Почав діяти  новий порядок перевірки дотримання роботодавцями  законодавства про працю

21 серпня 2019 року, на засіданні Кабінету Міністрів України, було прийнято постанову № 823 « Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю». Даним документом, затверджено новий порядок перевірок норм чинного трудового законодавства України інспекторами праці  Держпраці України та інспекторами виконавчих органів міських рад ( міст обласного значення та ОТГ).

Так відповідно до постанови КМУ № 823 від 21.08.2019  « Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» до повноважень інспекторів праці управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради відносяться питання:

• своєчасного та у повному обсязі оплати праці;
  • дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці;
  • оформлення трудових відносин.

Підставами для видачі наказу для проведення інспекційних відвідувань з питань дотримання законодавства про працю,  можуть бути:

–   звернення працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;

– звернення фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин;

–  рішення суду;

–   повідомлення посадових осіб органів державного нагляду (контролю), правоохоронних органів про виявлені в ході виконання ними повноважень ознак порушення законодавства про працю щодо неоформлення та/або порушення порядку оформлення трудових відносин;

–  інформація Держстату та її територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати;

–  інформація ДФС та її територіальних органів про:  невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності; факти порушення законодавства про працю, виявлені в ході здійснення повноважень;

–  інформація органів ПФУ про: роботодавців, які нараховують заробітну плату 30 і більше відсоткам працівників менше мінімальної; роботодавців, в яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу; роботодавців, в яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків; фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року; роботодавців, в яких стосовно працівників відсутні нарахування заробітної плати у звітному місяці, що завершився; роботодавців, в яких протягом року не проводилась індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації; роботодавців, в яких 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів; роботодавців із чисельністю 20 і більше працівників, в яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників;

–  інформація  профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених у ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю;

–   доручення Прем’єр-міністра України;

–   звернення  Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;

–   запит народного депутата України;

–   невиконання вимог припису;

–    результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством.

Новелою нового порядку проведення перевірок трудового законодавства України є  незастосування заходів  притягнення роботодавця  до відповідальності у разі виконання вимог припису. А саме: усунення виявлених під час інспекційного відвідування порушень  за несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій, окрім виявленого порушення за використання праці неоформлених працівників .

Також, були внесені зміни до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 р. № 509.

Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради, звертає увагу, що  право на проведення інспекційних відвідувань з питань дотримання роботодавцями законодавства про працю мають, виключно,    посадові особи Держпраці та її територіальних органів, виконавчих органів міських рад  ( міст обласного значення) та ОТГ, які мають посвідчення інспектор праці встановленого зразка.

Інформація про видані  посвідчення інспекторів  праці, розміщена на сайті Держпраці України  ( dsp.gov.ua). Посвідчення, щодо якого відсутня інформація в реєстрі посвідчень інспекторів праці, вважається недійсним і особа, що має таке посвідчення до перевірки не допускається.

Інф. УСЗН виконавчого комітету ФМР