоять на спільній межі?

  • Кожен із сусідів має право вимагати ліквідувати дерева, які стоять на спільній межі. Витрати на ліквідацію цих дерев покладаються на сусідів у рівних частинах.
  • Сусід, який вимагає ліквідації дерев, які стоять на спільній межі, повинен один нести витрати на ліквідацію дерев, якщо інший сусід відмовляється від своїх прав на дерева.

При цьому варто зауважити, що вимога на ліквідацію дерев (кущів) виключається, якщо вони служать межовими знаками і залежно від обставин не можуть бути замінені іншими межовими знаками.

Враховуючи вищевказане, необхідно зазначити, що в кожному окремому випадку спірну ситуацію необхідно розглядати з урахуванням наявної проектної, дозвільної та правовстановлюючої документації, сформованої ситуації на місцевості та інших факторів.

БІЛЬШЕ НОВИН

ДИВИТИСЬ